Samozavlažovací květináče a truhlíky
Jejich předností je, že za nás mohou z velké části přebrat starost o přísun vláhy k rostlinám, které v nich pěstujeme. Aby sloužily, jak mají, nesmíme podcenit výběr i přípravu k výsadbě.
Zatímco na zahradě, balkónu či terase je osazujeme nejčastěji letničkami, v domácím prostředí poslouží k pěstování bylinek a pokojovek. Vodu nemusíme doplňovat tak často, oproti zálivce u běžných květináčů, ale nesmíme zapomínat na kontrolu jejího stavu a funkčnosti zavlažovacího systému. Nedostatek vody, kdy kořeny na vláhu nedosáhnou, vede k zasychání květů a poupat či plodů, shozu listů a v nejhorším k uschnutí celé rostliny.
I příliš mnoho vody může uškodit. Nahromaděná voda má tendenci se kazit, což může ohrozit kořeny rostlin. Přispívá k tomu také nedostatečná drenáž, což má za následek propadání zeminy do nádržky s vodou, ale i uhnívání kořenů, které zůstávají v přemokřené půdě.
Co je v nabídce
Každý výrobce řeší trochu jinak systém zavlažování i způsob doplňování vody. U květináčů se nejčastěji jedná o dvě do sebe zapadající nádobky. V horní jsou otvory, kudy si kořeny přes drenážní vrstvu odebírají vodu ze spodní, která slouží jako nádržka. Horní díl může být ještě opatřen knoty, přes něž vláha vzlíná do zeminy. Samozavlažovací truhlíky jsou řešeny tak, že mají druhé dno v podobě perforované vložky, kterou opět mohou procházet knoty do spodní části truhlíku, kam se nalévá voda.
První zalití po výsadbě provedeme shora do substrátu, nikoliv do závlahového kanálku. Suchá zemina se musí pořádně provlhčit a zálivka dostat ke kořenům. Doplňování vody se následně provádí u květináčů nejčastěji nalitím do spodní misky. U některých modelů a u truhlíků se nalévá venkovním otvorem anebo do kanálku či trubice uvnitř nádoby. Aktuální stav vody ukazuje buď plovák, nebo vodoznak. Ideální je udržovat střední hodnotu.
Substráty a hnojiva
Podobně jako u běžné výsadby volíme substrát pro konkrétní druh rostlin nebo sáhneme přímo po substrátu pro samozavlažovací truhlíky, který obsahuje perlit sloužící k provzdušnění a zabránění prorůstání kořenů do mazlavé zeminy. Dále budeme potřebovat hydrogel na zadržení vody, což je vhodné pro rostliny vyžadující vlhčí půdu anebo při umístění nádob na osluněném místě, kde jsou nároky na zálivku vyšší.
Při výběru hnojiva je dobré vědět, že tekuté hnojivo, které do nádoby lijeme se zálivkou, se může usazovat na dně truhlíku. Může tak dojít ke kažení vody nebo se při doplnění vody může dostat do substrátu ve větším než doporučeném množství. V případě tyčinek je nutné, aby zemina byla stále vlhká, jinak se nerozpustí. Granulované hnojivo se přimíchá do substrátu před výsadbou a při postupném rozpouštění vydrží zásobit rostliny živinami zpravidla po celou sezónu.
Na co se zaměřit při výběru samozavlažovacího truhlíku nebo květináče
- Rozměry nádoby včetně hloubky by měly odpovídat velikosti rostliny, a to jak její nadzemní části, tak kořenového systému, který se postupně rozšiřuje.
Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firem Lidl, Mountfield, Allegro, Escube, Tchibo, Hornbach