Ráj zvířat a jedné fotografky

V kulisách historické usedlosti se před zraky zvenčí ukrývá k životu znovu probuzená zahrada, jež má stejně svobodného ducha jako její tvůrkyně.

Někdy se člověku život nečekaně obrátí naruby a musí začít od nuly. Odpovědí na inzerát o pronájmu víc než dvě stě let starého gruntu na Přerovsku se fotografce Mirce naskytla možnost vybudovat si znovu svůj svět. Spolu s velkorysostí majitelů, pro něž její šestičlenná psí a kočičí smečka nepředstavovala problém, ba právě naopak, si Mirka cení naprostého soukromí. Dvůr s navazující zahradou uzavírá z uliční strany obytný dům a ze dvou stran stodoly, bývalé stáje a chlévy včetně tzv. býkárny. Ta každého zaujme svým netradičním vzhledem daným kombinací přiznaného cihlového zdiva, které máme spojeno s anglickou architekturou, a bíle omítnutého podloubí s modře natřenými sloupy evokujícího slunečné Středomoří. Na čtvrté straně pozemek odděluje od sousedů vysoký plot. Protože má Mirka „zelené ruce“, po třech letech mizí vydlážděný dvůr v bujné zeleni. Oživuje ji barevné spektrum květů, jež se mění podle toho, zda mají zrovna slovo tulipány, modřence, macešky, řebčíky, kosatce, růže, lilie, topolovky a spousty dalších trvalek a letniček.

bujná zahrada

Plaňkový plůtek navozuje atmosféru venkovských zahrádek. Foto: Mirka Bognerová-Karmiana

bujná zahrada

Bývalá býkárna zaujme neobvyklou architekturou. Foto: Mirka Bognerová-Karmiana

Rostlinná expanze

Vzhledem k tomu, že po smrti maminky majitelů tady dva roky nikdo nebydlel, bylo třeba začít pletím, střiháním a prořezem keřů, jimž se stejně jako ostatním rostlinám díky navezené černozemi velmi daří. Prostor má však i svou stinnou stránku, a to doslova. Vysoké budovy stojí v cestě slunci, které osvětluje během dne vždy jen jeho část. S tím se dobře vypořádávají Mirčiny milované kapradiny pérovníky: „Vysadila jsem je všude. Předtím jsem žila půldruhého roku na Vysočině obklopená lesem, a tak mi ho alespoň připomínají.“

bujná zahrada

Pérovník jako živá vzpomínka na les. Foto: Mirka Bognerová-Karmiana

Dvůr i zahradu začala postupně nenásilnou formou zaplňovat květinami: „Mám takový přístup, že jakmile rostliny zasadím, už je nechám růst. Nelíbí se mi sterilní zahrady, kde se jeden bojí sednout do pečlivě zastřižené trávy,“ seznamuje nás se svou filozofií a pokračuje: „Loni se mi na cestu vysemenily třapatky, mezi dlažbou vyrostly macešky, sedmikrásky, řebříčky a mně se to líbí. Považuju se za svobodného člověka, proto dávám svobodu i rostlinám.“

bujná zahrada

Spousta letniček je zárukou, že stále něco kvete. Foto: Mirka Bognerová-Karmiana

bujná zahrada

Květinami Mirka zaplní každý kout. Foto: Mirka Bognerová-Karmiana

Láska na první pohled

Mirčinou velkou chloubou jsou bahenní ibišky. „Náhodou jsem zjistila, že v Lipníku nad Bečvou sídlí jejich šlechtitel pan Miroslav Chovanec. Velmi ho s jeho paní obdivuji pro zahradnický um, ale i z důvodu, že jsou velkými zachránci opuštěných koček. Pořídila jsem si u nich už devět rostlin v barvách od bílé přes růžovou po tmavě vínovou i v kombinaci dvou barev, květy mají velké jako talíř,“ popisuje nadšeně a s vážností dodává: „Protože ráda podpořím něco kvalitního ryze českého či moravského, dávám ibišky jako dárek třeba místo bonboniéry. Udělaly mi radost, že bez obtíží přežily zimu, což je dáno tím, že jsou vyšlechtěné přímo pro naše podmínky.“ Mirce toho ale kvete mnohem víc: „Komule a topolovky vždy přilákají nespočet motýlů, včel, čmeláků a dalšího hmyzu, které při svých lovech beze zbraní zvěčňuji na fotografiích.“

bahenní ibišek

Bahenní ibišky jsou Mirčinou chloubou. Foto: Mirka Bognerová-Karmiana

topolovky

Topolovky patří mezi Mirčiny nejoblíbenější květiny. Foto: Mirka Bognerová-Karmiana

motýlí keř

Na motýlích keřích je častým hostem dlouhozobka. Foto: Mirka Bognerová-Karmiana

Z kytiček, co vykvetou, sbírá Mirka semínka a na jaře je sází. Nosí si je i z výletů. Volně v půdě rostou třezalky a heřmánky vzešlé ze semínek, které si přivezla z Vysočiny, a rovněž rostliny považované za plevel, ale přitom léčivé. Další bylinky pěstuje v květináčích. Ze všech vyrábí sirupy, oleje či mastičky.

bujná zahrada

Podloubí s modrým sloupovím evokuje dojem slunného jihu. Foto: Mirka Bognerová-Karmiana

Pro užitek i zdraví

Na záhonech má vysázené ostružiny, maliny, letos přibyly opět od pana Chovance kamčatské borůvky a mnohaletá vinná réva. Experimentuje s exotickým ovocem, jako je papája, mango, avokádo, liči, maracuja, chlebovník a citrusy. „Co si vypěstuji, zavařím, dělám marmelády, sirupy, kečup, vyrábím ořechovku, poprvé zkouším víno,“ vypočítává Mirka své aktivity.

„Majitel nemovitosti vlastní šrotiště a častokrát mně k mé velké radosti daruje smaltované kbelíky, lavory, vanu. Všechno osázím a rozmístím po dvoře. Pěstování v kbelících se mi osvědčilo u paprik a rajčat, neroste v nich plevel a dobře drží vodu. Stavím je ke stěně, která odráží světlo a teplo, což zaručuje velkou úrodu,“ vysvětluje Mirka svou strategii. Na několikapatrový hmyzí domeček proměnila vybourané kastlové okno: Oslovují mě staré věci a těm, které lidi vyhodí, se snažím najít novou funkci.“

Jsem amatér, učím se všechno za pochodu. Nepoužívám chemii, na postřik si připravuji kopřivovou jíchu. Zpočátku to bylo z nedostatku financí a dnes jsem pyšná na to, že jsem sama našla řešení. Finanční nouze mně ukázala úplně jiný svět a jsem za toto osudu neskonale vděčná.“

roháč

Zahradu obývá i roháč. Foto: Mirka Bognerová-Karmiana

vlaštovky

Vlaštovky tu každý rok vyvedou mladé. Foto: Mirka Bognerová-Karmiana

Ráj pro zvířata

Kromě Mirčiny smečky se v zahradě líbí i divokým zvířatům, prý proto, že je to trochu džungle a mají se kam schovat. Zabydlely se v ní žabky a ježek. Hrdličky zde letos poprvé vyvedly mladé, dokonce dvakrát. Přírůstky se mohou každoročně pochlubit i sýkorky, které využívají připravené budky. Do svých hnízd se sem vrací vlaštovky a jiřičky. Na pítka a krmítka létá obrovské hejno vrabců, hojně zvonci zelení, ale i stehlíci, brhlíci. Aby nebyli ptáčci v ohrožení, ale také aby se kocouři neztratili, slouží jim k venkovnímu pobytu voliéra. Neničím ani larvy. Jaká radost to byla, když jsem vypouštěla vylíhlé bělásky a zlatohlávky. Mnozí zahrádkáři zlikvidují všechno v domnění, že jde o škůdce, tím se připravují o přirozené predátory a musí pak používat chemii. Já se naopak těším z toho, že mám kolem sebe život. Ráda jej pozoruji a fotím,“ vypráví o souladu s přírodou.

Kim je nadšený zahradnický pomocník. Foto: Mirka Bognerová-Karmiana

Ryze pro potěchu

V nevyužitém prostoru poblíž ořešáku plánuje Mirka vytvořit dvě okrasná jezírka, mezi nimiž poteče umělý potůček. K přečerpávání vody bude sloužit solární čerpadlo. Přestože jí péče o rostliny zabírá většinu volného času, vyčlenila si denně chvíli na relaxaci. Nejčastěji ji tráví v jedné z hamak, jež má zavěšené v i v podloubí, takže se v nich může se svými mazlíčky pohupovat za jakéhokoliv počasí.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Mirka Bognerová-Karmiana

Ráj zvířat a jedné fotografky