Šindel štípaný i řezaný
Dalším ze zástupců přírodních střešních krytin je dřevěný šindel. Šindelové střechy máme většinou spjaty s lidovou architekturou horských a podhorských oblastí, především Šumavy a Beskyd.
Dřevěné střechy postupem času našly uplatnění i v nížinách kde nahradily slaměné došky. Dnes jsou návratem k tradičním hodnotám spojeným s využitím moderních technologií k ochraně dřeva. Šindele umožňují zhotovení rovných i zvlněných ploch včetně nároží, úžlabí, vikýřů a dalších náročných střešních prvků. Dřevěná přírodní krytina je lehká, hodí se stavby, kde není možné střechu zatížit pálenou taškou nebo betonovou krytinou. Šindel dělíme podle způsobu výroby na štípaný a řezaný, podle tvaru na valašský a alpský.
Typy šindele
• Alpský šindel se vyrábí především z modřínového dřeva štípáním. Nemá péro a drážku, klade se ve dvou nebo ve třech vrstvách. V alpských zemích se používá na střechy i fasády.
• Valašský šindel má na jedné straně vykrojenou drážku a na druhé je zkosen do úzkého břitu, který zapadá do drážky vedlejšího šindele. Dělá se zpravidla ze smrkového dřeva. Valašský šindel je možné použít na střechy i jako obklad zdí.
www.drdlik.cz, www.dilnasagittaria.cz
Dřevo je obnovitelným zdrojem, za dobu životnosti střechy vyrostou nové stromy.
VÍTE, ŽE…
• Šindel je v podstatě dřevěná taška, která se přibíjí na lať hřebíkem
• Fasády chráněné šindelem mají velkou odolnost před silným větrem a bočním deštěm.
• Až do 19. století byla šindeli krytá většina domů, kostelů, hradů i zámků.
• Dnes se vyrábějí také šindele z plastu.
DALŠÍ VÝROBCI:
Šindelářství Čabelka, Šindele z Valašska CZ, Odehnal & syn, Beskydský šindel s.r.o atd.
Připravila: Helena Štětinová
Foto: Archiv firem