Rady od profesionálů k malování

Vymalovat v místnosti můžete s trochou šikovnosti zvládnout sami. Máme pro vás tipy od profesionálních malířů pokojů, jak se na malování připravit a jak postupovat, aby konečný výsledek stál opravdu za to.

Začněte tím, že si připravíte vše potřebné. Kromě barvy a válečku nezapomeňte ani na krepovou lepicí pásku, ploché štětce a menší rohový váleček, zakrývací fólii, stírací mřížku, teleskopickou tyč, štafle a smeták. Pravděpodobně budete potřebovat také penetraci, špachtli a akrylový tmel nebo sádru na opravu drobných nerovností na zdech.

Výběr kvalitního válečku

Při výběru válečku by neměla být jediným rozhodujícím kritériem cena. Obloukem se vyhněte levným polyesterovým válečkům na jedno použití. Mnohem lépe se vám bude pracovat s válečkem s polyamidovými nebo polyakrylovými vlákny, který lze použít opakovaně. Délka chlupu válečku pak rozhoduje o konečné struktuře povrchu barvy. V interiéru se většinou používají ty se středně dlouhým chlupem. U hladkých sádrokartonových nebo stěrkových stěn je pak struktura výraznější než na klasických štukových omítkách, lze tedy použít i ty jemnější.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Malování:

Malování v interiéru

Barvy a pomůcky k malování

Než se malíř pokojů pustí do díla

Jak vybrat malířskou barvu

Barevný interiér

Jak odstranit skvrny na stěnách

________________________________________________________________________

Na závěrečný úklid myslete předem

V místnosti, kde budete malovat, zakryjte podlahu, rámy oken a dveří. Pokud je to možné, demontujte kryty vypínačů a zásuvek. V některých případech lze odmontovat i svítidla a podlahové lišty. Zamezíte tím jejich poškození a výrazně si usnadníte závěrečný úklid.

Příprava je rozhodující

Každý malíř vám potvrdí, že bez dokonalé přípravy podkladu nikdy nemůžete dosáhnout perfektního výsledku. V každém případě stěny nejdříve důkladně omeťte od prachu a než se pustíte do práce s barvou a válečkem, měli byste zjistit, zda se starší vrstvy malby neolupují. Pokud ano, stěnu bude nutné nejprve oškrábat a pak na ni nanést penetraci, která povrch zpevní a sjednotí nasákavost podkladu. Případné drobné nerovnosti nebo praskliny opravte pomocí sádry nebo akrylového tmelu.

Kde začít

Malování místnosti byste měli začínat od stropu. Pokračujte hůře přístupnými místy v rozích místnosti, kolem radiátorů, oken a dveří. Na výmalbu těchto prostor se hodí plochý štětec, zárohák nebo menší váleček. Velké plochy si nechte na závěr. Barvu z válečku před nanesením na zeď vždy otřete na mřížce. Pak postupujte tak, aby na zdi nebyly znatelné tahy válečkem. Pokud náhodou barva ukápne na stěnu, kapku hned rozetřete štětcem nebo hadrem. Zaschlé kapky jsou i pod vrstvou barvy nepřehlédnutelné.

Jaké období je pro malování nejvhodnější?

Pro malování jsou nejvhodnější teplé jarní a letní dny, kdy díky vyšším teplotám a možnosti větrání barva dobře zasychá. Pokud přesto chcete malovat v zimě, je nutné v místnosti topit a zároveň větrat. S odváděním přebytečné vlhkosti vám pomůže ventilátor a vysoušeč.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock

Rady od profesionálů k malování