Řetězy, řetízky a karabiny
Řetězy a řetízky využijeme nejen k ochraně majetku před zloději, ale i ke zvedání či zavěšení těžkých břemen a k dalším účelům.
Řetězy a řetízky různých velikostí dříve využíval k nejrůznějším účelům každý venkovský statek. Ve stodolách a chlévech proto staré kované i průmyslově vyráběné řetězy ještě dnes často najdete. A rozhodně by byla škoda vyhodit je do starého železa, protože stále existuje řada způsobů, jak tyto tradiční železné pomocníky prakticky i kreativně využít.
Staré řetězy jsou obvykle velmi kvalitní. Ty s viditelnými stopami ruční práce a kovářského kladiva jsou navíc nezaměnitelně krásné, a pokud je jejich součástí bytelné oko či hák, máte téměř hotový originální doplněk venkovního posezení či stylovou dekoraci do interiéru, kterému takové doplňky sluší. Obvykle dá dost práce zbavit takový řetěz nánosu rzi, ale stojí to za to. Můžete postupovat pracnou cestou ručního čištění ocelovým kartáčem, ale v některých případech stojí za úvahu i nákladnější pískování, žárové zinkování či pochromování.
I ručně očištěný řetěz je však nutné chránit před další korozí, například nátěrem nebo nástřikem tenké vrstvy antikorozního prostředku. Použít lze např. Konkor či další konzervační oleje nebo antikorozní spreje na auta.
Co lze koupit v obchodě
Rozmanitou nabídku nových řetězů a řetízků najdete v železářstvích či hobbymarketech nebo na internetu. Tam lze nakupovat řetězy v metráži nebo si vybrat například ze speciálních zamykacích řetězů, které se prodávají v několika délkách i průměrech a zpravidla také s měkkým plastovým návlekem, který je chrání před korozí.
Řetěz v kombinaci s visacím zámkem poslouží k bezpečnému zamykání železných či dřevěných bran a branek, můžete jím posílit i účinnost mříží nebo s jeho pomocí zabezpečit před zloději například popelnice, zahradní kolečka, míchačku nebo další nářadí, které necháváte v kůlně či zahradním domku. Řetěz zloděje obvykle odradí, protože jeho překonání dá dost práce, ale účinnost takového zabezpečení je nutné podpořit stejně odolným zámkem.
K zamykání můžete použít v podstatě jakýkoli dostatečně silný a pevný řetěz, jeho délku si lze podle potřeby přizpůsobit a zámek jednoduše provlečete koncovými články. I takový řetěz můžete ochránit proti korozi plastovým návlekem. Pro tyto účely jsou k dostání měkké hadice z PVC, které se používají například i k ochraně lan a vázacích textilních pásů. Chránit řetěz návlekem je vhodné i v případě, kdy ho použijete například k zavěšení houpačky nebo kdekoli, kde by mohl způsobit zranění. Máli mít v takovém případě zároveň dekorativní charakter, zvolte průhledný ochranný návlek z čirého PVC.
Řetězy v metráži se obvykle prodávají s různými rozměry a tvary článků (krátkočlánkové, dlouhočlánkové, kroucené či uzlované) a s nerezovou či žárově zinkovanou povrchovou úpravou. Nerezové řetězy jsou dražší, ale lépe odolávají nejrůznějším povětrnostním vlivům a dobře vypadají. Pozinkované řetězy pořídíte levněji, bývají k dispozici v širší škále tvarů článků a můžete si mezi nimi vybrat i podle průměru.
Je důležité vědět, že pro speciální účely typu zavěšování a zvedání těžkých břemen, přibližování dřeva nebo přemísťování kontejnerů na jeřábech se vyrábějí speciální zkoušené a normované řetězy. Standardní řetězy pro tyto účely používat nelze, protože jejich nosnost výrobci negarantují.
K čemu lze řetězy použít
Kromě zamykání a zabezpečení využijete řetězy například k zajištění padacích dveří do sklepů, zavěšení dětských i „dospělých“ houpaček, zavěšení košů, truhlíků i dalších nádob na květiny i zavěšení lustrů, lustrových svícnů či petrolejových nebo jiných venkovních lamp. Sluší pergolám, verandám i jiným venkovním krytým posezením, ale uplatnit se mohou i v interiéru.
Berte v úvahu, že zvláště masivnější řetězy jsou poměrně těžké, a pokud se příliš rozhoupají nebo utrhnou, mohou způsobit zranění, ale i poškození nábytku či podlahy nebo snadno rozbít okno. V každém případě vyžadují důkladné ukotvení do stropu i do stěny, a majíli sloužit k zavěšení těžšího břemene, ověřte si jejich garantovanou nosnost.
Karabiny a další doplňky
V blízkosti řetězů v obchodech obvykle najdete různé doplňky a příslušenství, s nimiž lze řetězy kombinovat a využít je ještě lépe. Pro různé účely poslouží háky, které se na řetěz upevní pomocí vyjímatelného čepu a závlačky. Například lesnické háky pro přibližování dřeva bývají vybaveny spolehlivými pojistkami a zajišťovacími kolíky, které zabraňují rozpojení a uvolnění háku.
Řetězy a řetízky nižších průměrů můžete pro praktické i dekorativní účely (poklopy sklepů, padací dveře, kryty zastřešených studní) zajímavě zkombinovat s různými kladkami.
Ke snadnému spojení a rozpojení řetězů poslouží různé typy karabin. Pro nenáročné účely si vystačíte s obyčejnými pozinkovanými karabinami; není nutné utrácet za drahé horolezecké karabiny z lehkých slitin. Nežádoucímu kroucení řetězů pak zamezí pozinkované ocelové obrtlíky, což jsou dvě kovová oka spojená čepem, který umožňuje vzájemné otáčení ok proti sobě.
www.vazaci-technika.cz, www.feli.cz, www.retezarna.cz
text: Richard Guryča
foto: Shutterstock, archiv firem
Řetězy, řetízky a karabiny