Rychlé opravy trubek a potrubí
Opravy trhlin, prasklin nebo protékajících spojů vodovodního potrubí nemusí znamenat složité bourání a výměnu trubek. Problém mohou vyřešit těsnicí spojky, zatěsňovací kapaliny nebo lepidla.
Příčinou poškození vodovodních trubek včetně odpadů nebo rozvodů vody pro vytápění bývá stárnutí a únava materiálu, mráz nebo mechanické poškození. Zvláště ve starých chalupách mohou trubky ve zdech popraskat a čas od času se stává, že je třeba nechtěně navrtáte. Spolehlivým řešením problému je v takových případech výměna prasklé nebo jinak narušené trubky za novou. To však často znamená vybourání trubky v délce až několika metrů, propojení nové trubky se stávajícími rozvody vody a opětovné zdění. Vyhnout se tomu lze provizorní nebo trvalou opravou poškozeného místa.
Nejprve je nutné odhalit místo úniku vody. Pokud protéká odpad nebo trubka mezi radiátory ústředního topení, jde to obvykle snadno. Místo, kde praskla vodovodní trubka ve zdi, se už hledá obtížněji. V takovém případě se bourání vyhnout nelze, ale někdy postačí odkrýt trubku jen v místě, odkud se šíří mokrý flek. Dobrým pomocníkem může být v těchto případech detektor kovu určený k hledání instalací ve zdivu (např. Black & Decker BDS200).
Řešíte-li problém s únikem vody z tlakového potrubí, uzavřete po nalezení poškozeného místa přívod vody a otevřete kohoutky. Pak můžete místo opravit buď provizorně například do příchodu instalatéra, nebo použít některý z trvanlivějších utěsňovacích prostředků.
Rychlé řešení je použití vazelíny, kterou vtlačíte do trhliny a poté utěsníte instalatérskou lepicí páskou nebo pruhem látky. Pro podobné případy se vyplatí mít doma i epoxidovou pryskyřici nebo speciální dvousložkové epoxidové tmely. Směs se snadno připraví podle návodu buď smícháním pryskyřice a tužidla na podložce nebo promnutím dvoubarevné epoxidové „plastelíny“ mezi prsty a poškozené místo se po zdrsnění povrchu brusným papírem nebo brusnou houbičkou zalepí.
Spoj po ztuhnutí lepicí hmoty zafixujte páskou a nechte lepidlo vyzrát po dobu uvedenou v návodu k příslušnému typu lepidla. Až po vyzrání spoje pak pusťte vodu. Kohoutky uzavřete až po chvilce, aby se z potrubí vytlačil vzduch.
Opravné objímky
Pro případné opravy potrubí je dobré mít v zásobě i opravnou objímku, takzvaný cípant. Tyto objímky (např. Gebo) poslouží pro rychlé, spolehlivé a trvalé opravy poruch potrubí z litiny, oceli, PVC i nerezu. Opravovat s nimi můžete otvory a praskliny a lze je použít i jako spojku potrubí. Objímky odolávají vysokému tlaku a utěsní prasklinu do dvou třetin délky použité objímky. Mohou být z litiny, mosazi či nerezu a k dostání jsou v obvyklých rozměrech kompatibilních s běžnými průměry trubek.
Provizorní cípant si pak v nouzi můžete vyrobit třeba tak, že poškozené místo obtočíte alespoň ve dvou vrstvách kusem gumy, například ze staré duše z kola, kouskem tenčího ohebného plechu a vše stáhnete dvěma hadicovými sponami. Místo spon lze použít pevně utažený drát, ale je to spíše provizorní řešení.
Těsnicí kapalina
Velmi zajímavým opravným prostředkem je těsnicí kapalina BCG z produkce německé firmy BaCoGa. Jde o systém výrobků na bázi rozpuštěných minerálních krystalů. BCG se naplní pumpou například do oběhu vody pro vytápění a ve velmi krátké době samočinně (zevnitř směrem ven) vytváří prokřemeněním trvalé utěsnění poškozeného místa. A právě při opravách topných systémů lze v průběhu topné sezóny použít utěsňovací kapalinu i za provozu bez nutnosti přerušení vytápění.
Různé typy těsnicí kapaliny BCG mohou vedle utěsňování rozvodů pitné a užitkové vody nebo topných systémů sloužit i k opravám odpadů a kanalizací, nádrží či bazénů nebo dokonce plynových potrubí se šroubovacími spoji. Vyřeší i bodovou korozi u topných kotlů, netěsné podlahové topení či vadné letovací spoje. Podle typu rozvodů a materiálu potrubí servisní firma vybere typ kapaliny i způsob její aplikace.
Systém BCG pro topné systémy, kanalizaci a systémy pitné a užitkové vody zahrnuje speciálně upravené celulózové vlákno, roztok křemičitanů a speciálních přísad, které při styku s kysličníkem uhličitým tvoří nerozpustné krystaly. Tyto krystaly nepodléhají stárnutí, vydrží teploty do 1 200 stupňů Celsia, a proto je systém vhodný i pro zatěsňování kotlů a různých druhů výměníků.
Podle liberecké firmy BCG Technik, která výrobky BCG distribuuje, je technologie možnou alternativou k nákladné výměně rozvodů plynu, topné, užitkové nebo pitné vody. Celá procedura totiž spočívá jen v napuštění těsnicího prostředku do netěsného systému. Není tedy nutné hledání místa netěsnosti, vybourávání potrubí, likvidace odpadu, výměna či oprava netěsného potrubí a následné zednické a malířské práce.
text: Richard Guryča
foto: archiv firem