Ruce a nohy jako led
Studené ruce a nohy jsou jevem notoricky známým, leč ne vždy snadno objasnitelným. Někdo trpí po celý rok, jiný jen v chladných měsících, liší se i míra potíží. Možných příčin a důvodů studených končetin je totiž poměrně dost.
Občasný pocit chladu rukou či nohou rozhodně není nic, kvůli čemu by měl mít člověk obavy. Tenhle stav zažije někdy každý, přičemž důvody mohou být tak triviální jako špatná skladba oblečení, nevhodná obuv či nedostatek pohybu. Pokud se ovšem tenhle nepříjemný problém neustále vrací, nebo dokonce stupňuje bez viditelných příčin, pak jistý zájem o vlastní zdraví je na místě.
Dámy ve flanelu
Je známo, že ženy trpí studenýma rukama a nohama podstatně více než muži. Příčinou bývá celková vyhublost nebo nedostatek svalové hmoty. To ona nás totiž zahřívá skrze štěpení cukrů, nikoli tukové polštářky.
Jako o viníkovi se hovoří i o estrogenu, který mají ženy v krvi – vede k houstnutí, čímž se krev pomaleji dostává na „periferie“ organismu. Dámy jsou také více náchylnější ke stresu, při kterém též končetiny chladnou. Jistými rizikovými faktory jsou samozřejmě kouření a antikoncepce a tyto potíže může také vyvolat období menstruace.
Mrazivý dotek
Pokud vás ledové ruce a nohy trápí často a bez ohledu na roční dobu, možná trpíte syndromem studených končetin nebo tzv. Raynaudovou chorobou. Charakteristickým znakem obojího je přechodné nedokrvování prstů, způsobené stažením cév.
Existují dva typy tohoto problému. V prvním případě se cévy zúží vlivem chladného ovzduší, vypitím studeného nápoje, stresem, puštěním klimatizace apod. V druhém případě za Raynaudovým syndromem už stojí vážnější příčina, většinou nějaká nemoc, například ateroskleróza či revmatologické potíže.
U obou druhů potíží prsty rukou a nohou nejsou jen studené, ale i bolí. Chcete-li podpořit svůj krevní oběh a zlepšit prokrvení končetin, zkuste potravinové doplňky s jinanem dvoulaločným, vitaminem E, hořčíkem nebo pupalkovým olejem.
Projezte se k teplu
Stravujete se ve spěchu a bezmyšlenkovitě? I dlouhodobě nevhodný výběr potravy může vést k problémům s chladem. Například překyselení organismu způsobuje kromě studených končetin i únavu či bolest hlavy. Škodí i přemíra kofeinu, v zimě určitě lépe rozehřeje pití bez této látky.
Odborníci radí do stravy přidávat zázvor, česnek, skořici, chřest, kokos, pistácie, chilli papričky a pepř. Vhodný je i stálý přísun luštěnin a masa – jak kuřecího, tak hovězího, skopového i zvěřiny. Proti chladu pomáhají též meduňka, hřebíček, bazalka, fenykl, kmín či pažitka.
Důležité je dodržování pitného režimu. Tekutiny totiž ředí krev, takže pak lépe a rychleji proudí organismem.
Z mnoha příčin
Dopátrat se pravé příčiny studených končetin je mnohdy velmi těžké. Důvody se mohou měnit, splývat i kombinovat. Nicméně k těm nejčastěji zmiňovaným „viníkům“ chladných rukou a nohou patří nějaký problém s krevním oběhem, sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu, neustálé diety či vyhublost a také opakující se stres a nervozita. Své umí i nízký krevní tlak, který může vést až k celkové zimomřivosti, stejně jako chudokrevnost nebo snížená funkce štítné žlázy.
TEXT: HELENA NOVOTNÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK