Romantická zahrada
Každý máme o romantickém prostředí jinou představu a z ní bude koncepce zahrady vycházet. Zahradu můžeme mít celou jako na dlani, může být rozčleněna pomocí výsadby a různých stavbiček či jen tušená za vyšším plotem s malými průhledy sloužícími jako lákadlo ke vstupu.
Bohémsky založeným duším, které dávají přednost neformálnímu životnímu stylu, bude nejbližší zahrada, v níž na ně namísto klasického zahradního sezení bude čekat květnatá louka zvoucí k romantickému poležení či pikniku.
Nostalgickou zahrádku dělají rostliny. Z keřů a stromů především ovocné nebo ty, které zajišťují pastvu pro včely. Z květin pak tradiční druhy s bohatým květenstvím, kterými osadíme keramické květináče, ale i staré smaltované hrnce a konývky, proutěné koše atd. Dovolit si můžeme geometrickou členitost, tu často mívaly i vesnické zahrádky, aby jim dodávala vznešenější ráz.
Tajemná zahrada spočívá v zákoutích, jež se nám postupně otevírají. Mezi skupinkou stromů se ukrývá tůňka nebo lavička, kde lze posedět, aniž by k nám doléhal okolní ruch.
Sázka na jistotu
Romantickou atmosféru pomůže navodit vodní prvek včetně pítka pro ptáky, umělecké artefakty, různé dekorace jako zvonkohry, klícky, lucerny apod.
Vhodné rostliny
- Z keřů jasmín, pustoryl, kalina, hortenzie, tamaryšek, zimostráz
- Z květin růže včetně pnoucích, stromkových či starých odrůd, pivoňky, slézové růže, hledíky, floxy, lupiny, chrpy, muškáty, kontryhele, kakosty, náprstníky, zvonky a pomněnky
Dobré rady
- Romantická neznamená přeplácaná. Vyvarujme se proto příliš mnoha dekorací, kýčovitých andílků, zvířátek, srdíček.
- Přednost dejme dekoracím, jež v nás probouzejí nostalgické vzpomínky či bezstarostnou náladu.
Text: Zuzana Ottová
Foto: PxHere a Shutterstock