Sifon je důležitý
Pachový uzávěr neboli sifon je důležitou součástí systému odvádění odpadní vody z dřezu, umývadla, ale i vany. Na výběr jsou sifony různých velikostí, pro dřez však zvolte takový, který se bude v případě potřeby snadno čistit.
Široká nabídka sifonů umožňuje výběr podle kritérií, která upřednostňujete. Tam, kde je spojení mezi umyvadlem či dřezem a vyústěním odpadového potrubí viditelné, můžete zvolit sifon, u nějž je kladen důraz i na design a materiálové provedení, tedy například chromový, nerezový či dokonce mosazný. Pokud je sifon skrytý, používají se zpravidla plastové výrobky a záleží na vás, zda zvolíte standardní konstrukci, nebo některou z prostorově úsporných variant. Problém s nestandardní výškou, nutností přizpůsobení se dalším přístrojům pod umyvadlem či vybočení odpadu lze řešit i pomocí sifonů v provedení s flexi hadicemi (husí krk). Záhyby flexi hadic jsou však náchylné k zadržování nečistot víc než hladké trubky.
Co je na výběr
Nejjednodušší variantou bývá zpravidla nákup dřezu či umyvadla buď rovnou s přiloženým sifonem, nebo dokoupení výrobce doporučeného typu. Nabízí to například IKEA. V balíčku dostanete sestavu i s potřebným počtem šroubků a těsnění a rovněž s návodem, který je zpravidla srozumitelný i pro úplné laiky. Zkušeným kutilům už na sestavení sifonu nepřijde nic složitého, ale pokud jste to ještě nedělali, je názorný návod k nezaplacení. U některých výrobků ho najdete, u jiných je manuál na stránkách výrobce, postupy mívají na webu v kategorii návodů i hobbymarkety.
Nesprávné sestavení se většinou rychle projeví kapáním či protékáním vody. Konstrukce současných sifonů jsou však natolik jednoduché a uživatelsky vstřícné, že většinou jen postačí silněji dotáhnout různé převlečné matice kruhového tvaru, které bývají na spojích jednotlivých dílů.
Náročnost na čištění
Takzvané láhvové sifony jsou často určené pro umístění do „viditelných“ míst, proto jsou kompaktní, elegantní, úzké a vysoké. To je však předurčuje k častějšímu pravidelnému čištění, což může být bráno jako nevýhoda a pro použití s dřezem, zatěžovaným mastnotou, mytím nádobí a případně i zbytky potravin, to není ideální volba.
Pak existují trubkové sifony typu U, které se ucpávají méně. Někdy se označují jako samočisticí, ale úplně se na tuto jejich schopnost spolehnout nelze, a když už je vyčistit musíte, bývají poměrně složité na rozebrání.
Dobrým kompromisem, který lze bez obav použít zejména u sifonů, ukrytých ve skříňkách či na méně viditelných místech, jsou trubkové sifony s vypouštěcí zátkou. Nevyžaduje pravidelné čištění, a pokud je někdy přece jen nutné, jednoduše odšroubujete zátku, vypustíte nečistoty a otevřený sifon podle potřeby několikrát propláchnete vodou puštěnou z kohoutku do umyvadla či do dřezu. Samozřejmě nesmíte zapomenout připravit pod zátku vědro nebo jinou dostatečně velkou nádobu.
Sifon je nutné správně vybrat i podle dalších kritérií. Zvláště u designových dřezů z méně obvyklých materiálů se mohou různé rozměry a tvary lišit od obvyklého standardu.
Průměr odtoku bývá značen i v palcích (1,5 palce nebo 3,5 palce), ale víceméně postačí vědět, že odpad se nejčastěji připojuje na průměr 50 mm nebo 40 mm. U umyvadel se udává průměr odpadu 40 mm, u van či sprchových koutů 50 mm, ale nemusí to být vždy pravidlem.
Nepřehlédněte rovněž tvar odtoku. Ve většině případů je kulatý, ale například u některých dřezů se dělají i hranaté odtoky a těm je potřeba přizpůsobit tvar příslušných dílů sifonu. Délkou šroubů se pak liší u sifonů ke granitovým dřezům.
Počet vaniček dřezu
Kupujete-li ke dřezu s více vaničkami sifon zvlášť, je potřeba změřit vzdálenost mezi oběma odtoky. Univerzální sifony se obvykle prodávají s trubkami, jejichž rozměr můžete na potřebný rozměr přizpůsobit nařezáním, ale příslušný díl musí být dostatečně dlouhý. Existují i flexibilní a zasouvací typy sifonů.
Vaničky dřezu mohou být buď ve stejné, nebo v různé výšce a tomu je třeba přizpůsobit rozměry sifonu rovněž. Buď máme k dispozici sifon jako originální příslušenství k danému typu dřezu, který s různými výškami počítá, nebo musíme koupit sifon s nastavitelnou výškou jednotlivých úrovní.
Důležitou součástí umyvadel a dřezů, a tedy i sestav jednotlivých typů sifonů, jsou přepady, které mohou zabránit přetečení dřezu. Přepad je montovaný buď horizontálně na odkapávací ploše dřezu, nebo vertikální, montovaný ve vaničce dřezu. Některé dřezy jsou pak řešeny tak, že jako přepad slouží vedlejší vanička. Při nákupu sifonu je tedy nutné vědět, jak je u daného typu odpadu přepad vyřešen, a podle toho příslušnou sestavu vybrat.
Některé dřezové sifony jsou vybaveny dalšími funkcemi, jako je automatická zátka nebo přídavné připojení k pračce nebo k myčce na nádobí. Automatická zátka umožní otevírání a zavírání odtoku otočením uzávěru namontovaného na dřezu. Tak lze otevřít odtok ve dřezu a vypustit vodu, aniž bychom museli otevřít krytku ručně.