Ryby trochu jinak

Rubrika: Recepty

Objevte neotřelé chuťové kombinace s rybím masem. Vždyť ryba není jen řízek z kapra, dá se upravit na nekonečně mnoho způsobů.

To, že ryby jsou významným zdrojem cenných a pro tělo potřebných látek, se píše často. A nejedná se jen o ryby mořské, ale i sladkovodní. U nás je jejich spotřeba bohužel hluboko pod doporučeným průměrem. Výběr je přitom široký, zdaleka nemusíme zůstat jen u kapra, pstruha či lososa. Koho odrazují tenké ostré kostičky, může si koupit filety z větších druhů ryb, tam kosti nebudou.

Rybu nemusíme připravovat jen jako obalovaný řízek nebo pečenou pro hlavní chod. Rybí maso se hodí i do polévek, předkrmů, salátů, pomazánek, na jednohubky. Představíme vám i některé úpravy, které na rozdíl od přímořských zemí, kde se ryby konzumují velmi často, u nás nejsou příliš známé. Víte například, co je to ceviche? Je to ryba marinovaná v limetkové šťávě, chilli a čerstvém koriandru. Jedná se o předkrm, který je zvláště oblíbený v přímořských oblastech Latinské Ameriky. Můžete si ho zkusit připravit.

www.maggi.cz, www.hellmanns.cz

Brazilské ceviche

500 g filetů z mořského vlka/tresky, 200 g krevet, červená cibule, rajče, pomeranč, 1 hrneček nakrájeného koriandru, 2–3 limetky, 1–2 červené chilli papričky (ne příliš pálivé), sůl, pepř

Rybu bez kůže nakrájíme na kostičky, přidáme krevety a smícháme v misce se šťávou z limetek. Uložíme do chladničky, dokud maso nezkřehne (30–60 minut). V druhé misce smícháme nadrobno nakrájené rajče, cibuli, chilli papričky a koriandr. Vsypeme maso a směs dobře promícháme, doplníme kousky pomeranče a případně dochutíme solí a pepřem. Jako příloha se hodí například pečená tortilla.

Kreolská bouillabaise (bujabéza)

100 g tresky, 100 g platýze, 100 g žraloka, 100 g plodů moře, 3 lžíce másla, 2 lžíce olivového oleje, 2 červené cibule, 4 stroužky česneku, 2 pórky, 2 výhonky řapíkatého celeru, 1 čerstvý fenykl, ½ kg rajčat, 1 pomeranč, špetka šafránu, svazek zelené petržele, 1 svazek čerstvých bylinek (tzv. bouquet garni), 1 lžíce pernodu nebo jiného anýzového likéru, mletý bílý pepř, sůl, 2 kostky Maggi Zlatého zeleninového bujónu, 1 veka na toasty

Ze 4 lžic horké vody, šafránu, poloviny nasekaného česneku, soli a oleje připravíme marinádu. Nakrájené tmavé ryby, světlé ryby a plody moře rozdělíme do misek a zalijeme marinádou. Promícháme a necháme 2 hodiny marinovat. Cibuli, pórek, celerové výhonky a rozpůlený fenykl nakrájíme na plátky a dáme opéct na olivový olej. Po 5 minutách přidáme nakrájená, předem spařená a oloupaná rajčata, proužek pomerančové kůry, nasekanou petržel a zbylý česnek. Přidáme svazek bylinek, osolíme, opepříme, zalijeme vývarem z maggi a přivedeme do varu. Vaříme asi 30 minut, do zhoustnutí. Pak přidáme nejprve tmavé ryby, po 5 minutách varu přidáme světlé ryby a plody moře. Vaříme dalších 5 minut. Ryby, pomerančovou kůru a svazek bylin vyjmeme. Vmícháme pernod a dochutíme. Horké ryby servírujeme zvlášť na talíři, aby si je každý mohl nakombinovat podle své chuti. Podáváme s tousty.

Pečený mořský okoun s koprovým sosem

8 filetů z mořského okouna (500 g), 5 lžic řepkového oleje, 2 lžíce suchého vermutu, 1 lžička citronové šťávy, špetka cayenského pepře, 1 cibule, 1 svazek kopru, 1 citron, cukr, pepř; na sos: 125 ml suchého bílého vína, 100 ml rybího vývaru, 1 lžíce instantní světlé jíšky, 1 žloutek, 3 lžíce crème fraiche (nebo kysané smetany), sůl, pepř

Filety z okouna pokapeme citronem. Cibuli nakrájíme na kolečka, kopr natrháme. Filety dáme do misky a zalijeme marinádou z rozšlehaných 3 lžic oleje, vermutu a citronové šťávy, poloviny kopru a nastrouhané kůry z citronu. Misku přetáhneme potravinovou fólií a vložíme na hodinu do chladničky. Pak filety vyjmeme z marinády a necháme okapat. Na pánvi rozpálíme 2 lžíce oleje a kousky ryby na něm na mírném ohni po obou stranách opečeme do zlatova. Podle chuti osolíme a opepříme. Filety přendáme na talíř a zakryjeme je alobalem. Víno smícháme s rybím vývarem a zbylou marinádou. Přidáme instantní jíšku a pomalu ohříváme. Postupně přidáváme žloutek, který jsme smíchali s trochou teplé tekutiny, crème fraiche, ochutíme solí a pepřem. Na závěr přidáme do omáčky na jemno nasekaný zbylý kopr. Jako příloha se hodí malé brambory uvařené ve slupce a čerstvý salát.

Norské rybí závitky

4 dlouhá rybí fi lé z mořské ryby (candát, treska), 150 g uzeného lososa, 2 cibule, 100 g másla, 2 dl suchého bílého vína, malý svazek kopru, 1 lžíce citronové šťávy, kůra ze 2 citronů, petrželka, sůl, mletý pepř, kostka Maggi Zlatého zeleninového bujónu

Filé pokapeme citronovou šťávou, opepříme, posypeme na jemno nasekanou cibulí, citronovou kůrou a poklademe plátky lososa a snítkou kopru. Stočíme do závitků a ty vložíme nastojato do ohnivzdorné, máslem vymazané misky. Závitky podlijeme trochou vývaru z maggi, přidáme víno a navrch dáme kousek másla. Zakryjeme pokličkou a v horké troubě dusíme asi 15 minut. Hotové závitky posypeme sekanou petrželkou.

Matjesová pomazánka

100 g matjesů v oleji, 200 g vařených brambor, 1 malá cibulka, špetka cukru, 3 lžíce majonézy Hellmann’s delikátní

Matjesy okapané z oleje rozmixujeme na jemno. Brambory rozmačkáme vidličkou. Smícháme s nasekanou cibulkou, majonézou a dochutíme cukrem. Mažeme na tmavé pečivo nebo na opečené tousty.

text: IVA TVRZOVÁ
foto: ARCHIV FIREM a Shutterstock

Ryby trochu jinak