Rozkvetlé vozíky
Stodoly a půdy starých chalup i chat ukrývají doslova poklady v podobě odložených věcí, které už přestaly sloužit svému účelu, třeba takové povozy, žebřiňáky nebo zahradní kolečka. Stačí trocha fantazie a šikovnosti a promění se v originální truhlíky.
Použít můžeme i starou hračku, jako je dětské kolečko, žebřiňáček, vláček nebo dřevěné autíčko. Nevydá-li žádný takový kousek půda, můžeme ho zakoupit ve starožitnostech či v bazaru, repliky pak v obchodě s dekoracemi nebo zahradnickými potřebami.
S vlastní invencí
Vyrobit si dekorativní vozíček můžeme i sami. Opět nám jako základ dobře poslouží věci typu „co dům dal“. Ve vozíky můžeme proměnit dřevěné či kovové bedničky, koše, zinkové vaničky apod., kterým přiděláme vhodná kolečka, případně ojku nebo rukojeti. Na jednoduchý trakař či vozík postačí pár latěk či prken nebo vyrobíme vozík z kulatinek nebo krajinek. Máme-li po ruce stará kola, výborně repliku doplní. Stylovou alternativou budou plná kola nařezaná z kmene stromu odpovídajícího průměru.
Pozor na vodu
Aby dřevo nehnilo, nezapomeneme květináče a truhlíky, které do vozítek vložíme, opatřit podmiskami. Budeme-li sázet přímo do vozíku, měli bychom jej vyložit zahradní, případně nopkovou fólií.
Pokud je dno povozu, kolečka nebo jiného vozíku plné, měli bychom v něm vytvořit otvory, jimiž bude odtékat voda při dešti.
Dobrá rada
Záleží jen na nás, jestli dáme přednost nostalgickému „omšelému“ vzhledu, nebo vozík zrestaurujeme. Vždy by však jeho umístění a výsadba měly působit co nejpřirozeněji.
Tip
Vozíky můžeme osázet buď mrazuvzdornými trvalkami, nebo postupně střídat například jarní cibuloviny, letničky a pro zimní období odolné vřesy, konifery. Na trakařích vystavíme i úrodu, např. dýně, tykve, košíky s jablky, vytvoříme do nich velikonoční nebo vánoční aranžmá.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem, PxHere a Shutterstock