Ruční nůžky na živý plot
Živý plot je vizitkou domu i zahrady. K jeho údržbě a tvarování můžeme použít ruční nůžky. Práce s nimi má svá specifika.
Pro tvarování okrasných dřevin a živých plotů jsou nejdůležitějším nářadím tradiční nůžky na živý plot. Ručními pákovými nůžkami lze snadno zastřihávat a tvarovat živé ploty nebo detaily jednotlivých dřevin. Benefitem je nízká pořizovací cena, jednoduchá konstrukce a dlouhá životnost. Výhodné jsou i proto, že se s nimi dostanete na místa, kde by mohli mít jiné zastřihovací nástroje problémy. Jejich nesporným kladem je, že pro svou funkčnost potřebují pouze lidskou energii. Pro běžné domácí použití jsou výhodné a navíc nejekologičtější.
Kritéria pro výběr
Nůžky na živý plot volíme vždy podle vzrůstu a stáří plotu. Důležité je i to, jak velkou plochu budeme stříhat. Na malý plot předzahrádky nám postačí jednoduché ruční nůžky. Pro náročnější operace doporučujeme typy nůžek, které dokážou díky integrovaným mechanizmům s ozubeným nebo pákovým převodem snížit námahu při stříhání.
Nůžky s teleskopickými rukojeťmi se hodí pro stříhání vyšších pater živého plotu nebo naopak pro zastřihávání keřů u země bez nutnosti shýbání se. Některé jsou po maximálním vysunutí rukojetí i metr dlouhé, v tu chvíli je ale nutné počítat s jejich velkým rozevřením. Opakem dlouhých teleskopických nůžek jsou malé jednoruční nůžky, kterými lze doladit ty nejmenší detaily na mladých tenkých výhoncích.
Krátké, nebo dlouhé?
Nůžky vybíráme podle velikosti, typu a struktury formované dřeviny. Podle toho se rozhodneme pro nůžky s kratšími nebo delšími čepelemi, přičemž platí jednoduchá zásada, čím je stříhaná plocha delší a rovnější (většinou živé ploty), tím delší by měly být i čepele. U složitějších tvarů (okrasné keře) se používají spíše kratší nůžky. Pokud máte houževnatou starší dřevinu s tlustými výhony, volte nůžky s vlnitým výbrusem, který zajistí, že větve nevyklouzávají.
Ergonomie je důležitá
Základní předností ručních nůžek je, že se drží oběma rukama, takže namáháte svaly vždy rovnoměrně. Ruce, respektive jednu z nich a podpaží, tak zatěžujete méně než při použití jiných typů nůžek, se kterými pracujete nebo nesete jejich vyšší hmotnost pouze jednou rukou. V současnosti je dostupná celá řada modelů v moderním designu.
Nůžky bývají poměrně lehké a velký důraz se klade právě na ergonomii, aby bylo jejich používání jednoduché a pohodlné. Dobrá ergonomie může zabránit možným úrazům. Velice často se v rukojetích používají integrované gelové podložky, které zajišťují tlumení nárazů do rukou. Lehká hliníková konstrukce s pogumovaným povrchem rukojetí dobře padne do ruky i ženám, které navíc ocení i jejich nízkou hmotnost.
Životnost a údržba
Kvalitní materiál a jednoduchý mechanismus nůžek nám zaručuje jejich dlouhodobou životnost. Údržba je v tomto případě velice snadná, čištění, pravidelné broušení čepelí, konzervace olejem a promazání středu nám zajistí, že budou nůžky vždy plně funkční.
Aby nám vydržely co nejdéle, vedle správné údržby je potřeba je také používat pouze k určeným účelům. Rozhodně se s nimi nesnažíme stříhat silnější větve. Omlazování keřů a živých plotů, kdy krátíme víceleté výhony, děláme zahradnickými nůžkami na větve. Nůžky na živý plot slouží ke střihání tenkých mladých výhonů.
www.fieldmann.cz, www.fiskars.cz, www.gardena.cz, www.wolf-garten.cz
Text: Tomáš Krásenský
Foto: archiv firem