Rozkvetlý žebřiňák

Rubrika: Inspirace, Zahrada

Vysloužilé zemědělské stroje nebo jejich části vynikají krásou řemeslného zpracování a patina letitého používání jim dodává nenapodobitelné kouzlo.

Mnozí chalupáři měli to štěstí, že získali chalupu plnou kdysi funkčních součástí někdejšího hospodářství. A jiní se zase dodnes tlučou do hlavy, že se takových věcí v minulosti neuváženě zbavili. Nejrůznější muzeální kousky z kategorie zemědělských strojů a tradiční výbavy zemědělských statků jsou dnes velmi ceněné.

Zpravidla totiž vynikají krásou, kterou ocení právě milovníci rustikálního stylu a tradičních materiálů. A i když dávno neslouží svému účelu, dají se využít k dotvoření atmosféry dvora či zahrady. Ať už jako solitéry, fungující především jako dekorace, nebo třeba jako originální zahradní nábytek, podstavce pod květináče nebo truhlíky s bylinkami, součást dětského koutku na zahradě či opora pro popínavé rostliny.

Krása starého dřeva

Součástí výbavy někdejších zemědělských statků bývaly například nejrůznější vozy, především známé žebřiňáky nejrůznějších velikostí. Klasický žebřiňák se skládá z dřevěného podvozku, na kterém jsou na obou stranách umístěny žebřiny. Ty jsou nad nápravami podepřeny klanicemi a vpředu a vzadu jsou spojeny rozpěráky. Vpředu bývá dřevěná oj. Korba vozu bývá většinou prkenná. Náklad (trávu, seno) chránily po stranách odnímatelné či na pevno přidělané žebřiny. Kola vozu bývala dřevěná, zpravidla loukoťová – jejich vnější obvod byl pokryt železným pásem neboli obručí, která kolo nejen chrání při pojezdu vozidla ale i stahuje do požadovaného kruhového tvaru.

Podaří-li se vám takový žebřiňák získat v zachovalém stavu, můžete ho využít především jako nepřehlédnutelnou dekoraci. Zpravidla si zaslouží ošetření olejem na dřevo či lazurou, kovové součásti můžete zbavit rzi a nakonzervovat a pokud bude vůz stát na nezpevněném povrchu, je vhodné loukoťová kola podložit, aby se nepropadaly a nepoškozovala je zemní vlhkost.
Toužíte-li po novém žebřiňáku, můžete se obrátit na některou z firem, které vyrábějí dokonalé repliky.

Mlátičky, pluhy, lejty

Zajímavými tvary a krásou vypracovaného starého dřeva oplývají i mlátičky, které dříve patřily do výbavy bohatších statků. Sloužily k oddělování zrn od stonků obilí a plev a poháněl je zpravidla parní stroj nebo externí elektromotor prostřednictvím řemenice.

Z větších zemědělských strojů můžete narazit i na nejrůznější typy pluhů, žacích strojů, nebo i na takzvané lejty, které sloužily k převozu močůvky. I když je pravděpodobně nevyužijete k původnímu účelu, zaslouží si přinejmenším ošetřit a nakonzervovat jejich dřevěné a kovové součásti a vrátit jim kus jejich původní krásy. Inspiraci či odborné rady je možné získat v zemědělských muzeích či skanzenech.

TEXT A FOTO: RICHARD GURYČA

Rozkvetlý žebřiňák