U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

SKLÁDANKA ZE ZBYTKŮ PRKÉNEK

Kategorie: Vyrábíme ze dřeva | Autor:

Při práci se dřevem se nám můžou nahromadit zbylé kousky nebo odřezky prkének či hranolků. Byla by škoda nechat je ležet ladem. Jednoduše z nich vytvoříme díly, které lze vzájemně snadno spojovat.

Bednička na nářadí

Každý díl je sestaven ze tří a více prkének shodného rozměru (ideální je lichý počet). Upravíme je sami nebo necháme upravit na shodný rozměr u truhláře. Připravená prkénka se buď k sobě lepí nebo šroubují na hranolky. Oba způsoby ukazujeme v následujících pracovních postupech. Navzájem se díly spojují v rozích na velké rovné ozuby (falešné “cinky”), které konečný výtvor zpevní, ať už se rozhodneme tímto způsobem dělat cokoliv: truhlu na hračky, bedýnku na nářadí, květinový truhlík, ale i například malé dětské pískoviště nebo kompostér.

V našem případě jsme použili smrk. Kombinovat však můžeme různé druhy dřeva s odlišnou strukturou, ale také barvy: ponechat dřevo v přírodním odstínu anebo povrchově upravit. K práci bude stačit opravdu základní dílenské nářadí, jako je vrtačka, lepidlo, svěrky a ostrá pilka s pokosnicí.

Základ boků budoucí bedýnky

na nářadí tvoří vždy tři prkénka o šířce 10 cm a síle 2 cm. Budeme potřebovat vždy šest a šest stejně dlouhých prkének na dva delší a dva kratší boky. Prkénka musí být stejně silná, nejsou-li, upravíme je pomocí tloušťkovací frézy (protahovačky)

1 Celý vtip spočívá v tom, že vždy jedno prkénko posuneme o sílu materiálu, v našem případě o 2 cm, do strany. Tím se vytvoří na jedné straně přesah a na druhé vybrání – základ přesného a efektního rohového spoje. Připravené díly vzájemně slepíme.

2 Použijeme disperzní lepidlo na dřevo, které rychle schne a s nímž můžeme pracovat v uzavřeném prostoru. Při práci kontrolujeme rovinu celého lepeného dílu jak výškově, tedy jak k sobě dosedají lepené plochy podél, tak i koncový přesah tvořící rohové spojení.

3 Slepené díly zkusíme sesadit. Zapadají-li do sebe rohové spoje příliš těsně, hrany mírně strhneme smirkovým papírem na špalíčku. Použít můžeme i dlátko nebo jemný pilník na dřevo.

4 Na plochy, které se budou vzájemně dotýkat, naneseme malým štětečkem v tenčí vrstvě disperzní lepidlo. Vzniklý rohový spoj bude velmi pevný a těsný.

5 Bedýnku pevně stáhneme z obou směrů: nejen podél, ale i napříč. Přebytečné vytlačené lepidlo otřeme vlhkým hadříkem; po zaschnutí by šlo odstranit mnohem hůř.

6 Pro větší přehlednost opatříme bedýnku dělicí příčkou. Postačí dvě tenčí lišty připevněné s malým odstupem od sebe. Tím vytvoříme na vnitřním boku drážku. Příčku vytvoříme z odřezku překližky nebo sololitu.

Hračky na kolečkách

Druhý systém výroby rohového spoje je trochu rozdílný. Nejde už o jeden rozměr délky latěk nebo prkének, který se posune střídavě do stran. Zde se pravidelně střídají delší a kratší díly. Musíme tedy nejen dobře měřit, ale především díly přesně zakrátit. Půdorys bedýnky je 60 x 40 cm. Šířka latěk je 5 cm.

1 V pokosnici čepovací pilkou nebo na stolní pile si přesně zakrátíme potřebný počet prkének na požadovaný rozměr. Máme-li materiál silný například 2 cm, odečteme dvakrát jeho sílu a na délku zakrátíme potřebný počet kusů přesně o 4 cm.

2 Na bedničku na obrázku si připravíme čtyři hranolky 3 x 3 cm. Pomocí úhelníku si na ně předkreslíme vždy ze dvou na sebe kolmých stran body, kde bude potřeba vrtat. Na šířku jedné laťky tvořící bok bedny budou zapotřebí vždy dva vruty. Přesně kolmo si předvrtáme malým vrtáčkem otvory pro spojovací vruty.

3 Připravená prkénka natřeme. Použijeme-li střídavě dvě barvy, musíme přesně vědět, jak bude bedna sesazena, aby se nám barevnost latěk a rohového spoje pravidelně střídala. Jednotlivé laťky se k sobě nelepí, jsou spojeny pouze přes připravené hranolky. Proti pohybu si laťky zajistíme při šroubování truhlářskou svěrkou.

4 Po sešroubování prvních dvou delších boků k hranolkům už budeme postupovat prkénko po prkénku střídavě jedno dlouhé a jedno krátké. Přes předvrtané otvory v hranolku je budeme připevňovat delšími vruty. Hranolek je o půl cm kratší, než bude výška bedničky, v našem případě 24,5 cm. Zakládáme jej tedy zároveň od budoucího dna.

Když je korpus hotov, natřeme dno a připevníme ze spodní strany korpusu delšími vruty. Pak přišroubujeme kratšími vruty otočná kolečka, aby bednička mohla pojíždět. Nakonec připevníme dvěma panty víko, o něco větší než půdorys bedny, aby bylo možné jej za přesah pohodlně otevírat.

Truhlík na květiny

Stejně lze vyrobit i velký truhlík nebo obal na květiny. Pro celoroční umístění venku použijeme silnější materiál. Vhodné je borové dřevo, které díky vysokému obsahu pryskyřice lépe odolává vlhkosti a klimatickým podmínkám. Dobrý je také dub, ten je velmi odolný, je však také dražší.

U všech truhlíků nebo obalů na květiny dbáme na kvalitní povrchovou úpravu. Chceme-li, aby nám dřevo dlouho vydrželo, vybíráme barvu nebo mořidlo s přísadami proti hnilobě a odolávající vlhkosti. Nanášíme většinou dva až tři nátěry. Pod veliké květiny, které “na léto” stěhujeme ven (například oleandr, ibišky či některé druhy palem), můžeme připevnit pro jednodušší manipulaci kolečka nebo aspoň boční úchyty.

Při výrobě se nemusíme držet jenom tvaru čtverce nebo obdélníku. Můžeme zkusit pravidelný víceúhelník. Pouze konce je nutné zakrátit pod požadovaným úhlem. Další variantou je rohový spoj s přesahem několika centimetrů. Tento efekt “vzájemně propletených prstů” truhlík zajímavě ozdobí.

Pracujeme-li s většími hranolky, stloukáme nebo šroubujeme jednu vrstvu bočnic postupně ke druhé, až dosáhneme požadované výšky boků. Nakonec nezapomeneme celý výrobek otočit poslední stloukanou řadou na zem, aby byly hlavičky hřebíků nebo vrutů schovány.

FOTO, REALIZACE A TEXT PAVEL ZEMAN

Z malých kousků hranolků může stejným způsobem vzniknout i hezký truhlík na květiny

SKLÁDANKA ZE ZBYTKŮ PRKÉNEK