Pryč s mechem
Mechem porostlá střešní krytina nevypadá dobře a mech jí nesvědčí. Udržuje vlhkost, narušuje tašky či šablony a kromě toho ze střech padá.
Zdánlivě velmi účinným způsobem je odstranění mechu ze střechy proudem vody z vysokotlakého čističe. Odborníci však upozorňují na dvojí problém, s nímž je nutné při použití „wapky“ počítat. Proud vody sice střechu očistí, ale není schopen odstranit kořínky. Mech tak vzápětí začíná růst znovu.
Zcela vyhnout byste se měli tomuto způsobu čištění v případě, že vaši střechu pokrývají azbestocementové šablony (eternit) či vlnovky. Při čištění totiž nezabráníte otryskání rakovinotvorného azbestu ze střešních šablon a jeho rozprášení do přilehlého okolí. Azbest tak kontaminuje nejen okolí vašeho domu, ale i sousední pozemky či zahrady včetně ovocných stromů a může se dostat i do interiéru domu.
Domácí recepty
Mech obvykle napadá střešní krytiny s příměsí cementu (kromě azbestocementových i klasické betonové krytiny), ale nevyhýbá se ani starším páleným taškám. Odstranit ho ze střechy je žádoucí nejen z estetických důvodů, protože mechové a lišejníkové porosty snižují trvanlivost střešní krytiny, zanášejí okapové žlaby, přispívají k jejich korozi a dokážou po bouřce a dešti nadělat nepřehlédnutelný nepořádek.
Při odstraňování mechů se zpravidla nevyhnete použití chemických prostředků. Můžete pracovat buď s některým z přípravků dostupných na trhu, nebo vyzkoušet různé osvědčené „domácí“ recepty. Složení podomácku připravovaných roztoků na mech ostatně často bývá velmi podobné těm průmyslově vyráběným.
Obecně platí, že účinek přípravků se snižuje a zkracuje na severních stranách a stinných a vlhčích místech střech. Řada chalupářů mech nejprve mechanicky odstraňuje, ať už kartáčem, špachtlí, zmíněným vysokotlakým čističem, nebo ostrým koštětem. Mnoho lidí aplikuje roztoky přímo na mech. Pokud je však vrstva mechu silná, je vždy lepší alespoň větší kusy mechanicky odstranit ještě před postřikem střechy.
Na částečně nebo úplně očištěnou krytinu se pak aplikují nejrůznější roztoky. Osvědčená je například modrá skalice, rozpuštěná ve vodě. Nanášet ji můžete stříkací pistolí nebo nízkotlakým postřikovačem.
Jeden z chalupářů na internetovém diskusním fóru například doporučuje Kuprikol. Další má dobrou zkušenost s použitím vápenného mléka, mnoha lidem se osvědčil roztok síranu měďnatého a pokropení uhličitanem sodným.
Jedním ze zajímavých způsobů prevence proti zarůstání střechy mechem je i pás měděného plechu, umístěný v horní části střechy. Plech při oxidaci uvolňuje měděnku, která je při dešti splavována po střeše a zabraňuje růstu mechů a lišejníků.
Vyhněte se dešti
Pokud vás nebaví hrát si na domácího chemika a dáte přednost hotovému prostředku, je jednou z možností k výběru přípravek Mechostop. Podle výrobce dokáže odstranit stávající mech a dlouhodobě zabránit růstu nového při nákladech kolem deseti korun na metr čtvereční střešní krytiny.
Mechostop se dodává ve formě prášku, rozpustného ve vodě. Roztok se pak nanáší na střechu štětcem nebo postřikovačem. Jedno balení v ceně 250 korun by mělo vystačit na třicet až padesát metrů střešní krytiny podle její nasákavosti.
Výrobce doporučuje postřik či jinou aplikaci Mechostopu za sucha, aby ho déšť neodplavil dříve, než se vsákne. To platí i pro všechny další ochranné roztoky.
Jiným dostupným prostředkem je Chemi Q roof. Součástí přípravku je i fixační látka, která zajišťuje dlouhodobý účinek roztoku. Kromě střech lze Chemi Q roof použít i k likvidaci mechů na jiných materiálech a konstrukcích, například na betonových sloupcích plotů, chodnících, ale i tenisových kurtech či náhrobních kamenech.
I přípravek Isola Bio-Ren lze použít na všechny typy střešních krytin, terasy pergoly, zdi, kameny, dřevěné materiály či fasády. Při správném použití Isola Bio-Ren nepoškozuje trávníky ani jiné zahradní rostliny.
www.mechostop.cz, www.chemiq.cz
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: AUTOR, IVA TVRZOVÁ