Sedací čalouněný nábytek

Rubrika: Interiér

Sedací nábytek se většinou neobejde bez příjemně měkkého čalounění. Různorodé potahové látky navíc mohou dodat nábytku vždy jiný vzhled.

rozkládací pohovka dominik upoutá výraznou barvou čalounění (H-interier)

Naši předkové sedávali zpočátku na tvrdých dřevěných židlích a křeslech, teprve v 16. století v období renesance se začaly sedáky a opěradla čalounit. Tedy obkládat měkkým materiálem (vlnou, žíněmi) a potahovat kůží, kterou později v baroku vystřídaly pevné goblénové nebo vyšívané látky. Později se dřevěná kostra křesel začala pod čalouněním úplně ztrácet. Tak většinou známe křesla i dnes.

ušák zdobí potah s originálním motivem písma (art-Style)

Podobně se proměňovaly tvrdé dřevěné lavice. Vznikaly pohodlnější pohovky, sofa, kanape, chez longue (šézlong neboli dlouhá židle), gauče. Někde se dřevěná nebo kovová kostra uplatňuje pohledově více, jinde mizí celá pod měkkým čalouněním. Výčet čalouněného sedacího nábytku můžeme ještě doplnit nižšími sedačkami, podnožkami, „bobíky“ a podobně.

Jak vybírat čalounění

Součástí čalounění, která není vidět, je jeho vnitřní výplň, ale právě na její kvalitě záleží, jak dobře se nám bude sedět či ležet a jak dlouho toto čalounění vydrží, než se takzvaně prosedí.

Křesílko charles je potažené látkou s francouzskými motivy (art-Style)

Používají se jak přírodní materiály – vlna, koňské žíně – tak moderní výplně, jako jsou různé typy pěnových materiálů (známé pod názvy molitan, studená pěna apod.). Doplnit je mohou ještě kovové pružiny.

Vzhled potahu upoutá

To, co nás ale u čalouněného nábytku zaujme na první pohled, je barevnost a kvalita potahové látky. Na výběr máme širokou škálu barev i vzorů – od klasických proužků a kár přes geometrické, ornamentální, květované i abstraktní vzory až po originální dekory, jako jsou psané texty, figurální motivy či dokonce náměty z obrazů. Na některé typy nábytku se hodí i repliky historických čalounů.

pohovka a křeslo paesta s romantickým dekorem růží, potahy lze snímat (nábytek Sultán)

Povrchové úpravy potahových látek mohou být různé – od hladkých s hedvábným efektem přes hrubší vlněný vzhled až po vlasové materiály – plyše, samety.

Kvalita zaručí trvanlivost

Kvalita potahové látky se určuje podle gramáže (váhy tkaniny) a dostavy (hustoty tkaní na centimetr čtvereční). Vyšší číslo znamená vyšší kvalitu. Čím kvalitnější látkou bude nábytek potažen, tím déle si uchová pěkný vzhled. (Při výběru si nepleťte látku potahovou s látkou dekorační určenou především na závěsy.)

Kulaté sedáky mají kožené čalounění (ubud)

Někdy výrobci používají na čalounění i běžnou bavlněnou tkaninu. Ta může mít sice atraktivní vzor, ale pokud bude nábytek často v provozu, moc dlouho nám nevydrží – jednoduše se prodře.

Méně obvyklé čalounění

Pokud ale chceme interiér doplnit například zajímavou židlí, která bude spíše jen zdobit, můžeme si dovolit použít na její potah třeba i efektní šatové hedvábí či brokát.

Křeslu z 30. let vrátilo půvab nové čalounění

Oblíbená na sedacím nábytku je i klasická nebo textilní kůže, v hladkém nebo velurovém provedení. Novinkou posledních let je čalounění kůží se srstí. Používají se především kůže kravské a kozí. Efektní je nejen samotná srst, ale i její různé vybarvení a vzor.

Praktické snímatelné potahy

i na nižších a vyšších stoličkách se uplatní výrazná látka (nordic day)

Některý sedací nábytek mívá snímatelné potahy, takže je můžeme snadno vyprat nebo nechat vyčistit, což je velká výhoda. Na některé pohovky a křesla je možné koupit i náhradní povlaky, kterými můžeme zakrýt poškozený původní potah nebo jimi ochránit světlé či drahé čalounění před návštěvou neposedných vnoučat.

text: Iva Tvrzová
foto: Archiv firem

Sedací čalouněný nábytek

Uložit

Uložit

Sedací čalouněný nábytek