Sádrokarton srovná stěny

pokládka sádrokartonu

K nesporným výhodám desek ze sádrokartonu patří i to, že z nich lze poměrně snadno a rychle sestavit dokonale rovný obklad stropu. Foto: Shutterstock

Sádrokartonové desky jsou poměrně snadnou cestou k vytvoření dokonale rovných vnitřních obkladů stěn a stropů tzv. suchou cestou, tedy bez malty a náročného omítání.

Základ systémů pro suchou výstavbu ze sádrokartonu tvoří sádrokartonové desky. Jde o lisované panely ze sádrové hmoty a papírového kartonu, z čehož pochopitelně vyplývá, že nejde o nosný zdicí materiál a nelze z něj stavět odolné hradby. Výhod však mají sádrokartonové desky celou řadu a lze mezi ně započítat zejména nízkou hmotnost, snadnou manipulaci s tímto materiálem, jednoduché řezání desek na potřebné rozměry, možnost rychlého vrtání do nich a jejich uchycení na nosnou konstrukci, stejně jako relativně snadné opravy, tmelení, nanášení sádrových omítek a malířských barev.

natírání sádrokartonu

Důležitou součástí montáže je tmelení spojů mezi deskami a následné přebroušení zatmelených míst. Foto: Shutterstock

Rovné a úhledné

Sádrokartonové stěny nejsou zcela odolné proti mechanickému poškození ani vhodné do extrémně vlhkého prostředí. Na rozdíl od klasického omítání a štukování cihlových zdí však docílíte se sádrokartonovými deskami dokonalé rovné stěny i iluze zděného interiéru, což preferují například někteří majitelé dřevostaveb. Lze to navíc udělat rychle a s minimem odpadu, ušetříte si míchání malty a omítkových směsí, vystačíte si jen s minimálním množstvím vody a docílíte úhledných stropů nebo příček.

úprava sádrokartonu

Povrch desek se upravuje sádrovou omítkou. Foto: Shutterstock

Podle písmen

Kromě různých typů stavebních desek včetně speciálních produktů do vlhčího prostředí nebo tam, kde je nutné zvýšit požární odolnost či zlepšit akustickou izolaci, jsou součástí systémů zejména konstrukční a kotvicí prvky.

Vybírá se tedy podle rozměrů, požadované tloušťky, odolnosti vůči vlhku, požární odolnosti či podle parametrů akustické izolace. Potřebovat budete i profily různých typů, z nichž vytvoříte konstrukci pro uchycení desek. V případě svépomocné montáže usnadní orientaci značení jednotlivých typů profilů různými písmeny. To vám pomůže při nákupu i na stavbě.

vrtání do sádrokartonu

Pro montáž se používají speciální sádrokartonářské vruty, vzhledem k nutnému množství jejich použití se neobejdete bez akušroubováku. Foto: Shutterstock

Na seznam si vedle sádrokartonových desek připište i samořezné šrouby pro sádrokarton, speciální těsnicí pásky, rohové profily, sádrokartonářský tmel a nářadí, mezi něž patří nerezové hladítko, špachtle, nůžky, pila, metr a vodováha. Ideální je mít po ruce akušroubovák a sadu bitů odpovídající hlavám vrutů.

Sestavení profilů

Pro upevnění sádrokartonových desek se běžně používají profily z hliníku (viz Rozdělení profilů). Jejich kotvení do stěn a sestavení (uchycení do spodních a horních vertikálních kolejniček) může vypadat složitě, ale je to poměrně intuitivní a kromě toho se před pokusem o vlastnoruční montáž rozhodně vyplatí nahlédnout do manuálu a nastudovat videonávody na stránkách výrobců nebo na YouTube. Stojí za zmínku, že obdoba současných sádrokartonových panelů se například v USA vyrábí zhruba od roku 1910. Desky se původně montovaly na rošty z dřevěných latí, což není vyloučené ani dnes.

K uchycení sádrokartonových profilů jsou vhodné zatloukací hmoždinky. Ty se umísťují do stropu i do podlahy v maximální rozteči 80 cm. U rohů je tato vzdálenost maximálně 20 cm od rohu.

tepelná izolace do sádrokarton

Montáž na dřevěný nosný rošt připadá v úvahu rovněž, někdy je to snazší třeba při obkládání stěn v podkrovních místnostech. Foto: Shutterstock

Obkládáte-li obvodové stěny, vkládá se obvykle do roštu (včetně stropů) tepelná izolace, nejčastěji desky z minerální vlny. Používáte-li sádrokartonové desky k vytvoření dělicích příček v interiéru, vsune se izolace mezi ně. V těchto případech je to obzvlášť důležité i kvůli zamezení prostupu hluku mezi místnostmi.

Kromě hliníkových nosných profilů lze k upevnění desek použít i rošt z dřevěných latí

Rozdělení sádrokartonových desek

  • Běžné stavební sádrokartonové desky (RB)
  • Protipožární sádrokartonové desky s vysokou požární odolností (RF)
  • Protipožární tvrzené sádrokartonové desky s vysokou požární odolností (RFI)
  • Impregnované sádrokartonové desky do vlhka se zmenšenou nasákavostí (RBI)

Rozdělení profilů

  • Základní sádrokartonové profily se označují jako CD, UV, CW a UW.
  • Zesílené sádrokartonové profily najdete pod značením UA.
  • Rohové a ukončovací sádrokartonové profily se jmenují AI.
  • Ostatní ukončovací sádrokartonové profily se zapisují písmeny PVC, PVC L či PVC H.
sádrokarton

Nákup vhodně vybraných desek je důležitý zejména s ohledem na odolnost proti vlhku či požadované parametry zvukové izolace. Foto: Shutterstock

Jak na opravy?

Díru či šrám po neopatrné manipulaci s nábytkem opravíte pomocí záplaty z kusu sádrokartonové desky (po montáži si nechte odřezky na opravy), která se vloží do otvoru vyříznutého v místě poškození. Záplatu je nutné uchytit na dodatečně upevněný „minirošt“ z latěk (vlepení záplaty nestačí). Po upevnění spoje zatmelíte brousitelným tmelem, případně posílíte páskou na sádrokarton. Pak se zaplátované místo natáhne sádrovou omítkou a nakonec přemaluje malířským nátěrem.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Sádrokarton srovná stěny