Sezóna sněženek
Sněženky milují vlhko a především chlad. Vykvétají v prvních měsících roku, někdy už v únoru, u nás zpravidla v březnu, sotva sleze sníh. Jejich sezóna není dlouhá, užijme si tedy krásy jemných kytiček!
Máte v zahrádce sněženky? Takový ten obyčejný kultivar, který se jmenuje sněženka podsněžník s bílým kvítkem se třemi vnějšími okvětními lístky a třemi kratšími vnitřními lístky se zeleným lemem. Asi jen těžko tušíte, že to není jediný existující kultivar a že ve Velké Británii každý rok v době kvetení sněženek propuká doslova „sněženkománie“.
Oblíbená v Británii
V ostrovní zemi je tato jarní kytička mimořádně oblíbená. Specializovaní prodejci nabízejí desítky kultivarů, jejichž ceny se mohou vyšplhat do závratných výšek. Nejlevnější stojí pět liber, ale za nejdražší dáte i desetkrát tolik. Dokonce tu probíhají aukce cibulek, při nichž se jeden nestačí divit. Dosavadním rekordem je zaplacených 1 390 liber za jedinou sněženku (Galanthus plicatus ˈGolden Fleeceˈ)! Co je na té rostlince tak mimořádného? Vždyť roste skoro v každé zahrádce, je nenáročná, nevyžaduje žádnou péči a snadno tvoří celé koberce rostlin.
Existují dva tisíce kultivarů
Zatímco u nás běžná sněženka podsněžník je skutečně nenáročnou rostlinkou, v Británii se ke každému druhu váže příběh o nálezu či vzniku. A dost často se těžko množí, takže vypěstovat pěkný trs dá pořádnou práci. O to víc se cení. Navíc si tamější všímaví zahradníci všimli drobných odlišností týkajících se velikosti květu, počtu a velikosti okvětních lístků, poměrem a barvou skvrn a začali sněženku s jejími zvláštnostmi kultivovat. Láska Britů k něžným rostlinkám se časem proměnila ve vášeň a dnes neváhají nakupovat jednotlivé rostliny za ceny až závratné.
I u nás můžete v zahradnických obchodech koupit cibulky jiných druhů, než je podsněžník. Nabídka je však velmi skromná. To však nevadí, vždyť obyčejná sněženka je velmi krásnou rostlinkou a můžeme ji využít i v docela nenáročných aranžmá, které zvládne každý.
Dobré rady
Cibulky se sázejí na podzim do půdy na zahrádce nebo do květináče kořínky směrem dolů, a to do třikrát větší hloubky než je velikost cibulky.
Po odkvětu cibulky nevyrýváme, necháme je na stanovišti.
Sněženky vyniknou ve skupině, nejlépe na pozadí trávníku.
Daří se jim v polostínu nebo ve stínu, ve vlhké, humózní půdě.
Tip
Malou jarní „zahrádkou“ sestavenou z věnce z aranžovací hmoty zakrytém vrstvou zeleného mechu a jarních kytiček přivítáte a potěšíte každého příchozího. Sněženky, krokusy a ladoňky vydrží totiž mnohem déle v chladném prostředí, jako jsou například verandy, síně a další vstupní otvory domu.
Text: Martina Lžičařová
Foto: Flowerpress a Shutterstock