U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
SENDWIX vás nezklame
Kategorie: Stavba | Autor: rb, foto sendwix
Úspory energií nás logicky velice zajímají. S jejich kolísajícími cenami přibývá těch, kteří rozvažují, zda fasádu svého obydlí přece jen nezateplit. Ale to jsou zase náklady navíc, a tak počítají ze všech stran, zda je to pro ně skutečně efektivní. A podobně lidé uvažují, i když se chystají stavět nový dům. Každá vrstva navíc stojí peníze…
Právě pro ně máme dobrou zprávu. Několik firem se totiž spojilo a vytvořilo ucelený vícevrstvý, tedy “sendvičový” systém, který má optimální vlastnosti – a náklady srovnatelné s jednovrstvým zdivem. Jmenuje, jak už jsme naznačili v titulku, SENDWIX a vznikl díky spolupráci firem KM Beta (vnitřní nosná část systému z vápenopískových cihel), LB Cemix (maltové a omítkové směsi a kontaktní zateplovací systémy), Rockwool (tepelná a protipožární izolace z kamenné vlny) a Bison&Rose, která funguje jako marketingový a odborný poradce.
Ideální skládanka
Zastavme se alespoň krátce u každé součásti této nové zděné skládanky. Ve všech variantách (jsou čtyři základní s dalším rozlišením podle tloušťky zdiva a izolace) tvoří nosnou část vápenopískové cihly tloušťky 250-290 mm vyzdívané na maltu Cemix mur 910. Mají extrémní únosnost, vynikající zvukovou izolaci, nízkou nasákavost, vysokou tepelnou akumulaci a dobré vlhkostní a difuzní parametry. Zvnitřku jsou tyto plné kvádry omítnuty vápenocementovou omítkou, nebo jsou upraveny jako režné zdivo.Z vnější strany navazuje libovolně dimenzovaná souvislá vrstva tepelné izolace Rockwool (v jedné z variant je pěnový polystyren), která je ke zdivu kotvena speciálními prvky (v případě polystyrenu lepena). Zaručuje libovolný tepelný odpor podle tloušťky (od 100 do 200 mm), minimalizaci tepelných mostů, identické vlastnosti v celé šířce obvodové stěny, k nimž patří její dobré difuzní a vlhkostní poměry, a v interiéru kvalitní mikroklima. Vnější povrch systému SENDWIX je u kontaktních variant řešen omítkami LB Cemix. U provětrávaných chrání izolační vrstvu lícová přizdívka z režných vápenopískových cihel nebo fasádní obklad ze dřeva či jiných materiálů. Ke kladům systému patří vedle atraktivního vzhledu se širokou barevnou škálou a dokonalé ochrany proti vnějším vlivům právě možnost alternativních řešení při zachování celkového optima “skládanky”.
Příjemné mikroklima
Příznivé vlastnosti nového systému vyplývají z technologie vícevrstvého zdiva a předností použitých materiálů. Projeví se v optimálních stavebně fyzikálních vlastnostech konstrukce, které zásadně přesahují možnosti tradičních jednoplášťových stěn. Při srovnatelných investičních nákladech zabezpečují, jak už jsme naznačili, výrazně vyšší úroveň mikroklimatu v interiéru stavby z hlediska tepelně technického, vlhkostního i akustického. Sendvičové konstrukce dosahují součinitele prostupu tepla v rozsahu od 0,34 do 0,18 W/m2K (R = 2,8 – 5,4 m2 K/W) podle zvolené tloušťky izolace. Bezpečně tedy splňují veškeré požadavky národních i evropských norem. “Nestavařům” bude možná znít srozumitelněji připomínka, že díky umístění tepelné izolace na vnější straně je v celé konstrukci v zimě i v létě optimální průběh teplot, navíc vápenopískové cihly teplo velmi dobře akumulují. V zimě dovede SENDWIX teplo akumulovat a odvádět zpět do interiéru, v létě účinně tlumí teplotní výkyvy. Přispívá tedy významně k úsporám na vytápění.
Úspora zastavěné plochy
Na závěr připomeňme ještě dvě velké výhody SENDWIX konstrukcí. Přestože jde o skládanku vytvořenou z více vrstev, pro dosažení normou předepsaných vlastností postačí menší tloušťka než u jednovrstvého zdiva. A její snížení byť jen o několik centimetrů může vést v konečném výsledku k výrazné úspoře zastavěné plochy. Například v běžném rodinném domku o rozloze 150 m2 a průměrné tvarové charakteristice tak lze v porovnání s jednovrstvým zdivem stejných vlastností ušetřit 6 až 10 m2 plochy, kterou jinak zabírají nosné konstrukce.Posledním argumentem, který jistě pomůže rozšířit tuto zajímavou novou technologii, je překvapivě nízká cena. Sendvičové konstrukce bývaly dříve výsadou významných a nákladných staveb. Díky systému Sendwix, který budou na českém trhu nabízet obchodní zástupci všech výše uvedených firem, se mohou stát podobně jako ve většině západoevropských zemí realitou i pro masovou výstavbu.
Porovnání tlouštěk konstrukce při stejném tepelném odporu
R (m2K/W) 2,2 2,3 2,5 2,8 3,3 3,8 4,3 4,8
SENDWIX
360 380 400 420 440
Pálený blok
400 440
Pórobeton 320
390
FOTO 1 – Sendwix M – vnitřní omítka (vpravo) kryje vápenopískové cihly, následuje minerální izolace a vnější omítka
FOTO 2 – Sendwix L – v tomto případě jsou použity vápenopískové cihly i jako provětrávaná lícová přizdívka