Pryč se starým nátěrem

mechanické odstranění návrhu

Než použijete chemii, horký vzduch, plamen nebo elektrické nářadí, stojí za pokus nejšetrnější mechanické odstranění nátěru. Foto: Shutterstock

Stará okna jsou cenná a často stojí za opravu. Odstranit z nich původní nátěr je tak sice pracnou, ale efektivní cestou k jejich záchraně.

Jednou z možností je louhování. Louhovat lze většinou jen křídla oken bez skel, protože vyndat sklo z rámů a zase je pak vracet na místo je náročné. Louhováním však docílíte dokonalého odstranění všech vrstev nátěru tak, že zbude jen dřevo, které lze obrousit a znovu natřít. Louhovat svépomocí je sice teoreticky možné, ale při větším počtu oken je určitě lepší „odstrojit“ je podle požadavků louhárny a odvézt je tam.

Odstraňování nátěru chemií

Některé chemické odstraňovače se mohou efektu louhování alespoň přiblížit a použít je můžete rovnou na místě i na rámy. Mají konzistenci tekutiny nebo gelu, umí naleptat starý nátěr a vyvolat jeho nabobtnání. Vzniklé „puchýře“ se pak odstraní škrabkou, ať už za studena, nebo pomocí horkého vzduchu. Následovat bude broušení a kartáčování, pracnost postupu závisí na typu nátěru a na počtu jeho vrstev.

Tato metoda málokdy funguje bez nutnosti dokončovacích mechanických prací, ať už jde o broušení, kartáčování, či smirkování. V některých případech však může pomoci vyhnout se opalování a tím pádem i zápachu a určitým rizikům, které jsou s použitím horkovzdušné pistole nebo plynového hořáku spojeny.

odstraňování nátěru horkovzdušnou pistolí

Nástavce na horkovzdušnou pistoli nasměrují proud vzduchu mimo sklo. Foto: Shutterstock

Opalování nátěru

Na uvolnění vrstev starých barev jsou osvědčené i elektrické horkovzdušné pistole nebo plynové hořáky. Elektrická pistole je šetrnější a lze u ní jednodušeji regulovat teplotu vzduchu, plamen může být efektivnější, ale je potřeba chránit skla před popraskáním, pokud je nevyndáte, například pomocí plechu. Bývá k tomu v příslušenství pistole i nástavec pro ochranu skel, který usměrní proudění teplého vzduchu. Práce s hořákem vyžaduje větší opatrnost i proto, že staré dřevo snadno vzplane a je nutné zabránit prohoření, které by jeho strukturu narušilo.

U opalování starého nátěru z oken je potřeba vyndat skla nebo je ochránit před popraskáním

Dokonalé broušení

Před novým nátěrem oken je důležité brousit důsledně. Nesmí být vidět stopy po brusce a ani ty nejmenší zbytky barev, které by vystoupily zvláště pod tenkou vrstvou nového laku či lazury.

Z elektrických či akumulátorových brusek je vhodná excentrická bruska, která brousí za pomoci kmitavého i otáčivého pohybu zároveň. Dosáhnete s ní celistvějšího opracování bez stop po brusném kotouči.

Elektrické vibrační brusky využívají vibračních pohybů přístroje, jehož úběr lze kontrolovat přítlakem. Posloužit může i úhlová bruska s příslušným typem kotouče.

Metody odstraňování nátěru

  • Chemicky (louhováním, odstraňovači starých nátěrů)
  • Teplem (horkým vzduchem, plamenem hořáku)
  • Mechanicky (broušením, kartáčováním)

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Pryč se starým nátěrem