Rozsviťte stoly a stolky!
Dřevěné desky stolů a stolků významně dotvářejí vzhled interiéru. Zároveň však trpí opotřebením a otěrem a občas se na ně něco vyleje. Oživit jejich povrch lze více či méně pracnými metodami.
Pokud jde o klasické přírodní dřevo s běžnou povrchovou úpravou typu laku, lazury, vosku či oleje, je náprava celkem snadná. Záleží na tom, zda je potřeba odstranit jen následky stolování či sem tam nějaké vylité kávy, nebo špínu, která se do sebejemnější struktury dřeva přece jen časem zažere třeba při utírání prachu a nečistot mokrou houbičkou.
Někdy si budete muset poradit i s hlubšími vrypy nebo fleky na dřevu od tekutin, které už pronikly moc hluboko. To se většinou stává v případě, že je povrchový nátěr plochy už příliš opotřebovaný a ztratil svoji ochrannou funkci.
Jemné i hrubé broušení
U běžných stolů ze dřeva či z dřevěné laťovky nebo spárovky je nejúčinnější oprava pomocí zbroušení povrchu do hladka a do čista a nanesení nového nátěru, který barvu i kresbu dřeva více nebo méně zvýrazní a vytvoří i ochrannou vrstvu, která bude opět několik let zpomalovat následky „provozu“ na stole.
Pro jemné rovnoměrné vybroušení často postačí brusná houbička nebo jemné zrno brusného papíru. Z elektrického nářadí je pro takovou očistu ideální excentrická nebo vibrační bruska: oba nástroje jsou k ploše hladkého dřeva šetrné a nezanechávají stopy jako například kotouče vrtačky nebo úhlové brusky. Použít lze i vhodné nástavce na oscilační nářadí, pokud ho máte k dispozici.
Je-li nutné obrousit zbytky silnovrstvé lazury nebo bezbarvého laku, lze nejprve použít hrubší zrno. Pak je potřeba dokonale zbavit plochu prachu a použít lak, lazuru, vosk či olej. Ty jsou nejméně odolné, ale lze je nejsnadněji obnovit včetně lokálních oprav.
Kdy raději ne
Buďte velmi obezřetní při pokusech o oživení povrchů vzácnějšího starožitného nábytku, zejména u dýhovaných povrchů, často opatřených klasickým šelakem. Pro jemné ošetření a vyleštění stolů, stolků či komod se prodávají nejrůznější speciální vosky a politury. Existují přípravky na bázi včelího vosku, rostlinných vosků či olejů, ale i levnější syntetické výrobky. Ošetření se často doporučuje začít citlivým omytím mýdlovou vodou. K očistě a k leštění vždy používejte jen bavlněné hadříky či molitanové houbičky a postupujte beze spěchu a bez přílišného tlaku. Pokud chcete restaurovat šelakový povrch, i přesto, že lze šelak koupit a podle dostupných receptů připravit, vždy je lepší u tohoto typu nábytku vyhledat pomoc odborné restaurátorské dílny. Mnohdy bude stačit pouze důkladné profesionální vyčištění desky a použití politury, na niž má mnoho restaurátorů svůj vlastní prověřený recept. Může to být nákladnější, ale při citlivém zacházení s nábytkem budete mít zase alespoň na několik let pokoj.
Buďte opatrní s různými parními čističi, které jsou jinak pro opatrné odstranění nánosů špíny velmi dobrými pomocníky. Tenké dýhy na starých kusech nábytku by mohla horká pára uvolnit a oprava by se tak rázem stala složitější.
Dobré rady
- Některé dřevěné stoly a stolky jsou natřené krycími barvami. Oživit je lze nejsnáze novým nátěrem, případně nanesením a přeleštěním vosku, který dodá lesk a sametový pocit na dotek.
- Existují látkové lešticí kotouče na rotační nářadí, které mohou velmi účinně zaleštit do dřeva oleje a vosky a zvýšit lesk ochranných povrchů.
Ve spreji
Cif pronto aerosol odstraňuje prach a nečistoty z ošetřených dřevěných povrchů a zanechává na nich vrstvu, která chrání dřevo před každodenním opotřebováním. Tento produkt z řady moderních nábytkových politur poskytuje výhodu snadného a rovnoměrného nanesení z nádobky ve spreji.
Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem Cif, OBI, Ryobi, Balakryl