U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

První zelené vitamíny

Kategorie: Volný čas | Autor: IT

Po dlouhé zimě naše tělo volá po životabudiči v podobě čerstvých zelených bylinek, plných vitamínů, minerálů a dalších cenných látek.

Než si nějaké sami vypěstujeme, dojdeme si pro náruč vitamínů do přírody. Z procházky si určitě přineseme kopřivu dvoudomou – čerstvou přidáváme do nádivek, špenátu, salátů i polévek, spařenou do bramboráků, svítků a omelet. Čaj z listů pročistí organizmus. Z mladých listů pampelišky připravíme salát – se zálivkou jako na hlávkový. Objevíte-li hluchavku bílou, nasbírejte si květy na čaj a mladými výhonky obohaťte salát nebo polévku.

   Mladé listy šťovíku žvýkáme nebo sekáme do polévek, omáček a salátů. Čerstvou natí popence břečťanovitého vylepšíme omáčky, polévky, pomazánky, saláty, nádivky, smažená vejce, omelety nebo tvaroh. Listy kontryhelu oživí svou lehce svíravou chutí polévky, zeleninové přílohy, nádivky, pomazánky, saláty. Listy jitrocele kopinatého se hodí nejen do salátů a polévek, ale obalené se mohou i smažit – stejně jako květy bezu černého. Podáváme s přílohou jako řízek nebo na sladko. Moučníky i masitá jídla zdobíme květy sedmikrásek a violky vonné – i ty jsou jedlé (a zdravé).

   A pokud počasí bylinkám nepřeje, nasypeme na vrstvu mokré vaty na talíři semínka řeřichy – za pár dní, za pravidelného “zalévání”, sklízíme mladé rostlinky. Výborné jsou do salátů i na chleba s máslem.

   Co a jak sbírat: trháme mladé lístky a výhony, na čistém slunném místě – ne u silnic a na smětištích.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO FISKARS, IKEA, AVOKÁDO

První zelené vitamíny