Skleníky
Do skleníků neboli skříní s prosklením vystavujeme věci, které chceme mít na očích a zároveň je chráníme před prachem a rozbitím.
Vitríny se skleněnou výplní čelních dveří – proto název skleník – se rozšířily v měšťanských domácnostech v období biedermeieru (začátek 19. století). Častěji mívají jedny dveře, někdy jsou dvoudveřové. Dveře jsou celé nebo z větší části prosklené. Prosklené mohou být i boky skříně.
Od počátku sloužil skleník k vystavování cenných a dekorativních věcí – nejčastěji vzácnějšího porcelánu a skla, porcelánových figurek i nejrůznějších dalších sbírkových předmětů. Podobně je tomu i dnes, vedle užitkového a dekorativního skla a porcelánu sem ukládáme pro nás vzácné věci. Mohou to být rodinné památeční předměty, upomínky na krásné dovolené i různé sbírky. Vypadají v nich hezky i starožitné knihy. Někteří majitelé používají celý skleník jako knihovnu.
Z čeho vybírat
Záleží jen na nás, jaký typ skleníku zvolíme, zda jedno-, nebo dvoudveřový, jednoduchý nebo zdobený řezbou a podobně. Z materiálů se do chalupářského bude nejlépe hodit dřevo. Skříň může být z různých dřevin, například z borovice, buku, dubu i dalších. Konstrukce moderní prosklené vitríny může být ale i z kovu. Takové celoprosklené vitríny mají spoje vyrobené z kovu nebo plastu, přičemž ty kovové jsou kvalitnější.
Co se týče skla, u některých vitrín můžeme mít i bezpečnostní. Při případném rozbití se rozsype na malé kulaté části, které nikoho nezraní.
Osvětlení a zrcadlo
Jedním z posledních trendů je zabudované LED osvětlení, díky kterému se můžeme pyšnit vystavenými předměty i před večerní návštěvou. Zároveň tak získáme v místnosti další druh příjemného světla.
Dalším efektem může být zrcadlo na zadní straně skříně, které umožní vidět i otočenou stranu věcí a zároveň opticky znásobí jejich počet.
Text: Karolína Waberová
Foto: Zdeněk Roller a archiv firem