U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Sestrojte si pracovní plošinu
Kategorie: Stavba | Autor: fx, KRESBY JOSEF ŠŤASTNÝ
Při rekonstrukcích, složitějších opravách fasád nebo nátěrech dřevěných konstrukcí chat a chalup nám zahradní žebřík nepostačí. Práce do 2 – 3 metrů můžeme dělat s pomocí provizorního lešení z fošen podepřených dřevěnými kozami. Máme-li však pracovat ve výšce nad 3 m, poslouží nám lépe přenosná pracovní plošina.
Všechny díly zhotovíme ze smrkového nebo modřínového dřeva; prkna a hranoly by měly být ohoblované. Podle rozměrů na obrázku si spočítáme jejich potřebné množství a také počty šroubů M 10, kterými budeme díly spojovat. Vhodné jsou šrouby vratové, ale můžeme použít i ty se šestihrannými hlavami, s maticemi a podložkami. Naprosto nevhodné je spojování hřebíky! Musíme předpokládat značné zatížení plošiny, což vyžaduje odpovídající tuhost konstrukce. Míry na obrázku jsou informativní a některé rozměry je možné podle potřeby upravit. Je však třeba, aby úhel mezi žebříkem a terénem byl v každém případě 75°. Při vodorovné poloze plošiny je potom úhel mezi ní a žebříkem 105°. Plošina se opírá o stěnu a není ji třeba kotvit ke stěně. Opěrné nohy s nástavci umožňují částečně měnit její výšku nebo vyrovnat nerovnosti terénu. Bodce z páskové oceli 6 x 30 mm uděláme dlouhé 30 až 40 cm a upevníme je třemi šrouby na přední stranu prodlužovacích dílů žebříku.
Postup práce
Nejdříve zhotovíme z opěrných noh a příček žebřík. Mezi příčkami jsou větší vzdálenosti než u běžných typů žebříků, protože předpokládáme pouze výstup na plošinu. Na spodní straně žebřík “zavětrujeme” dvěma šikmými latěmi. Pracovní plošinu zhotovíme ze dvou svlaků, na něž upevníme prkna podlahy. Svlaky se rozestupují směrem ke stěně. V té části plošiny, kde jsou svlaky upevněny otočně k nohám žebříku, je šířka mezi nimi asi 83 cm a v místě, kde se plošina opírá o stěnu domu, asi 98 cm. To umožní částečně sklopit plošinu k nohám žebříku. Podlaha by měla být ukončena až na konci svlaků, aby při omítání nepadala omítka dolů podél stěny.Máme-li sestaven žebřík s plošinou, dokončíme opěrné zábradlí a vzpěry, které po stranách zajišťují pevnou polohu plošiny. Všechny šroubové spoje s podložkami a maticemi důkladně utáhneme. Do noh žebříku a prodlužovacích dílů, dlouhých 100 cm, vyvrtáme 10 cm od spodní hrany 9 otvorů s roztečemi 10 cm, které budou sloužit k úpravě délky noh. Jestliže vyjmeme dva šrouby označené na svlaku podlahy křížky, je možné konstrukci částečně sklopit, což usnadní její uložení v kůlně nebo pod přesahem střechy.Plošina nám umožní práci ve výšce prvního patra až po okraj střechy a na okapech. Práce na plošinách je bezpečná, jestliže důkladně zajistíme zasazení noh do terénu. U některých stavení bývá betonový pás. V tom případě založíme nohy trámem, který zakotvíme v terénu. Velkými přednostmi této plošiny jsou její rychlé postavení a snadné přemísťování i uskladnění.