Ptačí budky
Mají-li tyto ptačí domovy přinášet oboustrannou radost a užitek, musí být pro hnízdící opeřence bezpečné jak z hlediska jejich zdraví, tak ochrany před predátory.
Poskytnout ubytování zpěvným ptákům, kteří za to pomohou zahradu zbavit hmyzích škůdců, je výhodnou směnou, k níž ještě dostaneme okřídlené muzicírování zdarma. Budka má hnízdícím ptákům poskytnoutzákladní komfort, tzn. ochranu před nepřízní počasí, a současně je i potomstvo chránit před predátory. Není to žádná věda, stačí se řídit radami nejpovolanějších, tedy ornitologů.
Není budka jako budka
Budky pořizujeme nebo vyrábíme přesně na míru konkrétním druhům, jež do zahrady nejčastěji přilétají a o jejichž společnost stojíme. Vytažení vajec nebo mláďat savčími predátory, jako jsou kočky, kuny, případně lasičky, podstatně brání hloubka budky měřená od spodního okraje vletového otvoru. U nejčastěji instalovaných sýkorníků má být minimálně 18 cm. Počítat musíme s tím, že se zmenšuje o výšku hnízda.
Budka by měla být hladká bez bidýlek a vystupujících ozdob, jichž se můžou predátoři zachytit, a co nejméně barevná, aby nepřitahovala pozornost. Můžeme přidat osvědčené ochranné prvky, které ztíží vytahování vajíček a mláďat z budky. Může jít o kryt nebo přímo trubici z kovu či plastu, které připevníme na vletový otvor. Další možností je umístění úzké dřevěné lávky dovnitř budky pod vletový otvor.
Před útokem strakapouda chrání silné stěny a zpevněné okolí vletového otvoru, aby ho nemohl klováním rozšířit. Nejběžněji se používá pozinkovaný plech, vhodný je i pevný plast. Postačí destička zhruba o rozměrech 10 × 10 cm, v jejímž středu vytvoříme otvor o 1 až 2 mm větší, než je vletový. Ostré okraje pečlivě zarovnáme, aby se o ně ptáci při vlézání do budky neporanili, a připevníme tak, aby se nikde neodchlipovala a nemohli v mezeře uvíznout drápkem. Opevnit můžeme budce i střechu, boky a dno.
Umístění a zavěšení
Pro klidné hnízdění a bezpečný pohyb mláďat vylétnutých z hnízda umisťujeme budky mimo rušnou část zahrady, v dostatečné vzdálenosti od plotu a případné komunikace za ním. Budky neinstalujeme nikdy do míst, kde se používají pesticidy či jiné jedovaté látky.
Volíme nenápadná místa splývající s okolím. Věšíme je ideálně na holý kmen nebo tam, kde k budce nedosahují silnější větve, po nichž se k ní může dostat predátor. Kmen stromu je možné opatřit límcem bránícím predátorům ve šplhání.
Co se týče výšky zavěšení, pro drobné pěvce se doporučuje 2 až 3 metry nad zemí, v místech s větším pohybem lidí až o 2 metry výš. Budky pro větší druhy ptáků zavěsíme do výšky minimálně 6 metrů. Pro uchycení budky můžeme použít závěsnou lištu nebo drát.
Vhodný čas instalace
Pokud chystáme budky sýkorám, je nejvhodnějším časem pro vyvěšování podzim. Stejně jako ostatní zimující druhy si budoucí hnízdiště vyhlížejí dopředu a budky vyvěšené až na jaře mohou ignorovat. Předjaří a brzké jaro jsou vhodné pro vyvěšování pro druhy vracející se ze zimovišť. Dáme jim tak jistotu, že nebudou všechny budky již obsazené a že budou mít kde zahnízdit.
Čistota půl zdraví
Vždy poté, co ptáci vyvedou mladé a budku opustí, je nutné odstranit staré hnízdo a budku vyčistit. Tím zamezíme nejen nežádoucímu navýšení hnízdního materiálu v dalším roce, ale především odstraníme parazity. Budka by proto měla mít některou část otevíratelnou.
Dobré rady
Nikde na povrchu ani uvnitř budky nesmí vyčnívat hřebíky nebo šrouby, o něž by se ptáci mohli zranit.
- Predátoři si umístění budek dobře pamatují. Každoročním převěšením proto můžeme výrazně snížit jejich napadnutí.
- Odradit můžeme predátory i zápachem, například zavěšením osvěžovače vzduchu, tzv. vonného stromečku, nebo postříkáním budky zespodu petrolejem. Prostředky je nutné střídat, aby si na ně predátoři nezvykli a nestaly se pro ně vodítkem, kde budky hledat. Ptáci mají špatný čich, takže jim zápach nevadí.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Hornbach, NOVAline, Štěpánka Bašková