Schovejte se za paraván

Rubrika: Interiér

Exotický vyřezávaný paraván (Le Patio)

Paraván je zajímavým kouskem nábytku, který využijeme téměř v každé místnosti. Rozdělí velký prostor, oddělí soukromý kout, zakryje, co nemá být vidět. A většinou je i pěknou dekorací a ozdobou místnosti.

Někomu se pod slovem paraván vybaví jen historický kousek nábytku z pamětnických filmů a divadelních her. Ale paraván je praktickým a pohledným kusem také současného bytového zařízení. Před lety to sice vypadalo, že paravány upadnou v zapomnění, ale dnes je už opět nabízí celá řada výrobců. Koupit se dají i originálně pojaté kousky – třeba i v internetových obchodech. Je možné si také 2 paraván nechat vyrobit na zakázku. Nebo se do jeho výroby pustit sami, pro šikovné chalupáře a chalupářky to jistě nebude tak těžké.

Paraván je…

Paraván je zástěna, skládající se z několika pohyblivě spojených křídel. Jsou většinou tři či čtyři, výjimečně jen dvě nebo pět či více. Výška křídel bývá kolem 170 centimetrů, tedy tolik, aby přes ně dospělý člověk neviděl. Díky jejich pohyblivému spojení se paraván dá podle potřeby skládat a rozkládat. Tím, že ho neroztáhneme úplně rovně, ale postavíme cikcak, mu zajistíme stabilitu. Když ho nepotřebujeme, složíme ho a postavíme ke stěně.

Proč si pořídit paraván

Paraván najde své místo v prostorech, které potřebujeme opticky rozdělit nebo v nich nějakou část oddělit. A to třeba jen náznakově, takže paraván může být i průhledný. Pro víkendová stavení s rozlehlými světnicemi, které plní celou řadu funkcí, a s velkými společnými ložnicemi, je jako dělaný.

Někteří chalupáři mívají velkou přízemní světnici zařízenou po staru – vaří se tu, je tady jídelní stůl i postele. A právě ty můžeme v případě potřeby schovat za paraván. Další možností je vytvořit klidnější čtenářský koutek, oddělit pracovní stůl nebo místo, kde se věnujeme svému koníčku.

Ideální do ložnice

Nejčastěji najdeme paraván v ložnici, kde může poskytnout aspoň částečné soukromí, pokud tu spí víc lidí. Například rodiče s dětmi, více hostů nebo sourozenců pohromadě v jedné místnosti. Ale i vmenší ložnici má své místo – může za ním být šatna s otevřenými úložnými prostory i oblékárna či tělocvičné nářadí. V dětském pokoji se za něj dá schovat neustlaná postel, když přijdou na návštěvu kamarádi. Jeho praktickou funkci oceníme i v koupelně, především pokud nemáme samostatné WC. Nebo jím oddělíme vanu od frekventovanější části koupelny s umyvadlem. Paraván je i rychlou pomocí, když potřebujeme rychle a elegantně schovat nějakou rozdělanou práci ve světnici i jinde v chalupě, například rozložené žehlicí prkno s horou prádla, rozmontovanou sekačku na podlaze.

Konstrukce a materiály

Paraván může mít mnoho podob. Roli hraje materiál, tvar i povrchové ztvárnění. Z materiálů se používá dřevo, kov, přírodní výplety, textil, papír, méně často sklo či plastické hmoty.

Konstrukce křídel je desková nebo rámová. Deska ze dřeva nebo dřevotřísky umožňuje její horní, případně i dolní okraj zajímavě tvarovat, nebo plochu ozdobně prořezat. Rámová konstrukce, ze dřeva nebo kovu, nabízí prostor pro výplň z nejrůznějších materiálů. Nejčastěji je to textil nebo přírodní výplet, ale využít se dá i ruční papír, zrcadlo a vlastně téměř cokoliv, co se dá mezi rám upevnit.

Křídla mají obvykle tvar obdélníku, ale jsou také nahoře vyklenuta do oblouku nebo šikmá. Paraván také nemusí mít všechna křídla stejně vysoká, i když to je nejběžnější. Jejich horní hrana může tvořit šikminu, zuby nebo zvlněnou křivku.

Spojení křídel musí dovolit jejich složení na obě strany. Používá se proto po celé výšce piánový pant nebo několik kratších pantů. Křídla je také možné k sobě ozdobně svázat nebo spojit kroužky. Umožní to vyvrtané či vyříznuté otvory nebo zašroubovaná očka v okraji delších stran. Křídla mohou stát na spodní hraně nebo na nožičkách.

Malované, vykládané, s kapsami

Obchody nejčastěji nabízejí paravány z exotických dřevin a výpletů, především z ratanu, banánových listů a podobně. Koupit lze i dřevěné, bohatě vyřezávané paravány, nebo s lehkou rámovou konstrukcí, potaženou fototapetou na plátně.

Pustíte-li se do výroby paravánu sami, vaší fantazii se meze nekladou. Křídla paravánu nabízejí velkorysou plochu pro výtvarné ztvárnění (většinou se řeší oboustranně). Desková křídla mohou být pomalovaná, ale také polepená tapetami, fotografiemi, potažená látkou.

Dřevěná rámová konstrukce přímo nabízí vyplnit ji látkovým panelem, sladěným s ostatním textilem v místnosti. Může být hladký nebo nařasený. Jednobarevnou látku můžeme ozdobit výšivkou, aplikací, pomalovat ji textilními barvami. Paraván s textilními kapsami se hodí na ukládání drobností.

Rámovou konstrukci mohou ti trpěliví vyplést provázky, stuhami, proužky kůže. Také ji lze vyplnit mřížkou z latěk nebo zajímavě tvarovaných klacíků. Zdobit lze i samotný rám.

Na paraván se také dají využít části starého nábytku, například zdobené dveře ze skříní a podobně.

Stačí i panel

Místo vícedílného paravánu někdy postačí jednodílný panel s nožkami. Může být pojatý stejně jako křídla paravánu, navíc se dá použít i kovová deska, odlehčená prořezanými ozdobnými otvory.

www.paravany.aum.cz, www.nabytek-forliving.cz, www.123-nabytek.cz, www.IKEA.cz, www.lepatiolifestyle.com, www.hd-nabytek.cz

 

TEXT: IVA TVRZOVÁ, FOTO: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Schovejte se za paraván