Síla horkého vzduchu

Horkovzdušné pistole poslouží hlavně při natěračských pracích. Existují v mnoha provedeních, velikostech i cenových relacích a přestože usnadní práci, je třeba s nimi zacházet opatrně.

Ideální je dosáhnout stavu, kdy se nátěr odlupuje od podkladu v souvislých proužcích a neroztéká se

Horkovzdušné či opalovací pistole patří mezi praktické nářadí, které využijete především při opravách nátěrů oken, dveří, nebo rekonstrukcích nábytku. Fungují podobně jako fén na vlasy. Proud vzduchu, ohřívaný topnou spirálou, žene ventilátor skrze trubici, která ho směřuje na opalovanou plochu.

Různé nástavce na ústí opalovací pistole mohou horký vzduch nasměrovat buď v úzkém proudu, nebo ho rozptylovat tak, aby dopadal na širší plochu. To má význam například v situaci, kdy zbavujete starých nátěrů okenní rámy a potřebujete omezit působení horkého vzduchu na skla, která mohou praskat. Nástavce mívají kuželovitý nebo plochý profil a některé pistole mají ve výbavě rovněž příslušenství v podobě nástavce na ochranu skel či škrabky.

Pozor na dřevo

Horkovzdušné pistole bývají obvykle vybaveny dvoustupňovou regulací, která umožňuje snížit nebo zvýšit teplotu a intenzitu foukání. Což je podobný princip, jako u zmíněného fénu na vlasy.

Některé horkovzdušné pistole se dodávají s příslušenstvím včetně nástavců a špachtlí

S pistolí se pracuje pohodlně a s pomocí špachtle či malířské škrabky se s ní vrstvy starého nátěru odstraňují snadno. Její základní nevýhodou je to, že poměrně snadno zapaluje svrchní vrstvu dřeva. Zanechává tedy očazené skvrny, a pokud nepracujete dostatečně citlivě, způsobí vcelku rychle i mírné prohoření dřeva do hloubky.

Obtížněji se s ní tedy pracuje při odstraňování starých nátěrů na dřevě, které by mělo být po opravě pouze nalakováno či naolejováno. Při troše opatrnosti a práci v režimu nižšího výkonu však pistoli můžete s úspěchem použít i v těchto případech. I tak vás obvykle čeká přebroušení očazených míst.
Velmi vhodné je toto nářadí v případě, že odstraňujete starý nátěr ze dřeva, které bude znovu natřeno krycí barvou. V tomto případě spáleniny až tak nevadí a nemusíte pracovat s takovou mírou opatrnosti.

Aby se neroztékal

Pistole produkují horký vzduch o teplotě v rozmezí zhruba 180 až 650 stupňů Celsia. Takto horký vzduch postupně narušuje soudržnost starého nátěru, i když je v několika vrstvách. Poznat okamžik, kdy je starý nátěr narušen tak, aby se dal pohodlně seškrábnout špachtlí vyžaduje jistou praxi. Někdy totiž není žádoucí používat příliš horký vzduch nebo narušovat jeho proudem starý nátěr příliš dlouho, protože pak se začne roztékat, lepí se na špachtli a znovu znečišťuje ošetřované dřevo. Ideální je docílit stavu, kdy se narušený nátěr v bublinách odděluje od podkladu a kdy ho špachtlí stahujeme ve změklé, ale ne ještě roztékající se formě.

Pistole dobře poslouží při odstraňování nátěrů, ale mají i další možnosti využití

Princip horkovzdušných pistolí však předurčuje toto praktické nářadí i k jiným způsobům využití než jen opalování starých nátěrů. Může posloužit například při ohýbání a svařování plastových trubek, hadic či fólií nebo při tvarování měkkých kovů. Dá se rovněž velmi efektivně využít při zapalování a rozfoukávání hořícího dřevěného uhlí na grilu. Můžete je využít i při rozmrazování zamrzlého vodovodního potrubí nebo dosoušení vlhkých ploch stěn.

Vždy je třeba brát v úvahu výkon pistole a teplotu horkého vzduchu, který pistole produkuje, aby nevznikly při jejím použití další případné škody. Veškeré opalování je dobré provádět buď v exteriéru, nebo v dobře větrané místnosti a v každém případě je nutné počítat s tím, že horký vzduch může ošetřované dřevo zapálit a velmi snadno rozžhavit i případné kovové součásti dveří, oken či nábytku, který opalujete. Při práci je třeba dát pozor i na přívodní elektrickou šňůru.

Ceny neznačkových elektrických horkovzdušných pistolí začínají na pěti až šesti stech korun, kvalitní značkové pistole s příslušenstvím pořídíte za ceny pohybující se kolem dvou tisíc korun.

www.bosch.cz, www.blackanddecker.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: IVAN POLTAVEC, SHUTTERSTOCK, ARCHIV FIREM

Síla horkého vzduchu