U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
RENOVACE POVRCHU KAMENE
Kategorie: Kámen | Autor: PETR PETŘÍČEK
Dobře zvolený druh kamene do určitého prostředí se správně ošetřeným povrchem nevyžaduje žádnou další mimořádnou péči. To však neznamená, že nemůže být znečištěn například maltou, mastnotou, asfaltem, barvivy, apod. Neošetřený kámen mohou navíc snadněji napadnout řasy, mechy, plísně nebo znečistit vlivy atmosféry.
Nejjednodušší je omýt ošetřovanou plochu vodou amýdlem na kámen, které je určeno pro běžné čištění přírodního a umělého kamene. Nečistoty ze spár odstraníte vydrhnutím rýžovým kartáčem.
Chemické čištění
Je dobré poradit se s odborníkem, jaký chemický prostředek vybrat, aby byl vhodný pro určitých druh kamene a znečištění. Chemická čistidla kupujte u specialistů, kteří k němu přikládají odborný a podrobný návod k použití. Existují odstraňovače pro konkrétní způsoby znečistění: například mastných skvrn, rzi, asfaltu, cementových nánosů, graffiti a další. Po nanesení na plochu se nechávají 5 až 20 minut působit a potom se ošetřený povrch důkladně opláchne vodou, případně vydrhne rýžovým nebo drátěným kartáčem.
Mechanické čištění
Pro kutily je nejvhodnější broušení. Nejrychleji to dokážete exentrickou bruskou s karborundovým nebo diamantovým kotoučem. Menší kamenné plochy můžete přebrousit i ručně brusným papírem nejlépe na mramor. Vhodná je i ocelová brusná vata, kterou snadno odstraníte skvrny malty a cementu. Šetrné a zvlášť pro velké plochy vhodné je hloubkové čištění tlakovou vodou nebo párou. Je k tomu však zapotřebí vysokotlaký čistič, který většinou mají jen specializované firmy.
Odborníkům raději svěřte i další metody renovace kamene, jako je rýhování, špicování, zubování, pemrlování apod. Jedná se o povrchovou úpravu kamenickým nářadím vyžadující zkušenost.
Preventivní ošetření
Nasákavé (pískovec, opuka) a neleštěné druhy kamene je třeba napustit impregnací proti pronikání vody do povrchu kamene. Zabráníte tím škodám způsobeným mrazem nebo organickému znečištění např. řasami nebo mechem. Existují také různé tzv. uzavírače povrchu. Jimi ošetřená plocha nenasákne žádnou tekutinu ani tuky, má menší přilnavost barev a je tak lépe chráněna vůči vzniku skvrn.
Opravy a nablýskání
Pokud se již v povrchu kamene objeví hlubší trhliny nebo vrypy, můžete je opravit speciálními tmely, většinou dvousložkovými na bázi akrylátových nebo polyesterových pryskyřic. Záleží na jaký druh kamene a míru poškození je chceme použít, ale existuje např. Marmorkitt super pro lepení a tmelení hornin všech typů.
K obnovení lesku jemně broušených a leštěných kamenů jako třeba mramoru, travertinu a žuly, můžeme použít poliš nebo silikonovou polituru na kámen.
***
TIP!
Rez ze žuly můžete zkusit odstranit přípravkem Ultra Stripper Gel. V případě, že je rez zapitá hluboko v žule, použijte obklady z buničité vaty, napuštěné destilovanou vodou a šťavelovou solí. Tento obklad ponechte na žule do druhého dne a v případě potřeby pokus opakujte.
Popisy k obrázkům
Bývalý chlév po ošetření sanační omítkou
Stav před rekonstrukcí
Ošetřený kámen stavbám sluší
Chemickým čistěním lze odstranit z povrchu kamene i skvrny od asfaltu či ropných produktů
Zeď po očištění
Autor fotografií: FOTO: ING. ROMAN PECHANEC A ARCHIV