Stropní trámy, pec i malované detaily: Prvky interiéru, které stojí za to zachovat

Prvky interiéru, které stojí za to zachovat

Harmonie starého a nového se nikdy neokouká. Foto: Shutterstock

Rekonstrukce starých domů a chalup je vždy výzvou, která vyžaduje nejen odhodlání, píli a dostatek finančních prostředků, ale také citlivý přístup. Jejím cílem totiž není jen opravit či modernizovat daný prostor, ale také uchovat jeho jedinečnou atmosféru.

Jestliže vám při rekonstrukci stáří domu není na obtíž a naopak si užíváte všechny ty krásně řemeslně zpracované detaily, které se během oprav neustále objevují, byla by škoda nahradit je soudobými výrobky.

Odhalené konstrukce

Jedním z nejvýraznějších prvků venkovských domů jsou odkryté stropní trámy a další dřevěné konstrukce. Nejsou totiž pouze funkční, ale mají nenapodobitelnou estetickou hodnotu, která se podílí na atmosféře typické pro venkovská obydlí. Je-li to možné z hlediska pevnosti a opotřebení těchto prvků, je lepší je restaurovat a nechat na odiv jejich přirozenou patinu. V případě poškození a nutnosti výměny bychom je měli nahradit podobnými materiály, aby se zachoval autentický vzhled.

Co prozradí podlaha

Staré prkenné podlahy mají zpravidla krásnou strukturu a přirozenou patinu, která vznikala postupně desítkami let používání a již nová podlaha nikdy nenapodobí. Pokud jsou prkna v dobrém stavu, je možné je jen lehce vybrousit, ošetřit a zachovatjejich původní vzhled. Je-li podlaha výrazně poškozená, nezbývá než některé části vyměnit, ale opět je důležité použít co nejvěrnější repliku.

Podobný přístup si zaslouží i dlažba, ať už je kamenná, cihelná, nebo jde o modernější cementové dlaždice. Pokud byla dlažba jen volně kladena do pískového lože nebo lepena měkkou vápennou maltou, lze ji snadno očistit a znovu použít.

Cílem je vytvoření vyváženého interiéru, který je funkční, ale zároveň neztratí své kouzlo. Foto: Shutterstock

Kámen a cihla

Venkovské stavby mívají masivní kamenné nebo cihlové zdivo. Naši předkové ho důsledně zakrývali omítkou, ale pravdou je, že po řemeslné stránce bývá tak pěkné, že se po rekonstrukci může stát vítaným oživením interiéru, pokud alespoň část zdiva zůstane odkrytá. Obvykle je třeba vyspravit spáry a ošetřit povrch kvůli prašnosti, takže je třeba počítat s tím, že jde o postup náročnější, než je vytvoření nové omítky, výsledný efekt ale stojí za vynaloženou námahu.

Spaní na peci

Kachlová kamna, sporáky a další topidla bývaly srdcem každého domova. Pokud jsou v dobrém stavu, určitě se vyplatí je zachovat. Jestliže nejsou funkční, svěřte jejich opravu zkušenému kamnáři, který jim vrátí nejen zašlou krásu, ale zejména jejich původní účel, a to v současných bezpečnostních standardech. Oproti těm moderním mívají stará kachlová kamna často nádherné a jedinečné detaily nejen na kachloví, ale i v podobě kovových prvků, o něž by bylo škoda přijít.

Okna a dveře

Okna a dveře jsou tím, co dodává venkovským domům jejich osobitý ráz. Staré dvoukřídlé i jednoduché kazetové dveře z masivního dřeva jsou často zdobeny dobovými detaily a korespondují s celkovou architekturou domu. Mnohdy stačí seřídit panty a opravit oprýskaný nátěr a mohou sloužit další řadu let.

Dřevěná okna s jednoduchými rámy se dají také zrenovovat, často ale neodpovídají současným nárokům natepelnou izolaci, a tak je možné zvážit i výměnu. V tom případě je důležité volit taková, která co nejvěrněji odpovídají někdejšímu stylu, ať už jde o tvar, barvu, nebo materiál. Kliky, kování a jiné detaily se vyplatí zachovat, pokud je to možné, nebo je v případě nutnosti nahradit replikami.

Malované detaily

V historických venkovských domech jsou často k vidění specifické typy výzdoby stropů a omítek, které odrážejí tradiční lidové umění daného regionu. Malované stropy, šablonová či originální ruční výmalba například kolem oken či jednoduchá štuková výzdoba dodávají interiéru osobitost. I když je to náročné, pokuste se tyto prvky restaurovat, případně je zakonzervovat a nechat odkryté, aby odkazovaly na historii stavby.

Opravit dům tak, aby neztratil svůj půvab, je náročná disciplína. Foto: Shutterstock

Pár starých kousků

Starý nábytek, jako jsou jídelní stoly, lavice, židle nebo truhly, bývá vyroben z místních materiálů a odráží tradičnířemeslné zpracování typické pro danou lokalitu. I když jsou dnešní nároky na vybavení interiéru poměrně odlišné, začleněním několika kousků mu můžete vtisknout osobitý vzhled.

Text: Veronika Cerhová, foto: Shutterstock

Stropní trámy, pec i malované detaily: Prvky interiéru, které stojí za to zachovat