U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
SEKERA NA CHALUPĚ NEMŮŽE CHYBĚT
Kategorie: Dřevo na zimu – speciál | Autor: Iva Tvrzová
Při přípravě dřeva na topení se neobejdeme bez sekery. Ať chceme zpracovávat větší špalky, z menších špalíků naštípat polínka nebo připravit loučky na podpal. Ale i při jiných činnostech – na zahradě, při stavbě – se nám tento ostrý nástroj hodí.
Jaká bude pro naši práci nejlepší – malá lehká sekerka nebo pořádná těžká sekera s dlouhým topůrkem? Záleží na tom, k čemu budeme nástroj používat. Vybrat si můžeme z několika typů a velikostí, různého zpracování i ceny. Podle tvaru a velikosti ocelové hlavy, respektive její hmotnosti, a délky topůrka, jež určují její funkci, rozlišujeme sekery kempinkové, univerzální, štípací, dřevorubecké a tesařské. Hlava sekery, z kvalitní kalené oceli, může být užší (tzv. univerzální nebo kanadský typ) či směrem k ostří mírně či výrazněji rozšířená (německý a francouzský typ). Hlava, která je u topůrka silnější (tvoří jakýsi klín) je typická pro štípací sekery. Hlava může být pro zvýšení účinnosti opatřena speciální hladkou vrstvou. Číselné označení u seker některých výrobců znamená hmotnost hlavy. Topůrka jsou většinou dřevěná, z jasanu nebo severoamerického bílého ořešáku (hickory). Jsou vsazena do tzv. oka hlavy a proti uvolnění v něm zajištěna kovovým klínem. Naprosto pevné spojení zaručuje topůrko z trvanlivého polyamidu, vyztužené skelnými vlákny, odolné proti vlhkosti, suchu i mrazu (Fiskars). Topůrka jsou většinou ergonomicky tvarovaná, některé sekerky mají úpravu proti sklouznutí ruky. Svůj význam má délka topůrka – sekera s krátkým topůrkem je přesnější a snadno se s ní seká, hodí se pro lidi s menšími zkušenostmi a osoby menšího vzrůstu. Se sekerou s dlouhým topůrkem docílíme vyšší rychlosti a větší kinetické energie, je tedy vhodná pro štípání či sekání tlustších polen. Vyžaduje ale větší zkušenost a přesnost, vyhovuje lidem vyššího vzrůstu. Většinou ji držíme obouručně.
Kempinková sekera
Lehká, s krátkým topůrkem, aby se dala snadno přenášet. Hlava s širší čepelí o hmotnosti 500 až 1000 g, topůrko o délce 230 až 500 mm. Je vybavena pouzdrem – dá se upevnit na opasek nebo bezpečně uložit do batohu, je vhodná do auta i na loď.
Univerzální sekera
Středně velká sekera, hodí se pro různé stavební a tesařské práce, odvětvování a kácení malých stromů, štípání menšího množství dřeva. Hlava má hmotnost 800 až 2000 g a širší čepel, topůrko je střední nebo delší (400 až 720 mm).
Štípací sekera
Má silnější hlavu, jejíž speciální tvar (v podobě klínu) jí dovoluje proniknout do dřeva s vynaložením menší síly. Sekery s hlavou o hmotnosti 1000 až 1500 g, širší nebo užší čepelí a středně dlouhým nebo prodlouženým topůrkem (500 až 800 mm) jsou vhodné pro menší i velké špalky dřeva. Těžké dlou-hé sekery (2000 až 3500 g a 900 mm) jsou určené na štípání tvrdého, houževnatého dřeva. Některé sekery mají delší zadní část hlavy – mohou se použít na zarážení štípacích klínů.
Dřevorubecká sekera
Těžší sekera s dlouhým topůrkem a užším ostřím, aby se snadno zasekávala do dřeva. Hlava o hmotnosti 1500 až 3500 g, užší nebo rozšířená čepel, dlouhé tvarované nebo rovné topůrko (700 až 900 mm). Menší a lehčí sekery jsou určeny pro odvětvování stromů, těžší a delší pro kácení stromů.
Klín na štípání
Pro štípání velmi tvrdého dřeva lze použít i ocelový klín, který zarážíme pomocí těžké palice (hmotnost hlavy 3000 až 4000 g, topůrko 900 mm) nebo k tomu uzpůsobené štípací sekery.
Ošetřování sekery
Čepel lze ostřit běžným nebo diamantovým pilníkem (pohybujeme jím ve směru ostří), brusným kotoučem nasucho či namokro (vlhčíme olejem nebo vodou, provádíme krouživými pohyby) nebo speciálním ostřičem, dodávaným výrobcem seker. Pokud bylo ostří více poškozeno, můžeme provést jeho základní srovnání na brusce. Úhel ostření je přibližně 30 °. Před dlouhodobým uskladněním potřeme čepel olejem. Aby se dřevěné topůrko nerozeschlo a hlava se z něj neuvolnila, nenecháváme ho v teple, ale zároveň ho chráníme i proti přílišné vlhkosti. Sekera s dřevěným topůrkem bude nejlépe uložena v zahradní kůlně. Je možné koupit náhradní (samostatné) topůrko v různých velikostech. Topůrko z plastu nevyžaduje žádnou speciální ochranu.
Bezpečný transport
Při přepravě má být ostří sekery chráněno pouzdrem. Dražší sekery jsou už prodávány s pouzdrem (plátěným, plastovým nebo pryžovým) – to kryje buď jen ostří, nebo celou hlavu, a pak slouží i pro bezpečné přenášení a skladování. Pouzdro je možné koupit i samostatně.
PRÁCE SE SEKEROU
* Při osekávání větví nestůjte na téže straně kmene – sekera se může smeknout a zranit vás. Postupujte od špičky stromu směrem dolů.
* Při štípání špalků nestůjte zpříma a sekeru nezvedejte až nad hlavu. Buďte v mírném předklonu, s nohama od sebe.
* Pokud se vám sekera zasekne ve špalku, uvolňujte ji pohybem nahoru a dolů, ne páčením do stran (mohli byste zlomit nebo uvolnit topůrko).
* Štípací klíny zarážejte do dřeva k tomu určenými palicemi nebo sekerami s vhodně uzpůsobenou hlavou.
* Sekeru nepoužívejte jako štípací klín. Může se tím deformovat nebo prasknout hlava.
Foto – Kempinkovou sekeru v plátěném pouzdru můžeme zavěsit na opasek
Foto – Sekera s širší čepelí pro snadné odvětvování a lesní práce
Foto – Rozšířená hlava sekery usnadní štípání velkých špalků. Delší zadní část hlavy umožňuje zarážení klínů
Foto – Speciální ostřič na sekery
Foto – Při transportu opatříme sekeru chráničem břitu (z kůže, pryže) nebo pouzdrem na celou hlavu (z plastu), které slouží i pro snadné přenášení
Foto – Několik typů štípacích seker
Foto – Kempinkové sekery mají krátké topůrko
Foto – Univerzální sekery v různém provedení
Foto – Dřevorubecké sekery s dlouhým topůrkem
Foto – Ocelové štípací klíny
FOTO ZI A ARCHIV FIREM FISKARS, BAHCO, ZBIROVIA, HUSQVARNA