Schodiště – z čeho ho postavit
Schodiště může mít nejrůznější podobu. Ve vzhledu hraje roli nejen jeho tvar a design zábradlí, ale i materiál, ze kterého je postaveno.
Bez schodiště se neobejde většina domů, ani přízemní venkovské chalupy ne. Nějaké schody vždy vedou aspoň do sklepa a jiné na půdu. A pokud zrekonstruujeme a zobytníme podkroví, bude dům vyžadovat vhodné schodiště. Ponecháme-li ho na původním místě v chodbě, postačí někdy jen menší oprava. Jestliže ho chceme přesunout na jiné místo, propojit obytnou místnost s podkrovím nebo přidat ke stávajícímu schodišti ještě jedno, musíme ho postavit nově.
Co se starým schodištěm
Dříve se schodiště stavěla buď celá ze dřeva, nebo měla základ vyzděný z kamene či cihel a na něm byly kamenné stupně nebo dřevěné stupnice. Někdy bývala spodní část schodiště vyzděna a z mezipodesty už pokračovalo schodiště dřevěné. Pokud je nosnost schodiště dobrá, není narušena jeho statika a vyhovuje nám jeho sklon i šířka a hloubka stupnic, postačí možná jen malá oprava. Ale co vzhled schodiště?
Po schodišti prošla za dobu jeho existence pěkná řádka nohou, a to na něm zanechalo své stopy. Dřevěné stupnice jsou poškozené, podstupnice okopané, kamenné stupně vyšlapané. Schodišťové stupně můžeme zrenovovat různým způsobem.
Úprava dřevěných stupňů
U celodřevěných stupňů bývá více poškozena jejich nášlapná plocha. Postačí proto na staré stupnice položit nové. Podstupnice zrenovujeme novým nátěrem. Nemusí být v barvě dřeva, zvolit můžeme i světlý pastelový odstín, ti odvážnější budou třeba střídat i tři barvy. Zajímavým nápadem, při jehož realizaci se neumažete od barvy, je polepit podstupnice omyvatelnou tapetou s různými vzory. Ty se mohou objevit i na části stěny nebo na nábytku.
Zachovalé dřevěné schody tam, kde se nechodí ve špinavých botech, vylepšíme položením běhounu. Nesmíme ovšem zapomenout na schodové tyčky (dělají se v různých povrchových úpravách), které budou koberec držet na svém místě. Na jednotlivé stupnice je také možné upevnit tvarované koberečky – schodové nášlapy. Jsou opatřeny pevnou hranou a samolepicí páskou a slouží k dokonalejší ochraně schodu a brání nebezpečí podklouznutí.
Renovace zděných stupňů
U vyzděných stupňů máme několik možností. Nové stupnice můžou být ze dřeva, z keramické dlažby (speciální schodové) nebo z přírodního kamene. Podstupnice obložíme dřevem, omítneme a natřeme nebo obložíme keramikou. Protože tato část schodišťového stupně není namáhaná jako část nášlapná, stačí použít obkládačky – a klidně v pestrých barvách a vzorech! Pokud by se jednalo jen o pár schodů, můžete si s obkladem vyhrát a vytvořit ho z mozaiky.
Stavíme nové schodiště
Při stavbě nového schodiště jsme omezeni pouze prostorem, který máme k dispozici. Z něj bude vycházet i tvar budoucí spojnice mezi podlažími. Zvolit můžeme schodiště jedno- i víceramenné, s rameny přímými, zakřivenými či smíšenými, schodiště točité. Musíme se rozhodnout, jakou zvolíme konstrukci – s plně podporovanými stupni (např. podezděnými), s oboustranně podporovanými stupni (ve schodnicích, zavěšenými), se stupni konzolovitě vetknutými (jednou stranou do stěny) apod. Pak je tu technologie provedení: vyzdívaná, monolitická, svařovaná, částečně montovaná a plně montovaná z prefabrikovaných dílců.
K materiálům, které lze na stavbu schodiště použít, patří kromě dřeva, kamene a cihel také beton a ocel. Zvlášť ten poslední nabízí zajímavé možnosti. Kdo dá přednost klasice, z našich dřevin si může vybrat například borovici, dub, buk, javor, jasan.
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: RICHARD GURYČA, JAROSLAV HEJZLAR, MARTIN MAŠÍN, PAVEL VESELÝ, PETR ZHOŘ, SHUTTERSTOCK A ARCHIV