Sakura: posel jara

Rubrika: Zahrada

Strom, jenž záplavou sladce růžových květů připomíná obrovskou cukrovou vatu, máme spojený s Japonskem. Pro blízkou příbuznost s evropskými dřevinami může ohlašovat jaro i v českých zahradách.

Označení „sakura“ zahrnuje široké odrůdové spektrum, v němž nechybí druhy vysoce mrazuvzdorné, navíc dobře snášející exhalace a prach. Uplatnění najdou v asijsky pojatých zahradách či jako solitéry v trávníku, ve dvojici budou přívětivými strážci vstupu, na větším pozemku pak mohou vytvořit romantickou alej.

Opravdu třešeň?

Opadavý strom, na němž se jednoduché či plné květy v bílé až tmavě růžově barvě objevují zjara na minimálně dvouletém dřevě, dorůstá podle odrůdy do výšky 3 až 9 metrů. Rodově se sakury řadí mezi slivoně a mluvíme o nich jako o okrasných třešních, nicméně podle genetických výzkumů mají blíže ke střemchám. Z důvodu vyšší odolnosti se ale často roubují na kmínek třešně ptačí nebo višně turecké.
Tvar koruny může být buď bujně a vzpřímeně rostoucí, trychtýřovitý, jímž se vyznačuje nejčastěji pěstovaný kultivar ‘Kanzan’, nebo kompaktní sloupovitý, který je charakteristický pro odrůdy ‘Amanogawa’ a ‘Royal Burgundy’. Širokou korunu tvoří odrůda ‘Hokusai’, efektní převislou se pyšní ‘Shirofugen’ a ‘Kiku-Shodare-Zakura’.

Skromná kráska

Dřevině vyhovuje slunečné, případně polostinné stanoviště a dobře propustná, spíše vlhčí, nikoliv však trvale přemokřená, běžná zahradní půda. Zejména u kultivarů se širokou či převislou korunou je při výsadbě třeba počítat s poměrně velkými ročními přírůstky.

Neřezat!

Řez zpravidla sakurám nesvědčí. Pro nutné úpravy bereme do ruky raději nůžky, jimiž odstřihneme tzv. vlky vyrůstající na podnoži pod roubem, aby stromek nezplaněl a koruna z nedostatku živin neuschla. Starší větvě odstraňujeme v nezbytném případě postupně v předjaří. Málo kvetoucí větve převislých odrůd zkracujeme ihned po odkvětu. Korunku zmlazujeme v srpnu, a pouze do tří až pětiletého dřeva.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Sakura: posel jara

Sakura: posel jara