Sáňky na chalupě
Pro přepravu nákladu na sněhu bývaly neodmyslitelné. Dnes je vnímáme především jako sportovní náčiní, které ukládáme přes léto někam do kůlny a vytáhneme je, až když nasněží. Na chalupě se však sáňky dají využít celoročně.
Saně patří k nejstarším dopravním prostředkům. Před vynálezem spalovacího motoru byla v zimě, když napadl sníh, přeprava nákladu na saních jedinou možností. Sáňky po sněhu hladce klouzají a na svažitém povrchu jedou samy. Na rovině nebo do kopce je však potřeba saním přidat „pohon“ – to znamená buď před ně zapřáhnout psa či koně, nebo člověka, který je potáhne.
Princip jízdy na saních zůstává stejný, protože ale v zimě máme jiné možnosti dopravy, sáňky necháváme hlavně dětem na sjíždění zasněžených kopců. Co však s nimi, když děti odrostou? Sáňky ukládáme mezi sportovní náčiní na půdu, do sklepa, komory či garáže. Není však nutné, aby na chalupě zahálely schované někde v koutě, můžeme je zapojit do chalupářské výzdoby nebo jim dát úplně novou roli.
Před chalupou
Mlýnská kola, pluhy, kola s loukotěmi, cepy, kosy, lyže, trakaře i různé staré hospodářské stroje a náčiní jsou oblíbenými doplňky, kterými chalupáři zdobí zápraží, volné zdi a prostory ve stodolách i pod přístřešky určenými k odpočinku. K vyjmenovaným předmětům můžeme zařadit i sáňky. Chalupářky v nich objevily stylový artefakt, který vypadá dobře, i když na něm stojí jen jediný osázený květináč nebo truhlík. Prázdné místo najednou ožije.
Velké nákladní saně, které dříve sloužily ke svážení dřeva, takzvané samotížky anebo rohačky, se mohou stát pevnou podnoží pod zahradní stůl. Červotoče či jiného dřevokazného hmyzu se bát nemusíme, protože saně se vyráběly z tvrdého jasanového, bukového či javorového dřeva.
Co s nimi uvnitř?
Uvnitř domu najdou uplatnění menší typy sáněk, často celokovové nebo aspoň s kovovými ližinami. Původně se na nich vozily děti, proto byly některé kvůli bezpečnosti a většímu pohodlí vybaveny zádovou opěrkou. A právě ty využijeme jako zásobník na dřevo. Polínka se sem krásně vejdou! Typ bez opěrky zas nahradí stoličku.
Sáňky můžeme vnímat i jako zajímavý polotovar při výrobě nábytku. Po přilepení skleněné desky na ližiny získáme stůl. Ze sáněk lze udělat stojan na pokojové rostliny nebo originální police na knihy. Zavěšené ke stropu a doplněné háčky se promění v kuchyňský rošt na hrnce, pánve a cedníky.
Sáňky jako dekorace
Na trhu se objevují i malé dekorace ve tvaru sáněk. Pokud tedy nevlastníme žádné sáně, které bychom mohli šikovně „zrecyklovat“, můžeme interiér doplnit alespoň o tuto napodobeninu. Dekorační sáňky přikrášlíme živými květinami, suchou vazbou, posadíme na ně panenku. Budou hezké i u vánočního stromečku jako podstavec na dárky či zimní kulisa při focení našich dětí.
text: Martina Lžičařová
foto: Zdeněk Roller, Pavel Veselý, Marie Votavová, Petr Zhoř, Petr Živný a archiv firem