Radiátory 10x jinak
Jsou nedílnou součástí našeho života. Tam, kde se vytápějí prostory centrálně z jednoho zdroje, jsou nezbytné. Naštěstí dnes už je z čeho vybírat.
Radiátory, do konce osmdesátých let minulého století většinou fádně nenápadné, se v současné době mění po všech stránkách.
Radiátory v novém
Léta dominující litinu doplňují a postupně vytlačují radiátory ocelové či hliníkové. U některých se žebra mění v ploché, hranaté, kulaté či oválné články, orientované svisle i vodorovně. Jiné jsou celé opláštěné, s hladkým povrchem takřka splývajícím se stěnou, nebo pro zvětšení otopného povrchu naznačují žebrování. Designově zajímavé radiátory jsou kryty dekoračními panely z přírodního kamene (Setop, Jaga), lakovaného bezpečnostního skla (Heatroll), nebo mají plášť z kachlů (Retap, Licon).
Před nízké parapety nebo do předsíní se hodí nízké lavicové radiátory nebo konvektory, opatřené krycí deskou ze dřeva nebo umělého kamene, vhodnou k sezení nebo odkládání věcí. Kde není možné umístit ani nízký radiátor, například před francouzská okna, je řešením konvektor zapuštěný do podlahy, krytý dřevěnou či kovovou mřížkou.
Hra na schovávanou
Nenápadné radiátory, které takřka na stěně nevnímáte, jsou vhodné právě do venkovských chalup, které si uchovávají tradiční styl zařízení. Leckde se chalupáři snaží skrýt tuto „modernu“ za různé dřevěné kryty a do skříněk, ovšem za cenu snížení účinnosti vytápění. V takovém případě by měly mít kryty u podlahy a nahoře otvory, aby teplo mohlo do místnosti lépe proudit.
Do chalupářské hry na schovávanou patří i radiátory skryté uvnitř tradičně vyhlížejících lavic.
Součást zařízení
Majitelům mnoha chalup a samozřejmě i chat se dnes žije příjemněji v poněkud modernějším prostředí. Pochopili, že některé typy radiátorů nejen není třeba skrývat, ale mohou se stát i zajímavou součástí interiérů.
Například kachlové a litinové s dekorativním povrchem, ale i střízlivé radiátory trubkové či deskové, které – vhodně barevně zkombinované se stěnami a dalším zařízením – mohou rozzářit dětský pokoj, případně přispět ke klidu a útulnosti sedacího koutu.
V nezateplených domech značná část tepla z radiátorů, umístěných u stěn, mizí v konstrukci. A tak si můžeme pořídit radiátor v podobě dělicí příčky.
Chvála akumulace
Nejrozšířenějšími otopnými tělesy jsou dnes radiátory ocelové. Ty přenášejí zhruba polovinu tepla zářením a polovinu cirkulací vzduchu. Ocel dobře vede teplo – ovšem nedovede je akumulovat. Proto někteří výrobci oplášťují tělesa tenkými kamennými obklady nebo keramickými kachli. Takové radiátory se pomaleji rozehřejí, ale udržují příjemné teplo i dlouho po tom, co přestaneme topit.
Ze stejného důvodu se na scénu vracejí i litinové radiátory. Nejde ovšem jen o remake v bílé či světle béžové, nové typy na sebe naopak upozorňují výraznými barvami, plastickým dekorem, stylovými ovládacími prvky. Hodí se především do starší zástavby, kde jsou silnější zdi.
Technická řešení
Některé radiátory mohou díky unikátnímu technickému řešení výměníku tepla, řídicí elektronice a dalším vylepšením dosahovat vyšších výkonů i při malých rozměrech. Pro rychlejší předávání tepla do místnosti jsou některá otopná tělesa vybavena ventilátory s nízkou hlučností. Jiné radiátory zase díky svému řešení slouží nejen k vytápění, ale i ke chlazení.
www.retap.cz, www.licon.cz, www.arbonia.com, www.vnwt.com, www.isan.cz, www.thermal-trend.cz, www.mirava.cz, www.korado.cz, www.kermi.cz, www.heatroll.cz, www.jagacz.com, www.pmh-co.cz, www.audry.cz, www.climaster.cz
TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ A IVA TVRZOVÁ
FOTO: JAROSLAV HEJZLAR, MARTIN MAŠÍN, PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREM