Šetříme za energie, aneb změnit se dá nejen dodavatel, ale také sazba
Kdejaká domácnost již změnila svého dodavatele energií, a ušetřila tak za dodávky elektřiny a plynu. Jiná je však situace v případě chat, chalup a rekreačních objektů, kde většina lidí stále odebírá energie za ne příliš výhodných podmínek. Patříte-li i vy mezi ně, následující řádky budou hlavně pro vás.
Jelikož ve většině chat a chalup není zaveden plyn, budeme se věnovat převážně úsporám za odběr elektrické energie. Pravda, ani ta není zavedena všude, ale v takovém případě vás vysoké ceny energií nemusí pálit.
Jak se vyznat v sazbách elektřiny?
Ačkoliv si spousta lidí myslí, že může odebírat elektřinu v tzv. nízkém tarifu, opak je pravdou. Většina domácností odebírá elektřinu v sazbě D02d, která zná pouze jeden tarif. Na dvoutarifní sazbu pak dosáhne jen někdo. Většinou ten, kdo elektřinou ohřívá, topí nebo dělá rovnou obojí. Jen v jediném případě není třeba splnit tuto podmínku a to u sazby D61d, která je určena právě chatařům a chalupářům.
V čem že spočívá její kouzlo? Na rozdíl od ostatních dvoutarifních sazeb, u kterých je nízký tarif čerpán v noci, v případě sazby D61d začíná nízký tarif v pátek ve 12:00 a končí v neděli ve 22:00. Levnější elektřina je tak odebírána právě v době, kdy je chata nebo chalupa nejčastěji využívána. V nabídce dodavatelů elektřiny pak tuto sazbu najdete nejčastěji pod označením Víkend.
Komu se sazba pro chataře vyplatí a kdo by měl naopak dobře vážit?
Myslet si však, že sazba D61d se vyplatí všem chatařům a chalupářům, by bylo liché. Pokud na chatu nebo chalupu jezdíte převážně o víkendech, není většinou co řešit. Ovšem pokud zde trávíte dovolenou v letních měsících, je třeba dobře počítat. Během pracovních dnů je totiž cena elektřiny ve vysokém tarifu poměrně vysoká a rozhodně ji nevykompenzuje nižší tarif během víkendu. Je tedy nutné zvážit, kolik elektrické energie byste na chatě nebo chalupě odebrali během nízkého tarifu a kolik během vysokého tarifu. Rovněž je dobré si připomenout, že změnu sazby můžete obvykle provést jen jednou za 12 měsíců.
Ušetřit za energie lze také změnou dodavatele
Jinak je to se změnou dodavatele elektřiny. Toho můžete změnit klidně každého půl roku. Jestli se vám taková změna vyplatí, velmi snadno zjistíte, pokud využijete jednoduchého srovnání cen elektřiny u jednotlivých dodavatelů. Abyste se nemuseli prodírat desítkami stránek ceníků velkých i malých dodavatelů, můžete využít online srovnávače cen elektřiny. Podobně si můžete srovnat i ceny plynu, máte-li tedy plyn ve vaší chatě či chalupě zaveden.
Připomeňme si také, že na bezplatnou změnu dodavatele energií máte ze zákona nárok. Stávající dodavatel vám nemůže ve změně žádným způsobem bránit. Samotná změna pak probíhá hlavně na papíře. Jelikož neměníte distributora, nemění se elektroměr ani plynoměr, ale ani další části distribuční sítě. Změnu dodavatele tak poznáte hlavně na faktuře. Jednak z hlavičky faktury, kde budou údaje nového dodavatele, ale hlavně z výše vyúčtování.
Zajímá vás, jak se budou vyvíjet ceny energií v roce 2014? Doporučujeme shlédnout ceny elektřiny i ceny plynu 2014.