Romantická zahrada

Každý máme o romantickém prostředí jinou představu a z ní bude koncepce zahrady vycházet. Zahradu můžeme mít celou jako na dlani, může být rozčleněna pomocí výsadby a různých stavbiček či jen tušená za vyšším plotem s malými průhledy sloužícími jako lákadlo ke vstupu.

Bohémsky založeným duším, které dávají přednost neformálnímu životnímu stylu, bude nejbližší zahrada, v níž na ně namísto klasického zahradního sezení bude čekat květnatá louka zvoucí k romantickému poležení či pikniku.

Nostalgickou zahrádku dělají rostliny. Z keřů a stromů především ovocné nebo ty, které zajišťují pastvu pro včely. Z květin pak tradiční druhy s bohatým květenstvím, kterými osadíme keramické květináče, ale i staré smaltované hrnce a konývky, proutěné koše atd. Dovolit si můžeme geometrickou členitost, tu často mívaly i vesnické zahrádky, aby jim dodávala vznešenější ráz.
Tajemná zahrada spočívá v zákoutích, jež se nám postupně otevírají. Mezi skupinkou stromů se ukrývá tůňka nebo lavička, kde lze posedět, aniž by k nám doléhal okolní ruch.

Sázka na jistotu

Romantickou atmosféru pomůže navodit vodní prvek včetně pítka pro ptáky, umělecké artefakty, různé dekorace jako zvonkohry, klícky, lucerny apod.

Nostalgické zahradě sluší repasovaný nábytek

Vhodné rostliny

  • Z keřů jasmín, pustoryl, kalina, hortenzie, tamaryšek, zimostráz
  • Z květin růže včetně pnoucích, stromkových či starých odrůd, pivoňky, slézové růže, hledíky, floxy, lupiny, chrpy, muškáty, kontryhele, kakosty, náprstníky, zvonky a pomněnky

Dobré rady

  • Romantická neznamená přeplácaná. Vyvarujme se proto příliš mnoha dekorací, kýčovitých andílků, zvířátek, srdíček.
  • Přednost dejme dekoracím, jež v nás probouzejí nostalgické vzpomínky či bezstarostnou náladu.

Text: Zuzana Ottová
Foto: PxHere a Shutterstock

 

 

Romantická zahrada