Rekonstrukce svépomocí, či na klíč?
Pořídili jste si starší chatu nebo chalupu, rádi byste ji upravili k obrazu svému a zvažujete jak a s kým? Každý způsob rekonstrukce má svá pro a proti, je tedy potřebné se s nimi nejprve seznámit.
Jednoznačně nelze říct, zda je ideálnější pustit se do přestavby svépomocí, nebo si nechat rekonstrukci udělat tzv. na klíč. Ke které variantě se přikloníte, se odvíjí od znalosti celé problematiky a souvisí především s rozsahem stavebního zásahu, podílem odborných prací, finančními možnostmi a časem, jenž jí chcete věnovat.
Co bude vaším přáním
Ještě předtím, než se do rekonstrukce chaty či chalupy na klíč či svépomocí pustíte, je dobré si určit rozsah změn, které na domě plánujete. V praxi to znamená, že budete vědět, zda chcete jen ohlašovat stavbu, nebo musíte získat stavební povolení. To potřebujete tehdy, kdy dojde například k zásahu do nosných konstrukcí a rozvodů, ke změně půdorysu a výšky stavby, tedy plánujete-li přístavbu a nadstavbu. Mějte přitom na paměti, že stavební zákon umožňuje, aby si jednotlivé úřady podmínky stavebního povolení upravily.
Výhody rekonstrukce na klíč
Už na samém začátku stanoví firma pevně daný rozpočet, do kterého se musí vejít. Zadavatel rekonstrukce má k dispozici harmonogram s jasně vytyčenými etapami projektu, jejichž plnění může kontrolovat. Stavební firma ví, že by při nedodržení termínů platila pokuty. K dispozici má také stavební deník, do něhož musí denně zaznamenávat, jaké úkony na domě provedla. Další výhodou rozhodnutí nechat rekonstrukci chaty nebo chalupy na odbornících je skutečnost, že jeden subjekt zajistí veškeré řemeslníky, materiál, realizaci práce, plnění termínu i norem a ručí za ně, čímž získáváte záruku kvality na dílo.
Některé společnosti nabízejí i full-servisové služby, v rámci kterých vyřeší veškeré papírování na úřadech. Časová úspora je evidentní, stavební firma má i tu výhodu, že vy sami nemusíte v podstatě dělat vůbec nic. Také celý čas rekonstrukce se zkrátí a vy budete mít záruku, že všechna odvedená práce je v pořádku a v souladu s předpisy. Navíc vám odborník poradí i to, jaký materiál je nejlepší použít, má prověřené technologické postupy a potřebné nářadí, které si tak nemusíte kupovat či pronajímat a tím utratit ještě více peněz.
Nevýhody rekonstrukce profesionály
Především jde o finance. Musíte dát firmě najednou velký objem peněz. Investovat musíte také do kompletní projektové dokumentace, z níž při rekonstrukci stavební firma vychází, což navíc znamená, že v průběhu prací lze hůře měnit požadavky, a pokud ano, připlatíte si za úpravu. Případně se práce zastaví při čekání na schválení stavebním úřadem.
Dalším faktorem je šikovnost lidí, které stavební firma pro rekonstrukci najala. Firma sice smlouvou zajistí provedení všech rekonstrukčních prací, ale nemusí to vždy automaticky znamenat, že má po ruce vyučené řemeslníky a že byste sami nenašli šikovnějšího obkladače nebo instalatéra.
Klady a zápory rekonstrukce svépomocí
Než vůbec s přestavbou začnete, musíte si nastudovat stavební zákon a veškeré formality si sami zajistit. K pozitivům patří šance ušetřit peníze během realizace projektu. Vše máte plně pod kontrolou, plány můžete do značné míry měnit i v jejím průběhu.
Na rekonstrukci malého rozsahu nemusí být člověk znalý oboru, protože vývoj stavebních materiálů umožňuje a usnadňuje práci i laikům. Svépomocí ovšem trvá přestavba mnohem déle než při rekonstrukci na klíč. Těžko budete schopni dopředu určit, kdy přesně ji dokončíte. Mohou totiž nastat nečekané problémy například s narušenou statikou, poškozenými konstrukčními prvky, na jejichž řešení sami nebudete stačit. Času je navíc málo, svátků, sobot a nedělí, kdy se vylepšování chatičky můžete věnovat, také. Ani ten nejšikovnější kutil běžně nedělá práce, které jsou nezbytné, maximálně tak jednou za několik let.
Je dobré si položit otázku, zda to skutečně zvládnete, zejména při obnově nemovitosti, kdy se mění dispozice interiérů, rozvody elektřiny nebo vody. Profesionální řemeslník oproti vám dělá tyto činnosti každý den. Má tedy zručnost i zkušenosti a je téměř jisté, že práce mu oproti vám zabere zlomek času. V některých případech navíc odborně provedenou práci ukládá i zákon.
I při rekonstrukci platí právo
Neznalost zákona neomlouvá, a tak při svépomocné rekonstrukci lze dost tvrdě narazit. Běžně laik ani netuší, kolik je potřeba různých povolení a potvrzení nezbytných pro její zahájení. Podle rozsahu plánovaných prací se tyto povinnosti liší. Pokud je nedodržíte, hrozí vám přinejmenším potíže se sousedy nebo pokuta od obecního úřadu či památkářů. Pokud však dojde k zásadním problémům, jako je třeba škoda na majetku sousedů, která se může vyšplhat do milionových částek, pojišťovna vám může i odmítnout vyplacení pojistky. Proto je vždy nutné vědět, co všechno je pro zahájení prací na rekreační nemovitosti třeba zajistit, a to ideálně s předstihem. Zkušená stavební firma s administrativou vždycky pomůže, laik se musí všemi nezbytnostmi, než začne rekonstruovat, pracně prokousat.
Dohled, který se vyplatí
- Nikdy nezapomínejte na zajištění stavebního dozoru, který bude kontrolovat průběh projektu a který vám může ušetřit nemalé peníze v případě včasného odhalení závad a poruch.
- Při rekonstrukci svépomocí povinnost stavebního dozoru ukládá zákon, u rekonstrukce na klíč je pouze doporučován.
Text: Táňa Pikartová
Foto: Shutterstock