Skleník zhodnocuje zahradu

Rubrika: Zahrada

Rychlení zeleniny a salátů, pěstování paprik či rajčat nebo předpěstování různých květin – to vše umožní skleník, který ovšem v zahradě najde i další praktické využití.

Úvaha o pořízení skleníku je na místě, pokud jste aktivními zahrádkáři a baví vás pěstovat květiny či zeleninu. Skleník něco stojí, ale z dlouhodobého hlediska se vyplatí nejen jako místo pro pěstování, ale také jako prostor pro přezimování a uskladnění některých přenosných rostlin. S pořízením skleníku stoupne hodnota zahrady a rozšíří se vaše pěstitelské možnosti.

Prodávané skleníky lze snadno postavit
podle návodu, zpravidla mívají ve výbavě
alespoň jedno či více otevíratelných větracích oken (Garland)

Skleník VENUS 2500 s plochou 2,53 m2
postačí pro doplňkové pěstování zeleniny
(Skleníky-levně.cz)

Kam ho postavit?

Začnete-li se rozhlížet po sklenících, dostupných na trhu, zaměřte se při výběru kromě ceny zejména na vhodnou velikost, materiál konstrukce a výplní a také na nabídku případných doplňků a příslušenství k danému typu.
Vhodně zvolený skleník je důležitý i z hlediska způsobu jeho plánovaného využívání. Celoroční provoz vyžaduje jiný typ skleníku, než konstrukce pro sezónní doplňkové použití. Větší a robustnější skleník vás nebude omezovat, zatímco menší typy skleníků mohou vaše pěstitelské nadšení z mnoha důvodů zbytečně brzdit, aniž byste příliš ušetřili na pořizovací ceně nebo provozních nákladech.

Skleník Uranus 8300 s plochou 8,3 m2
a výškou 2,46 m umožňuje pohodlné zahradničení ve stoje a nenáročnou údržbu
(Skleníky-levně.cz)

Různé možnosti nabízí také umístění skleníku. V zahradě ho lze umístit buď jako samostatnou stavbu, nebo ho přistavět k domu nebo zahradnímu domku a částečně tak využít akumulační schopnosti zdi a snadnějšího napojení skleníku na rozvod vody a elektřiny v domě. Případně lze i vybudovat vstup z domu rovnou do skleníku, nebo takového vstupu při stavbě skleníku využít. Ovšem za cenu, že se vzdáte určitého procenta prosklené plochy. V těchto případech je nutné počítat i se zastíněním od domu a možným ohrožením oken skleníku padajícím sněhem a ledem ze střechy. Rozbít ho může i uvolněná střešní taška. Skleník přistavěný k domu je však tradičním i v minulosti rozšířeným řešením, může být zajímavým architektonickým doplňkem domu a řada praktických předností tohoto řešení vyvažuje i zmiňované nevýhody. Variantou tohoto řešení je skleník přistavěný z jedné strany k zahradní zdi. Skleníky ke zdi jsou běžně k dispozici v nabídce specializovaných prodejců.
Pečlivě volte systém větrání, protože v letních měsících se vnitřní prostory skleníku značně zahřívají. Alespoň deset procent proskleného pláště by měla tvořit otevíratelná větrací okna. Užitečné je automatické otvírání a zavírání oken podle vnitřní teploty. To vám umožní využívat skleník s maximální efektivitou i v případě, že nejste denně doma či na zahradě.

Systémy zavírání mohou být různé, na
chalupě či v zahrádkářské kolonii zvažte
i zamykání (sklenik-expert.cz)

Pohodlné systémy otevírání větracích
oken oceníte zvláště v létě (Lanit Plast)

Podle čeho vybrat

Přehled o nabídce skleníků na českém trhu si nejsnáze vytvoříte na internetu. Například pro doplňkové pěstování zeleniny by měl podle doporučení prodejců postačit skleník přibližně o velikosti 2,5 × 3 m, který poskytne pěstební plochu 7,5 m2. Pro pravidelné zásobování domácí rodinné kuchyně zeleninou už bude potřeba skleník o velikosti alespoň 3 × 4,5 m (13,5 m2).
Nejvíc prostoru zabírají velké rostliny v nádobách, pokud budete skleník využívat i na přezimování těchto rostlin v mrazuvzdorném prostředí, musíte počítat s dostatečnou rezervou. Je třeba myslet i na zachování potřebného odstupu mezi rostlinami, takže na přezimování přenosných teplomilných rostlin je nutný skleník alespoň o velikosti dvanáct metrů čtverečních.
Důležitá je i výška, pro pohodlný pohyb a práci uvnitř skleníku alespoň dvoumetrová.

Do skleníků existuje široký výběr příslušenství včetně speciálního odolného nábytku
(Garland)

Konstrukce skleníku

Z řady důvodů je v současné době nejpraktičtějším materiálem pro konstrukci skleníků hliník. Jeho výhody jsou však vyváženy vysokou cenou. Jako alternativa jsou k dispozici výrobky z ocelových či plechových profilů. Pokud se rozhodnete pro hliník, získáte lehkou, pevnou a odolnou bezúdržbovou konstrukci, kterou ani po letech nijak nepoškozuje působení povětrnostních podmínek. U hliníkových konstrukcí však můžete narazit na problém v podobě kombinace hliníku s ocelovými plechy a pozinkovanými šrouby ve spojích. To jsou materiály, které na rozdíl od hliníkových slitin korozi neodolají. Je tedy nutné tyto díly chránit proti korozi nátěrem, případně šrouby ve spojích vyměnit za nerezavějící.
Žárově zinkované ocelové profily rovněž poskytnou kvalitní konstrukci a zpravidla i příznivější cenu. Ocelové konstrukce jsou pevné a stabilní, ale korodují. Prevence koroze pak vyžaduje pravidelnou údržbu, což lze považovat za nevýhodu. Ocel však patří k prověřeným a tradičním materiálům, není důvod ji zcela zavrhnout. U žárově zinkovaných skleníků se lze spolehnout na životnost až 30 let bez nutnosti údržby. Profily z pozinkovaného plechu se však musí proti korozi chránit nátěrem.

V pěstování sazenic a rychlení zeleniny
mohou skleníky pomoct zvláště při použití kvalitní zeminy

Obloukové konstrukce skleníků mají své výhody, umožňují například lepší využití vnitřního prostoru

Sklo nebo plasty

Neméně důležitá je výplň konstrukce. Desítky let se používalo osvědčené skleníkové sklo se zvýšenou schopností absorpce UV záření. To je důležité hlavně v předjarním období, kdy je intenzita slunečního svitu nízká. Jedná se však o klasické rozbitné sklo, a pokud chcete tabule z tohoto skla využít například na konstrukci starého skleníku, nechte si nařezat tabule o tloušťce alespoň čtyř milimetrů.
Většina výrobců nových skleníků ovšem nabízí jako výplňové tabule plasty, nejčastěji polykarbonáty. Skleníky z polykarbonátových desek se vyznačují lepšími tepelně izolačními vlastnostmi, snazší montáží a delší trvanlivostí. Desky jsou nerozbitné. Dalším často používaným materiálem je polymetylakrylát. Skleníky z polymetylakrylátu se vyznačují dobrou propustností UV záření, což ocení zejména pěstitelé především tropických rostlin. Plasty jsou výhodné i z hlediska možností rozmanitého designu. Plastové desky lze totiž snadno ohýbat a skleník pak může mít z profilu i obloukový tvar.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Skleník zhodnocuje zahradu

Skleník zhodnocuje zahradu