U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
ŘEBŘÍČEK OBECNÝ (Achillea millefolium)
Kategorie: Volný čas | Autor: Filip Jenč a Iva Tvrzová, FOTO POTTEN & PANNEN – STANĚK A ARCHIV
Byliny pro lékárnu i kuchyni
Řebříček je prastará bylina ranhojičů, jméno Achillea může pocházet z doby trojské války, kdy jím Achilles léčil své válečníky – věděl, že zastavuje krvácení. Rostlinu najdeme na loukách, ve světlých lesích, na rumištích i polích. Bývá vysoká až 1 metr, drobné bílé nebo narůžovělé květy jsou sdružené do plochých květenství, aromaticky vonících. Rostlina má silný hojivý a protizánětlivý účinek a zastavuje krvácení. Používá se čerstvá i sušená. Obsahuje silice s kafrem, citrolem a cineolem, hořčinu achillin, proazuleny, třísloviny, inulin, pryskyřice, asparagin a další látky. Sbírá se: listy a květy (květen až září)
LÉČIVKA: Čaj z řebříčku ve formě nálevu (z čerstvých nebo sušených květů) se doporučuje po dobu jednoho až dvou týdnů, dva šálky denně – kúra zlepší látkovou výměnu, zvláště činnost jater a žlučníku, je vhodná při dně a revmatizmu, ke zlepšení krevního obrazu a při menstruačních potížích. Čaj se pije také při žaludečních potížích (zánět, křeče, nadýmání), působí antisepticky na močové cesty, hojí zánět močového měchýře, posiluje cévní systém, zlepšuje prokrvení nohou a rukou (křečové žíly), také srdečního svalu (angina pectoris). Vyvolává pocení, znižuje teplotu. Kloktá se při zánětu dásní. Hojí rány, rozpraskanou pokožku a vyrážky, zmírňuje kocovinu. Nálev z řebříčku, hložinek a lipového květu snižuje vysoký krevní tlak. Sedací koupele pomáhají při ženských obtížích (zánět vaječníků a další), při krvácivých hemoroidech. Žvýkání čerstvého listu zmírní bolesti zubů. Při krvácení z nosu můžeme šňupat prášek z řebříčku.
V KUCHYNI: Čerstvé mladé listy se přidávají do salátů, sýrových a tvarohových pomazánek, bylinných másel, polévek, používají se ke zdobení jídel.
KOSMETIKA: Nálevem oplachujeme aknózní pleť (pomáhá vylučovat toxiny). Výluh z čerstvých květů k napařování obličeje. Čerstvé vylisované listy na pořezanou pleť při holení.
JINÉ: Jediný rozdrcený list urychlí rozklad celého kolečka kompostu. Pomáhá sousedním rostlinám zvyšovat odolnost proti chorobám a zvyšuje jejich vůni a chuť. Výluh jako hnojivo. Sušená květenství se používají do dekorativních suchých vazeb.
Čaj při prvních příznacích rýmy: Nálev z řebříčku, černého bezu a máty peprné osladíme medem a přidáme trochu paprikového prášku (chilli). Sedací koupele: Hrst bylin zalijeme dvěma litry vlažné vody a necháme po celý den macerovat. Pak uvedeme k varu a vlijeme do koupele 37 °C teplé. Provádíme 2x týdně půl hodiny. Tinktura na krvácející rány: Připravíme z čerstvé kvetoucí natě řebříčku, několika květů arniky a lihu.