Pryč s mechem ze střechy!
Nečistoty na střeše mohou být různého původu, jedním z častých škůdců střešních krytin je mech. Zarůstání střech lze předejít, čištění je čas od času rovněž žádoucí.
Střechy je potřeba zbavovat nečistot, aby neucpávaly okapové žlaby a roury a nebyly při deštích splavovány do okolí domu. Pokud střechy zarůstají mechy či lišejníky, které k zakořenění potřebují jen naprosté minimum a chytnou se víceméně všude, mohou kromě zanášení okapů způsobovat poškození krytiny, zejména v případě, že jde o krytinu pórovitou. Střecha často zarůstá ve stínu, na severní straně či v blízkosti dřevin.
Do okapů i na dlažbu
Na střeše může spousta nečistot ležet volně, ať už listí, či jehličí, ulámané kousky větví, ale také kusy omítky, nebo kousky střešní krytiny degradující kvůli mrazu, dešti a větru.
Tyto nečistoty nejen splachuje dešťová voda a shazuje vítr, ale mohou poškodit střechu i tehdy, když se déle kupí na jednom místě, nasáknou vodou a jsou zdrojem vlhkosti (listí či jehličí).
Bezpečná očista
Nečistoty se často drží na plochých či šikmých střechách a ty se snadno očistí hrubším koštětem, pokud se po nich dá chodit. Obecně lze použít i vysokotlaký čistič (wapku), který mnohdy umožňuje i namíchání ochranného roztoku proti dalšímu růstu mechů do integrované nádržky. Ale pozor na příliš ostrý proud vody, může poškodit asfaltové pásy, ale i nadzvednout tašky či hřebenáče.
Čistit střechy mechanicky můžete i košťaty či kartáči s teleskopickými rukojeťmi z žebříku, vyplatit se čas od času může i pronájem vysokozdvižné plošiny. Ceny se pohybují kolem dvou tisíc korun za den, což při rozměrnější a složitě dostupné střeše stojí za úvahu. Znamená to maximální zjednodušení práce, zejména při použití tlakového čističe nebo pro pohodlný nástřik krytiny Mechostopem či jiným přípravkem proti zarůstání.
Pozor na azbest
Zarůstáním trpí zejména starší betonové tašky bez ochranného nátěru, ale také vláknocementové krytiny včetně těch původních azbestových, které mohou uvolňovat karcinogenní látky. Tradiční eternit tedy není vhodné čistit kartáčem či metlou ani tlakovou vodou – škodlivé částice se mohou rozptýlit vzduchem po pozemku. Používejte pouze opatrný oplach a polévání roztoky proti zarůstání.
Dobrá rada
Nezapomeňte na čištění okapových žlabů a tzv. geigerů, což jsou lapače nečistot na vstupu rour do kanalizace. Spolehlivé je zejména ruční vybrání nečistot ze žlabů ze žebříku lopatkou.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock