Rohové lišty usnadní opravy
Opravy rohů nebo jejich vytvoření při obnově omítky či montáži sádrokartonu usnadní rohové lišty. Nejjednodušší je použít plastové, k dostání jsou i výrobky z odolného kartonu.
Ke každé liště by měl být v balení či na webových stránkách výrobce k dispozici technický list a postup, ale v principu je použití těchto výztužných prvků velmi jednoduché. Upevňují se do stavebního lepidla či pomocí samolepicí vrstvy a jejich soudržnost s podkladem lze srovnat s často používanou perlinkou, což je vlastně pevná síť, kterou lepidlo prosákne a zároveň je po zaschnutí zmíněnou sítí stabilizované a vyztužené (armované), což zabrání popraskání povrchu omítky. Podobně fungují i lišty.
Čistý podklad
Ať už pracujete s výrobkem z plastu, nebo z jiných materiálů, je velmi důležité podpořit jeho soudržnost a pevné přilnutí očištěním podkladu od prachu a případným odstraněním zaschlých stříkanců omítky tak, aby bylo možné lištu upevnit na co nejrovnější povrch. Lišta se zpravidla neprodává na míru, ale lze ji snadno zkrátit, takže ze všeho nejdřív upravte výrobek na potřebný rozměr tak, že jej přiložíte na zpevňovanou hranu rohu, označíte potřebnou délku na liště a tu pak zastřihnete nebo uříznete. Použít lze třeba nůžky na plech nebo přímočarou pilu s plátkem vhodným k řezání daného materiálu (plech, plast). Při větším počtu opravovaných rohů doporučují výrobci použít i stolní pokosovou pilu, která zajistí přesný řez.
Nalepení lišty
Existují i lišty opatřené už z výroby lepidlem, což usnadňuje jejich montáž zejména na sádrokarton. Používáte-li takový produkt, postupujte v souladu s návodem, ale obecně je nutné lepidlo aktivovat postříkáním vodou a počkat necelou minutu, než je připraveno k použití. Dělá se to jakýmkoli rozprašovačem, ale ne štětcem nebo něčím, co by mohlo tuto vrstvu lepidla setřít. Nepracujete-li dost rychle a lepidlo opět zaschne, můžete ho „probudit“ opětovným postříkáním.
Lepidlo na samolepicích lištách je třeba vlhčit rozprašovačem a nepoužívat štětec nebo houbičku
Pokud lišta vrstvu lepidla nemá, vtiskne se rovnoměrným přítlakem do vrstvy stavebního lepidla či tmelu naneseného na podklad. Lepidlo rozetřené hladítkem se nechá mírně zavadnout. Vrstva by neměla být příliš silná a stékající, konzistence musí být dobře vymíchaná, hladká a bez hrudek. Zedníci k tomu používají na stavbách přítlačné válečky, které umožní docílit snadného a rovnoměrného přilnutí armovacích prvků na stěnu, což je důležité pro to, aby dobře držely i po zaschnutí. Zhruba po půl hodině lze lišty stěrkovat, ideálně spárovacím tmelem na sádrokarton. Hmota se nanáší hladítkem, po zaschnutí lze takto upravené rohy přebrousit a máme hotovo.
Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firmy Rigips