Skladný zahradní nábytek

Skládací či stohovatelný nábytek má spoustu předností, především je lehký, snadno se s ním manipuluje a dobře se skladuje. Pokud si správně vybereme, bude i pohodlný a bude nám sloužit řadu let.

Skládací nábytkové sestavy nebo stohovatelné židle a křesílka mohou nabídnout velmi pohodlné sezení nebo poležení téměř kdekoliv si usmyslíme. Oceníme je rovněž v souvislosti s bezpečným uskladněním v době, kdy na chatě nebo chalupě nejsme, a rozhodně v zimních měsících, neboť ne každý materiál je plně mrazuvzdorný.

Skládačky

Skládací nábytek nabízí nejširší možnosti výběru od nejjednodušších subtilních židlí a malých stolečků, s nimiž vykouzlíme atmosféru letních kavárniček i na malém balkónku nebo v klidném koutě dvorku či zahrádky „jako dlaň“. Můžeme je mít v záloze pro případ, že se sejde větší společnost, kterou bychom neměli jinak na co usadit. Na svou chvíli zatím můžou čekat složené v kůlně nebo komoře nebo zavěšené na zdi. Můžeme je vzít s sebou na dovolenou, protože nezaberou mnoho místa v kufru auta.
Větší pohodlí, ale stejně lehkou manipulaci nabídnou skládací křesílka a lehátka, která mívají i polohovatelná záda. Dá se s nimi putovat po zahradě za neposedným sluníčkem nebo stínem, usadit se v nich tam, kde je největší klid či nejhezčí přírodní podívaná.

Do stohu

Stohovatelné židle a křesla se na pohled nijak neliší od klasických, rozdíl je pouze v konstrukčním řešení, které umožňuje naskládat více kusů na sebe, či spíše do sebe, aby při uskladnění zabraly co nejméně podlahové plochy. Výhodou je i to, že je lze venku chránit jediným obalem.

I plast může zahradě slušet

Zahradní křesílko Rose, pružný výplet z polyetylenu, barva růžová a mentolová. 899 Kč (ASKO – NÁBYTEK)

Označení venkovní nábytek není vždy tak docela přesné s ohledem na odolnost materiálu. Dřevo a ratan patří k chalupářsko-chatařské klasice, s tradičními stavbami si rozumějí nejlépe, jako přírodní materiály jsou i příjemné na dotyk. Mají však svá omezení, co se povětrnostních podmínek týče. Tvrdá, především exotická dřeva sice vydrží celoroční pobyt venku bez údržby, ale je třeba se smířit se ztrátou původní barvy. Jinak musíme materiál chránit pravidelným obnovováním laku nebo olejováním. Ratanová křesílka budou potřebovat „střechu nad hlavou“, aby je nevysušovalo slunce, ani nebyly vystaveny vyšší vlhkosti.
Pokud chceme mít nábytek bezúdržbový, je nejlepší volbou plastový, samozřejmě ne ten za pár desítek korun, který zkřehne po první zimě a rozláme se. Můžeme vsadit buď na židle a křesla imitující lakované jídelní židle z masivu, nebo nábytek z umělého ratanu či s opěrkami a sedáky z umělého výpletu nebo ze vzdušné textilie, s kovovou kostrou, která nábytku zajistí pevnost a současně lehkost.

Sestava zahradního nábytku Molly, akácie ošetřená olejem, stálobarevný umělý výplet. 5 999 Kč (Fieldmann)

Dobrá rada

Při pořizování venkovního sedacího nábytku bychom si měli zjistit jeho nosnost, zvláště bude-li ho užívat „těžká váha“.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Skladný zahradní nábytek