Skladování potravin
Plýtvání potravinami je jedním z nejsmutnějších paradoxů naší doby. Abychom mu zamezili, je důležité nejen nakupovat s rozmyslem, ale potraviny také správně skladovat, aby vydržely čerstvé co nejdéle.
Jedním ze základních pravidel racionálního nakupování je nechodit do obchodu hladový a vyhýbat se impulzivním nákupům. Před odchodem z domova se proto podívejte, co všechno v chladničce máte, a ujasněte si, co přesně potřebujete dokoupit. Napsat si seznam není projev sklerózy, ale zodpovědného přístupu. Kromě supermarketů se snažte nakupovat i na místních farmářských trzích nebo si najděte v okolí bydliště farmu, která prodává zákazníkům přímo. Další možností je využívat stále rostoucí nabídku internetových obchodů, které vám přivezou vybrané potraviny až ke dveřím, a to i sedm dní v týdnu!
Doma potraviny co nejdříve roztřiďte a uložte na správná místa. Tipy na vhodné uskladnění najdete také na některých obalech.
Tipy pro efektivní uchování v chladničce
Správným skladováním potravin je možné udržet je déle čerstvé. Důležité je zachovat konstantní teplotu (přibližně 4 °C) a vhodnou úroveň vlhkosti (70 až 85 %) v celém prostoru chladničky, ideálně pak s možností umístit suroviny, které vyžadují odlišnou teplotu, do separátní části.
Abyste zabránili zvýšení úrovně vlhkosti, nemyjte ovoce a zeleninu před uložením do chladničky. Zabalte je do přilnavé fólie nebo plastového sáčku – nikoli vzduchotěsného – a poté je skladujte v přihrádce pro ovoce, která se nachází ve spodní části spotřebiče.
Mléčné výrobky a vejce se zpravidla ukládají do přihrádek ve dveřích, kde snadno zkontrolujete data spotřeby. Nezapomeňte, že mléčné výrobky byste neměli skladovat v blízkosti masa nebo ryb, protože snadno přejímají jejich aroma. Maso, ryby a drůbež umístěte do nejnižší přihrádky, a to na misce obalené přilnavou fólií nebo ve vzduchotěsném obalu. Čerstvé ryby je vhodné očistit, vykuchat, vykostit, nakrájet, a teprve poté uchovat v chladu.
Důležitá je také rotace potravin. Dbejte na to, abyste nově zakoupené produkty ukládali za jídlo, které máte již delší dobu. Zbytky patří vždy dopředu, ideálně umístěné ve vzduchotěsných nádobách. Vyplatí se jídlo označovat, například jasně popsat, co bude již brzy prošlé a mělo by se co nejdříve spotřebovat.
Nikdy do chladničky neukládejte nic horkého! Tím zvýšíte teplotu v celém prostoru, vystupňujete kondenzaci a můžete způsobit vznik plísní. Nakonec pamatujte i na to, abyste chladničku nepřeplňovali: produkty by neměly být skladovány přímo u stěn, aby chladný vzduch mohl kolem jídla lépe cirkulovat.
Jak na mrazení
Důležitou roli v boji proti plýtvání potravinami hraje i mraznička. Můžete ji využít ke zmrazení přebývajícího pečiva, ovoce, zeleniny či masa, ale i uvařeného jídla. Aby si jídlo zachovalo své vlastnosti, měli bychom se držet několika základních pravidel. V mrazničce by měla být teplota minus 18 °C a nižší. Zmrazujte vždy co nejčerstvější potraviny. Ideální je, pokud jídlo nejprve vložíte na několik hodin do chladničky, aby se snížila jeho teplota, a teprve poté jej přesunete do mrazničky. Voda přirozeně obsažená v potravinách se přemění v ledové krystalky, a tím se zamezí působení bakterií. Čím rychleji se jídlo zmrazí, tím lepšího výsledku dosáhnete.
Důležité je také jídlo v mrazničce správně uspořádat podle kategorií potravin, ale i podle data spotřeby. Samozřejmostí by mělo být označení obsahu zmrazovaných balíčků a data, kdy jej do mrazničky vkládáte. Snadno se pak zorientujete, které jídlo je nutné spotřebovat nejdříve, aniž byste museli balíčky otvírat.
Pokud zmrazujete více balíčků najednou, rozložte je do jedné vrstvy ve více přihrádkách a na sebe je skládejte až poté, co zmrznou. Vyvarujte se také opětovnému zmrazování již částečně rozmražených potravin.
Mouka, koření či káva
Může se to zdát samozřejmé, ale i skladování suchých potravin má svá pravidla. Například koření ze sáčků přesypte do kořenek, aby nevyčichlo. Nejvhodnější jsou skleněné nádobky se zabroušenou zátkou nebo klasické kořenky s dobře těsnicím uzávěrem. Nádoby s kořením pak skladujte v suché, dobře větrané místnosti.
Káva by měla být uložena ve skleněné či porcelánové nádobě bez přístupu vzduchu a odděleně od ostatních potravin, protože snadno přejímá jejich pachy. Nádobu s kávou pak přechováváme v chladné suché místnosti, nejlépe bez přístupu světla; nikdy ji nedáváme do ledničky.
Ořechům a mandlím prospívá skladování na tmavém a suchém místě, protože olej obsažený v jádrech snadno oxiduje a může žluknout. Je vhodné uložit je do uzavřených nádob, aby je nenapadli moli nebo jiní škůdci.
U mouky platí, že byste jí měli nakupovat pouze takové množství, jaké jste schopni spotřebovat do půl roku. To je totiž maximální doba, po kterou se doporučuje mouku skladovat doma. Po půl roce může dojít ke změně chuti a zvyšuje se riziko napadení moučnými červy. Existuje však řada tipů, jak před škůdci zásoby uchránit. Stačí mouku po přinesení z obchodu nechat pár hodin v mrazničce, kde nízká teplota zlikviduje všechny případné zárodky a vajíčka. Mouku pak přesypte do nádoby s těsnicím uzávěrem.
Pro uskladnění cukru a soli jsou vhodné plastové, skleněné či kovové dózy s pevným uzávěrem, které uchovávejte na chladném, suchém a tmavém místě. Nádobu otevírejte jen v případě potřeby a nenechávejte ji otevřenou dlouho, aby tato dochucovadla nenavlhla a nenačichla například vonným kořením.
Nevařené suché těstoviny pak můžete skladovat na chladném suchém místě asi jeden rok. Vhodnou nádobou k jejich uchovávání jsou plechové nebo skleněné dózy s dobře těsnicím víkem
Dobrá rada
Jedním z chytrých řešení, jak uchovat jídlo v mrazáku, ledničce i spíži déle čerstvé, jsou vakuové svářečky. Ty z igelitového pytlíku, ve kterém potraviny skladujeme, odsají všechen vzduch a současně igelit bezpečné zataví. Mráz pak nemá šanci jídlo spálit či jinak poškodit. Vakuové balení je navíc možné využít i pro potraviny, které není potřeba zmrazit, ale chcete, aby ve spíži nebo v ledničce vydržely déle čerstvé.
Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock