Rakytník – zázračná rostlina
Řeč bude o zástupci flóry, který v sobě skrývá neuvěřitelné bohatství zdraví prospěšných látek. Jmenuje se rakytník řešetlákový a je opravdovou vitaminovou bombou.
Zatímco v některých koutech světa jsou jeho účinky známé od nepaměti, my jeho působení na celkovou regeneraci organismu a náš imunitní systém odhalujeme až nyní.
Rakytník se pěstoval od pradávna. Lidoví léčitelé v Mongolsku, na Sibiři, v Číně, Tibetu i Indii jej používali k léčení plicních a jaterních onemocnění, při nemocech kloubů, žaludku i srdečních obtížích. Oblíbený byl rakytník v kosmetických přípravcích, pomáhal též lepšímu hojení ran. O léčivých účincích této rostliny se poprvé zmiňují tzv. čtyři knihy léčitelství pocházející z let 773 – 783 n. l.
Co lze zpracovat a jak
Z rakytníku jsou nejcennější plody – dužina i semena, ale v podstatě lze zpracovat také kořen, kůru, listy, květy i dřevo. Z plodů se získává šťáva, extrakt nebo olej, můžeme je ale jíst i čerstvé. Zrovna tak lze plody před upotřebením usušit, rozdrtit, zmrazit. K nejběžnějším produktům z rakytníku řešetlákového patří čaje, sirupy, balzámy nebo oleje, časté jsou také likéry či marmelády. Ovšem tady pozor – tepelná úprava některé látky znehodnocuje.
Velmi cenný je olej z rakytníkových semen, který skvěle regeneruje poškozenou kůži a sliznice, zmírňuje astma či upravuje oběhový systém. Pokud budete užívat výrobky z rakytníku, zvýšíte svoji odolnost a doplníte pro tělo důležité vitamíny a minerály. Tato „zázračná“ rostlina dokáže tlumit bolesti a pomáhá odbourávat toxické a škodlivé látky z těla. Ozdravné a očistné kúry se doporučuje dodržovat po dobu jednoho až tří měsíců.
Má vše, co potřebujeme
Spektrum biologicky aktivních látek, které rakytník obsahuje, je opravdu široké. Plody obsahují hlavně provitamin A, vitamíny B1, B2, B6, C, E, K1, F, D, P-rutin, bioflavonoidy, organické kyseliny a další cenné sloučeniny. Dále je zde látka hippophein, která byla poprvé objevena u rostliny právě v případě rakytníku řešetlákového. Navíc je zde ještě přítomen pektin, silice, třísloviny, organické kyseliny, oleje a minerály atd.
Jisté účinné látky jsou obsaženy i v listech, ale v menším množství – odtud se výtažky používají ve formě nálevu např. při rýmě. Kůra zase obsahuje serotonin a má zřejmě jisté protinádorové účinky. Listy lze použít při revmatismu a dně, zabraňují též rychlému vypadávání vlasů.
Rakytník potřebuje slunce
Tento trnitý, opadavý a někdy až šest metrů vysoký keř či spíše strom se zelenostříbrnými úzkými listy můžeme dnes už najít po celé Evropě. Dokonce není problém zakoupit si sazenice a pěstovat jej na zahradě. Musíme ale najít pro výsadbu nějaké opravdu slunné místo, klidně i svah, rakytník má totiž rozsáhlý a do hloubky sahající kořenový systém, který své okolí zpevňuje. Je to odolná rostlina, které se daří na kamenitých či písečných půdách, vlhkých, dostatečně propustných a s vysokým obsahem vápníku. Nejlépe se pěstuje, je-li sazenic jak samčích, tak samičích více, jde totiž o rostlinu dvoudomou. Kvete před rašením listů od března do dubna. Plody s peckou jsou oranžovo červené barvy a dozrávají koncem léta až začátkem podzimu a měly by se sklízet včas. Pokud dojde k přezrání, klesá účinnost důležitých látek.
Vyzkoušejte ho i vy!
Ať už se rozhodnete pro nákup přípravků s rakytníkem v lékárně nebo pro vlastní pěstování, vždy se raději před použitím poraďte se svým lékařem. Je to lepší i přesto, že doposud nebyly zjištěny při užívání rakytníku žádné nežádoucí účinky. Nejčastěji se při akutních či chronických onemocněních využívá olej, a to vnitřně třikrát denně.
Preventivně nebo jako následná léčba se doporučuje jedna čajová lžička denně. Olej je vhodný i na poškozené sliznice dutin, které se jím natírají třikrát denně po dobu potíží a pak ještě týden na doléčení. Při ošetřování kůže olej buď jemně vmasírujeme do postiženého místa, nebo přikládáme jako obklady přes noc i během dne. Čípky či gely z rakytníku můžeme použít k léčbě hemoroidů a jiných potíží s konečníkem.
TEXT: HELENA NOVOTNÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK