Sluneční hodiny

Sluneční hodiny zdaleka nepatří jen do historie. I dnes nám můžou ukazovat čas.

Nejznámější jsou u nás sluneční hodiny s číselníkem namalovaným na zdi domu

Sluneční hodiny sice nemohou moderní technice konkurovat v přesnosti, ale přibližný čas ukážou a jsou i hezkým doplňkem domu nebo zahrady.

Světlo a stín

Jak se Země otáčí kolem své osy, mění se směr slunečních paprsků a tím také směr stínu, které vrhají předměty. Toho využívají sluneční hodiny, u nichž ukazatel (tzv. polos nebo gnómon) vrhá stín na číselník, nebo kde paprsek procházející otvory číselník osvětluje. Sluneční hodiny jsou nejčastější ploché, s číselníkem umístěným na svislé, vodorovné či nakloněné ploše. Ale mohou být i trojrozměrné – kulovité, sloupové, v podobě plastiky různých tvarů, s ciferníkem rovinným i zakřiveným.

Zahradní hodiny rovníkového typu z přírodního pískovce, mědi a mosazi, s číselníkem otočeným k severu, hodiny je možno nastavit na pásmový i letní čas (výtvarník Jindřich Pevný, Galerie Na pomezí)

Přesně vypočítané

Existují hodiny různých konstrukčních typů. Mají-li ale ukazovat co nejpřesněji (až na čtvrthodinu), musí být vypočítány a zkonstruovány pro konkrétní lokalitu – záleží totiž na zeměpisné poloze, na situování ke světovým stranám, na ročním období, ukazatel musí svírat správný úhel. Hodiny mohou fungovat i jako kalendář, ukazují-li data vstupu slunce do jednotlivých znamení v roce. Konstrukce přesných slunečních hodin tedy není nijak jednoduchá.

Polární hodiny Eurybia s neuzavřeným prstencem (Harmony)

Pořízení hodin

Sériově vyráběné hodiny jsou spíše na ozdobu. Ale pokud mají číselník s dvanáctkou dole, vlevo a vpravo dopolední a odpolední hodiny se stejnými odstupy, polos svírá se svislou stěnou úhel asi 44 stupňů a budou na jižní stěně, mohou fungovat.

V zahradě krásně vypadají vodorovné kovové sluneční hodiny umístěné na kamenném sloupku

V České republice je zdokumentováno bezmála čtyři tisíce slunečních hodin. A další můžou být třeba ty vaše.


Nástěnné hodiny nemusí být jen malované, ale vytvořené třeba z mozaiky

Sluneční hodiny mají číselník omezený časem východu a západu slunce, ve tmě čas neukazují


Hodí se vědět

Hodiny otočené na jih budou za slunečného počasí ukazovat čas zhruba od 7 do 17 hodin, na východní straně od východu slunce do poledne. Čas od poledne do západu slunce uvidíte na hodinách na západní straně, i hodiny s ciferníkem na sever budou funkční – od 4 do 7 a od 17 do 20 hodin.

Plasticky ztvárněná keramická deska s číselníkem se připevní na zeď

Připravil: Tomáš Krásenský

Foto: autor, archiv firem a Shutterstock

 

Sluneční hodiny