Sezóna hub
Houbaři si zatím ještě sbírání a sušení hub moc neužili. Tropická vedra a sucho houbám moc nepřály. Přechod léta k podzimu to vše jistě změní. Nastává čas se na výlety za houbami pořádně připravit.
Než si pochutnáme na houbovém guláši, smaženici nebo polévce, užijeme si nádherné procházky po lese. Na ni se nezapomeneme vybavit vhodnou pevnou obuví, repelentem proti hmyzu a klíšťatům, pořádným košíkem a nožem. Vhod přijdou i chladicí tašky a lahve na svačinu.
Houby nikdy nesbíráme do igelitové tašky, kde se pomačkají a zapaří. Ideální je proutěný koš, ale hodit se bude i lehká a prodyšná textilní taška. Protože houby začínáme zpracovávat již v lese, potřebujeme houbařský nůž, ideálně vybavený štětečkem na čištění.
Dejme se do zpracování
Po návratu z lesa nasbíranou úrodu vybalíme, nejspíš s pýchou vyfotíme a roztřídíme ke zpracování. Kousky, které určíme k rychlé konzumaci, očistíme a vcelku nebo rozkrojené napůl dáme do chladničky. Dále lze houby zamrazit, naložit nebo usušit. Většina z nás houby zmrazuje čerstvé, takže očištěné a pokrájené houby dáme do sáčku, ideální je zipový sáček, který pořídíme například v DM drogerii nebo v obchodním domě IKEA. Případně houby lehce podusíme, směs zchladíme a opět zamrazíme. Naše babičky konzervovaly houby zavařením do soli, my je raději připravujeme ve sladkokyselém nálevu.
Vítaný pomocník – sušička
Asi nejoblíbenějším uchováním hub je jejich usušení. Sušení je rovněž jednou z nejšetrnějších variant zpracování úrody. Ovoce, zelenina, houby i bylinky si tím zachovávají vysoký obsah vitamínů a minerálů. V minulosti (ale i dnes, třeba na dovolené) se houby také sušily navlečené na nit, rozložené na novinách nebo klasicky na sítech, v suchém, stinném a dobře větraném místě. Na chalupě často k sušení využíváme i mírně vytopenou troubu nebo vlažné pláty kamen.
Zpracováváme-li úrodu ve větším objemu, vyplatí se nám sušička. Na trhu je spousta značek (například Guzzanti, Zelmer, Concept, ETA, Rohnson, Orava, Sencor, Gallet, Steba a další). Ceny sušiček začínají na částce okolo 700 korun za základní modely, ale sofistikované a výkonné přístroje stojí až 15 000 korun. Většina moderních přístrojů je vhodná jak pro sušení ovoce, zeleniny, hub, bylinek, tak i těstovin, květin nebo pro výrobu chutných pamlsků pro domácí mazlíčky – sušeného masa.
Sušičky potravin fungují na principu odstraňování vody prostřednictvím cirkulace horkého vzduchu a zajišťují, že chuť a textura jídla se během procesu dehydratace uchovají v optimální kvalitě.
Výrobci deklarují, že dražší velkokapacitní sušičky (například EZIDRI Snackmaker, L’Equip Filter Pro, Yden Group CI 9013A, Sedona) podle typu usuší také obiloviny, hovězí maso, kuřecí maso, ryby anebo připraví domácí jogurt bez konzervantů. Výhodou těchto přístrojů je nastavitelná teplota, a tak v potravinách můžeme uchovat všechny důležité živiny.
Pomůže i zavařovací hrnec
Moderní zavařovací hrnce využijeme kromě úpravy hub také na kompoty a čalamády, na okurky, hravě si poradí s oblíbenou marmeládou, džemem, masovým pokrmem a dokonce i s paštikou. Skvěle poslouží také k udržování teploty horkých nápojů či k výrobě ovocných šťáv a moštů.
Na trhu najdeme spoustu zahraničních i tuzemských značek, například Guzzanti, Professor, Clatronic, Hyundai, Severin, Bielmeier, Steba, Orava, My-Concept a další. Pořídíme je obvykle v cenovém rozmezí od 1 790 do 4 000 Kč, cenu ovlivňuje nejen značka výrobce, ale samozřejmě také vybavení a funkce výrobku.
text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem