Jak vyčistit zámkovou dlažbu jednou provždy.
Zámková dlažba patří mezi nejoblíbenější řešení exteriérových povrchů v našich končinách. Betonovými dlaždicemi jsou tvořeny chodníky i vozovky a parkovací plochy, možná ji i vy máte položenou na příjezdové cestě, nebo dláždí cestu do zahrady či terasu za domem. Když je nová, je na ni radost pohledět. Jenže přejdou dvě zimy a na zámkové dlažbě se podepíše čas. Špína, šmouhy, skvrny, mech a plevel a sem tam nějaká díra či prasklina. Co s tím? Poradíme vám, jak vyčistit zámkovou dlažbu jednou provždy.
I přes skvělé vlastnosti, kterými se zámková dlažba vyznačuje, dříve nebo později v důsledku užívání a vlivů počasí začne ztrácet svůj původní vzhled. Dochází ke znečištění, spáry se zanesou a často z nich pak vyrůstá mech nebo plevel. Na příjezdových cestách se objeví občas nějaká ta šmouha od pneumatik, na dlážděné terase zase zanechá skvrn od tuku nebo uhlí nejedno grilování. Těžko se zbavuje také skvrn od rzi, zaschlých kapek barvy, malty nebo lepidla. Nevzhledně působí i vápenné výkvěty, které se vyskytují na betonových površích ve formě bílých map. Jak navrátit zámkové dlažbě původní vzhled? Základem je pravidelná údržba.
Jak vyčistit zámkovou dlažbu?
Běžné čištění zámkové dlažby spočívá v odstranění povrchových nečistot a zbavení se případného prorůstajícího plevele. Frekvence takovéto pravidelné údržby závisí na tom, jak moc je plocha zatěžována a jak nepříznivým vlivům je vystavována. U většiny ploch je vhodné přistoupit k čištění povrchu alespoň jednou, mnohdy i dvakrát ročně.
Odstranění plevele ze zámkové dlažby
Než se vrhnete do samotného čištění povrchu zámkové dlažby, věnujte péči nejprve odstranění prorůstajícího plevele a mechu ze spár. Je několik variant, jak dlažbu vyčistit od plevele.
Pokud je dlažba prorostlá minimálně, vystačí vám zahradní vidlička, škrabka nebo kartáč. Jestliže je porost větší, bude potřeba sáhnout po silnějším kalibru. Osvědčenou metodou našich babiček je vařící voda. Voda o teplotě 98 °C spolehlivě zničí nadzemní část rostliny a nadobro poškodí i její kořenový systém. Pokud se rozhodnete použít chemických přípravků, vybírejte takové, které jsou šetrné k životnímu prostředí a současně u nich nehrozí, že by dlažbu zabarvily nebo jinak poškodily. Připravte se, že vyhubení za použití chemie u většího porostu budete muset opakovat.
Jestli se ve spárách vaší zámkové dlažby roztahuje spíše mech než plevel, můžete vyzkoušet přípravek Mech-stop. Jedná se o účinný likvidátor mechu a krom zámkové dlažby jej můžete použít i na další povrchy jako jsou asfalt, beton nebo střešní krytina. Nabízíme i 100ml vzorky – můžete si jeho účinky bez rizika vyzkoušet.
Čištění povrchu zámkové dlažby
Snadno a bezpečně zámkovou dlažbu vyčistíte mýdlovou vodou a obyčejným kartáčem. Jen dejte pozor na saponát, který do vody přidáte – mělo by se jednat o čisticí prostředek na bázi mýdla. Další variantou je použití vysokotlakého čističe (wapky). Málokdo tuší, že čištění touto metodou může zámkovou dlažbu poškodit a značně zkrátit její životnost. Neodborné čištění zámkové dlažby wapkou má na povrch stejný efekt, jako 5leté odolávání dešťům, kroupám, mrazu, sněhu, slunci a větru. Při vysokotlakém čištění dlažby se nejen na povrch, ale hlavně mezi spáry a do podloží zámkové dlažby dostane jednorázově příliš mnoho vody. V kombinaci s vyplavením velkého množství písku může dojít k závažnému narušení funkčnosti zámkové dlažby.
Wapku ne, raději Smartseal!
V naší nabídce profesionálních přípravků na čištění povrchů Smartseal najdete ucelenou řadu produktů na čištění zámkové dlažby, renovaci a následnou péči o povrch. Ve fázi čištění se nám a našim zákazníkům nejvíce osvědčil produkt Xtreme – čistič příjezdových cest. Za pouhých 60 minut zbaví povrch vaší zámkové dlažby černých skvrn, organických nečistot, mechu, řas a lišejníků a zažrané špíny, a to bez nutnosti použít vysokotlaký čistič.
Usnadněte si práci s další údržbou – impregnujte
Impregnace zámkové dlažby povrch zakonzervuje, prodlouží jeho životnost a usnadní jeho následnou údržbu. Konkrétně pro zámkovou dlažbu si můžete vybrat ze dvou nátěru podle toho, jaký výsledný efekt si na dlažbě přejete zachovat: impregnaci na zámkovou dlažbu pro matný efekt, nebo impregnaci na zámkovou dlažbu pro lesklý efekt.
Ideální období na čištění zámkové dlažby je teď!
Pokud tento článek nečtete při pohledu na zasněženou zahradu, pak je možná ideální doba na vyčištění a impregnaci vaší zámkové dlažby. Všechny vhodné přípravky najdete v kategorii zámková dlažba. Alespoň základní údržbu a čištění je vhodné dopřát zámkové dlažbě po každé zimě. Pokud to ale úroveň znečištění vyžaduje, čistit dlažbu je vhodné kdykoliv od jara do podzimu (než začnou první mrazy).
Komerční prezentace