Sluneční hodiny nespěchají
Jsou obvyklou součástí historických budov a dnes se vracejí ve zmodernizované podobě na fasády domků i chalup jako zajímavý artefakt. Obejdou se bez natahování i baterie a umí dodat domu či zahradě romantický půvab a prvek nadčasovosti.
Na zahradě člověk nikam nespěchá. Čas tu odměřuje slunce, a někdy i sluneční hodiny. Nejdou sice kdovíjak přesně, ale zato jsou zajímavé a dekorativní. Můžeme mít sluneční hodiny horizontální nebo vertikální, malované i zavěšené na zdi, vyrobené z kovu, kamene nebo keramiky, případně prstencové hodiny ulité z bronzu a umístěné na kamenném podstavci v centru zahrady.
Nejhezčí jsou malované
Málokterá dekorace skýtá takovou rozmanitost provedení. Můžete se pokusit o vlastní výrobu, nebo si koupit hotový výrobek z kovu či vytesaný v kameni.
Pokud se rozhodnete pro hodiny malované na zdi, oslovte raději odborníka, který vybere vhodné místo, provede měření a výpočty nutné pro zaměření hodin a provede jejich grafické ztvárnění na omítku domu. K měření patří zjištění zeměpisné šířky a zjištění času pravého poledne.
Víte, že…
Magnetický pól se nekryje s tím skutečným, pro přesnou orientaci horizontálních hodin tedy nestačí kompas. Musíme použít polohu slunce ve 12 hodin středoevropského času. Polos (tyčka vrhající stín) by měl u horizontálních hodin svírat s podkladem úhel odpovídající místní zeměpisné šířce, u vertikálních pak 90° mínus zeměpisná šířka.
Zahrada s horizontálními hodinami
Do zahrady se dobře hodí horizontální hodiny situované na volném prostranství na zemi.
Obvykle je tvoří dokonale vodorovně umístěná kamenná deska s opracovanou horní stranou, na níž je vyvedena gravura ciferníku s kovovým ukazatelem uprostřed. Jindy může být základní destička i kovová nebo keramická. Na rozdíl od vertikálních dovedou horizontální hodiny ukazovat čas od východu do západu slunce po celý rok.
Rovníkové sluneční hodiny
Tahle varianta horizontálních hodin má základní desku nakloněnou v úhlu podle místní zeměpisné šířky a polos je na ni kolmý.
Prstencové „polární“ hodiny
Nejrozšířenějším typem zahradních hodin, které někdy patří ke skvostům kovářského umění, jsou tzv. polární hodiny. Polos i kulovitý nebo válcovitý ciferník mají shodný sklon podle místní zeměpisné šířky. Směřují tedy horním koncem přímo k Polárce.
Orientace hodin
Sluneční hodiny umístíme tam, kde na ně dobře vidíme a kde se často zdržujeme. U horizontálních je podstatný ničím nestíněný prostor směrem od jihovýchodu po jihozápad, vertikální hodiny by měly být situované co nejpřesněji kolmo na jižní směr.
Dokud bude existovat střídání letního a zimního času, budou sluneční hodiny půl roku ukazovat chybně. Možností nápravy je připsat na hodiny ještě jednu řadu čísel. Obvykle se místní čas zapisuje římskými číslicemi a ten letní arabskými.
Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller