Solární ohřev vody na zahradě
Vzhledem k zeměpisné poloze je u nás sluneční energie nejlépe využitelná v letních měsících, kdy jejím prostřednictvím můžeme poměrně rychle a bezplatně ohřívat vodu na koupání či mytí.
Slunce se coby zdroj energie drží stále na výsluní zájmu. Aby ne, jeho služby jsou zdarma a ekologické, nicméně počáteční investice do solárních systémů jsou vysoké a jejich návratnost se u rekreačních objektů ještě prodlužuje, proto se využívají spíše jako doplňkové, nejčastěji pro ohřev vody v zahradních sprchách a bazénech. Tyto systémy mají lokální charakter, jednoduché provedení, což příznivě ovlivňuje jejich pořizovací cenu.
Teplota ohřáté vody závisí zejména na objemu zásobníků solárních sprch a materiálu, z něhož jsou vyrobeny, u kolektorů na jejich provedení, ploše a počtu a samozřejmě i na aktuální intenzitě slunečního svitu.

Solární ohřev se stojanem umožňuje umístění prakticky kdekoliv na zahradě, současně je dosaženo optimálního náklonu panelu (Mountfield)
Sluneční lázeň
Prvním lokálním systémem dnes již celkem běžně používaným i na chatách a chalupách je solární sprcha, jejíž součástí je akumulační zásobník, v němž se voda ohřívá přímo dopadem slunečního záření. Vodu je možné přivádět do sprchy klasickou zahradní hadicí nebo volit pevné připojení na domácí rozvod vody.
Ohřev i ochrana
K nejjednodušším a cenově nejméně náročným ohřevům vody v bazénu patří solární plachta. Vyrobena je ze známé bublinkové polyetylenové tepelněizolační fólie, kdy bublinky působí při dopadu slunečního záření jako čočky. V bazénu zakrytém fólií dochází i k menším teplotním ztrátám v noci nebo při ochlazení. Plachta navíc chrání vodu před odpařováním chemických prostředků a napadáním nečistot.
Teplá voda pro bazén
Další možnost představují plastové solární kolektory pro ohřev užitkové vody fungující rovněž na principu přímého ohřevu vody slunečními paprsky. Nejčastěji se využívají jako příslušenství k bazénům. Připojují se k nim přes filtraci, buď pískovou, nebo kartušovou, v některých případech jsou na výběr oba typy. Pro oběh vody se používá samotížný efekt nebo oběhové čerpadlo. Chladná voda z bazénu proudí kolektorem, během cesty se ohřívá a poté se vrací zpět do bazénu.
Kolektor může být ještě překryt transparentní polykarbonátovou deskou, díky níž vzniká skleníkový efekt, čímž se zvyšuje účinnost ohřevu. Také pyramidový nebo obloukový tvar kolektoru napomáhá k efektivnějšímu využití slunečních paprsků.
Vzhledem k tomu, že kolektory jsou vyrobeny z plastu, nepodléhají korozi, potíže jim nepůsobí ani chemicky upravená voda.
Dobrá rada
Optimální dopad slunečních paprsků zaručí u rovných deskových kolektorů náklon 45 až 50° s nasměrováním 10° na jihozápad.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem