Renovujete dřevěný nábytek?
Koupili jste na bleším trhu zajímavou skříňku nebo židle, které potřebují opravu a nevíte si s ní rady? S dotazem, co je možné udělat i s menšími prostředky a znalostmi, jsme se obrátili na restaurátora Ivana Mráze z Prahy.
„Často se stává, že židle či skříně mají pouze poškozené nohy. Ty si můžete nechat znovu vysoustružit, nebo se obrátit na specializovanou firmu, která vyrábí a nabízí široký sortiment smrkových a bukových noh k nejrůznějším typům nábytku.
Dříve se nohy k nábytku klížily (což je náročnější truhlářské řešení), navrhuji však jednodušší a rychlejší možnost: konstrukční lepidlo. Natřené části přiložte k sobě a vložte na půl hodiny mezi truhlářské svorky nebo do svěráku. Drží to!“
Opravujeme povrch nábytku
V minulosti se nábytek povrchově upravoval dvěma základními způsoby. Na honosnější měšťanský nábytek (ořech, třešeň) se používal šelak. Tento způsob úpravy byl poměrně náročný a vyžadoval zkušenou ruku specializovaného truhláře. Potřebujete-li opravit tento typ nábytku, svěřte ho raději odborníkovi.
Druhým typem úprav bylo voskování. Připomeňme si, že vosk na voskování obsahuje několik součástí: včelí vosk, karnaubu (což je ochranný, téměř nerozpustný vosk, který zkvalitňuje povrchovou úpravu dřeva) a terpentýn, který vosky zředí. Na méně náročnou opravu voskovaného nábytku si můžete troufnout sami. Odstranění poškozeného nátěru
„Nejdříve je nutné odstraňovačem nátěrů z nábytku odstranit starý nátěr,“ vysvětluje Ivan Mráz. „Natřete jím dřevěnou plochu a 30 minut nechte působit. Pak barvu seškrabte ocelovou planžetou nebo špachtlí, jedním směrem dolů. Suché dřevo přebruste smirkovým papírem. Zkontrolujte, zda v něm není červotoč. Pokud je dřevo napadené, použijete přípravek Červostop. Ten se nasaje do injekční stříkačky a vstříkne do otvorů po červotoči.“
Voskování
„Při opravě roztírejte vosk štětcem nebo hadrem po celé ploše a pak nátěr nechte dvacet čtyři hodin působit,“ vysvětluje Ivan Mráz.
„Po zaschnutí navoskovanou plochu rozkartáčujte.“ Na menší plochy postačí obyčejný kartáč na boty s tvrdším chlupem, nátěr větších ploch je však účinnější použít kartáč na vrtačce. Vosk se nanáší na suchý a čistý povrch, upravený retuší, případně i tmelem.
Včelí vosky jsou citlivé na vodu, která na nich zanechává skvrny a mapy, proto se na horní desky stolů, kuchyňský nábytek, židle atd. používá ještě nátěr voděodolným voskem, který ztvrdne jako lak, ale je daleko příjemnější na omak. Tento nátěr se už nemusí leštit, stačí jen přetřít. Voděodolné vosky lze použít i na podlahy, do sauny i na venkovní dveře a okna, pokud jsou zastřešené.
Nejvhodnější je tento postup: nejprve nanést vodní mořidlo Antik, následně včelí vosk a nakonec voděodolný vosk.
Nové kování
Kování starý nábytek korunuje. U selského nábytku z měkkého dřeva se používalo jednoduché železné nebo mosazné kování v kombinaci s porcelánovými úchyty. Pokud chcete, aby renovovaná skříňka vypadala stylově, vyberte si autentické kování, pokud možno zhotovené manufakturně. I tomto případě poslouží specializované obchody (např. manufaktura BOS).
TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: ZDENĚK ROLLER