Renovace vyplétaného nábytku
Zahradní nábytek s výpletem je sice choulostivější, přesto není těžké vrátit mu funkčnost i původní vzhled. Postačí k tomu běžně dostupné čisticí a ošetřující prostředky.
Vyplétaný nábytek navozuje bezstarostnou prázdninovou atmosféru. Parádu však bude dělat jen tehdy, když se mu dostane pravidelné údržby. Nic není ztraceno ani u kousků, na nichž se nějaký ten rok již podepsal. V případě, že došlo k napadení dřevokaznými škůdci či velkému mechanickému poškození, je jistější nechat opravu na odborné firmě.
Čištění a oživení nábytku
Prvním krokem je očista a následné ošetření nábytku vhodným přípravkem. Lakovaný proutěný nábytek pouze otřeme vlhkou houbičkou. Z ratanového výpletu nečistoty nejlépe odstraníme tvrdým kartáčem a vlažnou vodou, do níž jsme přidali buď několik lžic soli, nebo čajovou lžičku zažívací sody a pár lžic citronové šťávy. Po očištění ratan utřeme suchým hadříkem a necháme doschnout na vzduchu. Při začernání si vezmeme na pomoc horkou vodu s několika kapkami čpavku. Omytý nábytek postavíme na slunce. Čím je sluneční záření intenzivnější, tím je bělicí účinek silnější.
Také zahradní sezení vyrobené z přírodního proutí nebo bambusu se nejlépe umyje teplou slanou vodou, která má současně bělicí účinek a brání žloutnutí. Pro zesvětlení proutí smícháme z octa a soli kašičku, naneseme ji, necháme působit a nakonec opláchneme čistou vodou. Na suchý povrch aplikujeme citronový olej, který ochrání materiál proti nadměrnému vysychání. Proti znečisťování bambusu lze použít i speciální olej obsahující fungicid. Zdrsnělé části můžeme ještě před čištěním lehce přebrousit jemným smirkovým papírem na dřevo.
Napnutí a nahrazení výpletu
Proutěné i ratanové výplety židlí časem ztrácejí pružnost. Náprava je jednoduchá, stačí napustit výplet horkou vodou a nechat ho na slunci uschnout, protože rychlé schnutí zvyšuje vypínací efekt. U proutěného nábytku je však nutné zabránit popraskání, proto jej ihned natřeme citronovým olejem, voskem nebo leštěnkou na nábytek. Poničený pedig můžeme nahradit úpletem prodávaným v metráži.
Co vyplétanému nábytku neprospívá
Nevystavujte vyplétaný nábytek mrazu, dešti nebo vlhkosti, které vytvářejí vhodné prostředí pro hnilobné procesy, ani příliš suchému vzduchu anebo prudkému střídání teplot, v jejichž důsledku materiál praská.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock